Slatke šape za nektar sivim pčelama!

Počinje 5. ecodog kampanja sadnje stabala u Ime kućnih ljubimaca

Pčelarska škola Borongaj i udruga Ulište pozivaju sve ljubitelje prirode da im se pridruže u 5. ecodog kampanji sadnje stabala u ime kućnih ljubimaca, kojom se želi osigurati nektar sivim pčelama.

Ovu kampanju ecodog organizira s Pčelarskom školom Borongaj i udrugom Ulište koja širi i promiče znanje o pčelama. U suradnji s građanima sadit će se medonosno bilje, stare sorte voćaka i prva mala ecodog šuma. Sredstva prikupljena kampanjom utrošit će se za kupovinu sadnica i gnojivo, a donacije građana prikupljaju se do iznosa potrebnog za ostvarivanje cilja.

I ovog puta očekuje se dobar odaziv donatora koji će osigurati sredstva za kupovinu sadnica u ime svog kućnog ljubimca. Naime, svaki donator dat će ime sadnici, a imena će biti obilježena na info ploči koja će se postaviti na lokacijama sadnje.

Prva sadnja organizirat će se dana 6. travnja 2024. u udruzi za pet therapy Indeficienter (UPTIV Rijeka), a za sadnju 60 medonosnih biljaka i stabala (judino drvo, drijen, bazga, primorski vrijesak, ljekovita kadulja, ružmarin i dr.) traži se 80 donatora koji će uplatiti iznos od po šest eura. Druga sadnja slijedi 7. travnja 2024. na lokaciji utočišta za životinje Sunčani bregec (Druškovec). Ovdje je planirana sadnja stotinu sadnica starih sorti voćaka za koju je potrebno 50 donacija u iznosu od po šest eura, kao i 60 stabala (hrast kitnjak, oskoruša, brekinja, mahonija, plonicera, javor i dr.) za prvu ecodog malu šumu temeljem 80 potrebnih donacija, svaka u iznosu od šest eura.

Organizatori zahvaljuju udruzi Djeca za bolji svijet (Children for a Better World) iz Samobora, čiji će marljivi, veseli i ekološki osviješteni članovi pomoći u sadnji i upoznati životinje utočišta Sunčani bregec. Predstavnik Pčelarske škole Borongaj, prof. dr. sc. Nikola Kezić, tijekom sadnje će ih upoznati s fascinantnim životom pčela, objasniti kako prikupljaju nektar te zašto cvijet izgleda upravo tako kako izgleda.

Svi koji žele podržati ecodog inicijativu mogu ispuniti sljedeći prijavni obrazac i pričekati povratno javljanje putem e-maila. Vaš doprinos pomoći će stvaranju zelenijeg i ljepšeg okoliša za sve nas i naše krznene prijatelje!

 

VEZANE VIJESTI

Zašto u Beču nema gladnih pčela?

Bečkoj gradskoj upravi važne su i medonosne i divlje (solitarne) pčele te stoga ulaže goleme napore u ozelenjavanje svih dijelova već prilično zelenog grada, sadnju raznolikog bilja i cvijeća te uklanjanje asfaltiranih površina kako bi se pčelama i ostalim vrijednim oprašivačima omogućio bogat izvor hrane i sigurna staništa. Male vrijedne zujalice mogu se vidjeti diljem Beča, kako u središtu grada, tako i u rubnim zaštićenim područjima, a svoje mjesto našle su i na krovu Gradskog odjela za zaštitu okoliša.

Inkluzivna pčelarska škola počela s nastavom

Inkluzivnu pčelarsku školu organiziraju pčelarske udruge HUP Pčelinjak, Propolis, Ulište i Udruga za promicanje istih mogućnosti (UPIM), u suradnji sa Srednjom školom Bedekovčina, Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom i Fakultetom prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.

Platforma za „upoznavanje“ pčela i medonosnog bilja odsad i u Beču

Ideja projekta je jednostavna: bečki poljoprivrednici svoje površine s poljoprivrednim kulturama nude na raspolaganje bečkim pčelarima. Oni svoje pčelinje zajednice sele na ponuđene površine, a koristi od toga imaju svi.

Puno je razloga zašto biste na Svjetski dan pčela trebali posjetiti Ljubljanu

Svjetski dan pčela u Ljubljani će se obilježiti brojnim događanjima, između ostalog, probama meda i pčelinjih proizvoda te upoznavanjem građana s projektom „Čebelja pot“ („Put pčela“). Dva dana kasnije, na Međunarodni dan bioraznolikosti 22. svibnja, u Stritarjevoj ulici organizirat će se ljubljanski festival bioraznolikosti Raznoživo.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER