Nastavlja se projekt „Hrana se ne baca“

Tijekom blagdana bacanje hrane raste 25 posto u odnosu na ostatak godine

Bliži se vrijeme uskrsnih blagdana, a želja da na trpezi ne nedostaje hrane vrlo često rezultira prevelikom količinom kupljenih namirnica i pripremljenih jela. Upravo za vrijeme blagdana bacanje hrane raste i do 25 posto u odnosu na ostatak godine. Dukat je stoga ususret uskrsnim blagdanima, a u sklopu svog projekta „Hrana se ne baca“, predstavio niz korisnih sadržaja kako smanjiti bacanje hrane za vrijeme blagdana.

Web platforma Hrana se ne baca pokrenuta je prošle godine, a sada je nadopunjena i s brojnim inspirativnim savjetima kako produžiti trajanje tradicionalnim uskrsnim namirnicama te savjetima chefa Damira Tomljanovića kako kreativno upotrijebiti višak hrane nakon Uskrsa. Novi sadržaj čine i kolumne Biljane Borzan, zastupnice u Europskom parlamentu i Stjepana Felbera, glavnog urednika Ekovjesnika, koji u svojim osvrtima ukazuju na potrebu odgovornog postupanja s hranom.

U sklopu Dukatovog projekta „Hrana se ne baca“ do sada je provedeno istraživanje o navikama potrošača kad je riječ o odgovornom postupanju s hranom, organizirana je panel-rasprava o tome kako tvrtke i institucije mogu pomoći u edukaciji potrošača, održane su interaktivne edukativne radionice za zaposlenike Dukata u suradnji s Centrom za edukaciju i informiranje potrošača kao i niz besplatnih projekcija nagrađivanog dokumentarnog filma „Just Eat It – A Food Waste Story“.  

Edukacije za zaposlenike i besplatne projekcije organizirane su prošle godine najprije u Zagrebu, Karlovcu i Bjelovaru, u gradovima u kojima se nalaze Dukatovi proizvodni pogoni.

Dukat s besplatnim projekcijama filma nastavlja i u ovoj godini pa je tako sredinom ožujka održana projekcija u Osijeku, nakon čega slijede projekcije filma i u ostalim najvećim hrvatskim gradovima.

Projekt „Hrana se ne baca“ podržavaju Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvo znanosti i obrazovanja te gradovi u kojima se nalaze Dukatove tvornice – Bjelovar i Karlovac.

 

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

Evo tko je u Hrvatskoj 2023. donirao najviše hrane

Biljana Borzan, zastupnica u Europskom parlamentu koja se godinama aktivno bavi temama sigurnosti hrane, sedmu godinu zaredom dodijelila je priznanje „Najdonator“ tvrtkama koje su u 2023. godini prednjačile u donacijama hrane. Ovogodišnji dobitnici su tvrtke Konzum, Dukat i Sana delikatese koje su se ponovno istaknule kao lideri u humanitarnom djelovanju i društvenoj odgovornosti.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER