Učenici OŠ Pučišća čiste obalu, beru masline i proizvode ekološke sapune

Primjer dobre prakse

Morski otpad jedna je od glavnih prijetnji našemu moru i obali, a o tome svjedoči količina otpada koju je splitska Udruga Sunce prikupila u sklopu dosadašnjih akcija čišćenja: čak dvije tone različitog morskog otpada. Najbrojnija je plastika koje je u morskom i obalnom okolišu čak 700 kilograma odnosno 21 153 komada manje.

S ciljem podizanja svijesti o ovom globalnom problemu, Udruga Sunce je u okviru projekta „Marine Litter Free Dalmatian Island“ organizirala radionicu o sastavu i količini morskog otpada za učenike Osnovne škole Pučišća na otoku Braču.

Učenici u Pučišćima za čišto more i obalu!

„U moru i na plažama koje smo čistili pronašli smo veliku količinu plastike, a najviše je bilo plastičnih čepova“, zaključila je jedna učenica temeljem dosadašnjeg iskustva prikupljanja otpada unutar ekološke skupine škole.

Učenici su dio ekoloških skupina koje djeluju na razini njihove škole pa im onečišćenje morskim otpadom nije u potpunosti nepoznata tema. Primijetili su velike količine morskog otpada na vanjskoj obali otoka, posebno tijekom ljetnog razdoblja, stoga im je sudjelovanje na projektu iznimno važno kako bi pridonijeli očuvanju mora i što čišćoj budućnosti na otoku. S nastavnicom Anom Marčić i ravnateljem škole sudjelovali su u akcijama čišćenja plaža i uvala u blizini Pučišća te uočili kako su vanjski dijelovi otoka Brača zatrpani različitim otpadom.

Provedenom radionicom o sastavu i količini morskog otpada, učenici su stekli dublje razumijevanje štetnosti morskog otpada, odnosno plastike na more i obalu. Utvrdili su i načine smanjenja količine otpada koji završava u moru, a uz podršku škole, roditelja i Sunca, spremni su preispitati svoje svakodnevne navike i djelovati odgovornije prema okolišu.

„Iznimno nam je drago što sudjelujemo u ovom projektu. Vjerujem da je našim učenicima ovo iskustvo zanimljivo“, rekao je Daniel Šantić, školski pedagog.

Protokol za monitoring morskog otpada

Što je morski otpad, gdje ga ima najviše i kakav je njegov utjecaj  – samo su neka od pitanja na koja su učenici dobili odgovore. Edukacijske aktivnosti rezultirale su jačanjem znanja o onečišćenju morskim otpadom, proširenjem razumijevanja utjecaja mikroplastike te upoznavanjem s dugotrajnosti razgradnje određenih predmeta iz mora.

„Nakon što smo utvrdili čitavi niz posljedica onečišćenja otpadom, u cilju daljnjeg praćenja stanja onečišćenosti naše obale, upoznali smo učenike s našim Protokolom za monitoring morskog otpada. Provođenje Protokola različitih dionika uspostavlja sustav kontinuiranog prikupljanja podataka o količini i sastavu morskog otpada. Kako bi započeli s praćenjem stanja onečišćenosti obale otpadom u Pučišćima, učenici će u svakoj svojoj budućoj akciji čišćenja vrijedno prikupiti, sortirati i popisati morski otpad unutar Protokola. Osnovna škola Pučišća bogatija je za jedno novo iskustvo, nova znanja i nove vještine. Svako daljnje popisivanje i prebrojavanje otpada u Pučišćima doprinijet će trudu i zalaganju Sunca za čisto more i obalu“, ističu u Udruzi Sunce.

„Nije poanta stalno čistiti. Manja količina otpada rezultira smanjenjem otpada u moru i na obali.“ – dodao je Siniša Lučić Lavčević, ravnatelj škole.

Osim interesa i angažmana učenika, učitelji i osoblje škole sudjelovali su na komunikacijsko-zagovaračkoj radionici kako bi što vjernije informirali javnost o svom trudu i zalaganju za zaštitu okoliša. Da je Osnovna škola Pučišća primjer dobre prakse, svjedoče mnogobrojne školske aktivnosti.

Osnovna škola Pučišća primjer dobre prakse

„Ekološke teme, u širem i užem smislu, sastavni su dio našeg školskog kurikuluma, odnosno školskih i međunarodnih projekata, kao i izvannastavnih aktivnosti. Istražujući i proučavajući kulturnu i prirodnu baštinu svoga zavičaja, učenici ne samo da je bolje upoznaju i razumiju, već prema njoj razvijaju pozitivne emocije i poželjne vrijednosne stavove. Stvaraju se, dakle, kognitivne i afektivne pretpostavke nužne za pozitivan i održiv odnos s okolišem u kojem živimo.“ – kaže Daniel Šantić, školski pedagog.

Sudjelovanjem u međunarodnim projektima poput MED-EDUC i CLI.C.K FOR SCHOOLS, Erasmus+  projektima, OŠ Pučišća razvija partnerstva s institucijama iz različitih zemalja Mediterana. Ovakvi projekti omogućuju razmjenu dobre prakse i primjenu inovativnih metoda u obrazovanju o okolišu.

U školi također djeluju dvije skupine posvećene ponajprije ekološkim temama – Eko aktivisti i Eko proizvođači. Riječ je o skupinama učenika starijih razreda pod vodstvom nastavnica geografije i biologije/kemije/prirode.

„Cijevi rada ovih dviju skupina ponajprije su odgajati učenike u duhu pozitivnog odnosa prema prirodnim bogatstvima, odnosno upoznati učenike s važnim ekološkim problemima na lokalnoj i svjetskoj razini te probuditi svijest o potrebi zaštite okoliša kod učenika i u lokalnoj sredini.“ – rekla je Ana Marčić, nastavnica povijesti i geografije.

Kada nisu na terenu, ove skupine učenike educiraju o ekološkim temama i uključuju ih u razne aktivnosti koje ukazuju na važnost recikliranja, ponovne upotrebe stvari i stvaranja manje količine otpada.

Eko proizvođači proizvode i ekološke sapune

Eko proizvođači već nekoliko godina proizvode, između ostalog, i ekološke sapune. Dva su najvažnija sastojka tih sapuna maslinovo i lavandino ulje. Vođeni željom za kvalitetnim proizvodom i cjelovitim nadzorom procesa proizvodnje odlučili su samostalno osigurati potrebne glavne sastojke.

Prošle su jeseni učenici koji sudjeluju u radu naših ekoloških skupina, u pratnji učitelja voditelja, ravnatelja i školskog majstora, otišli u berbu ekološki uzgojenih maslina. Nakon berbe, u modernom postrojenju u Pučišćima, masline su prerađene i to hladnim prešanjem, u skladu s preporukama agronomske struke. Dio maslina korišten je za konzerviranje, dok su ostatak koristili za izradu domaćeg sapuna od maslinova ulja, s dodatkom njihove mirisne bračke lavande.

„Pokušavamo samostalno osigurati i resurse za lavandino ulje. U okolici Gornjeg Humca sa starih autohtonih lavandi odrezane su grančice i pripremljene za proces zakorjenjivanja. U učionici su pripremljene grančice stavljene u mješavinu zemlje i humusa i dana im je potrebna količina vlage. Pripremljene su 274 jedinke. Na dvije lokacije, matična škola i područna škola, sadit će se kako bi se mogle pratiti i eventualno utvrditi razlike u razvoju sadnice. Tako će se uzgojiti željena vrsta lavande, a učenici će bolje upoznati sam proces i biljku.“ – rekla je Simona Širković Martinić, nastavnica biologije i kemije.

U narednim tjednima, dok se proces zakorjenjivanja bude odvijao svojim tijekom, članovi skupine prionut će pripremi zemljišta za buduće nasade.

Eko aktivisti više su usmjereni na ekološke akcije u lokalnoj sredini

Prošle godine ova skupina učenika započela je s akcijama čišćenja plaža i uvala u blizini Pučišća. Pod vodstvom nastavnice Ane Marčić, i uz pomoć ravnatelja Siniše Lučića Lavčevića i njegova plovila, učenici su čistili Treće lučice, uvale Sv. Stjepana, Sladiolu i Loznu. Budući da je Lozna bila zatrpana velikom količinom smeća, pala je odluka da se ovogodišnje akcije započnu povratkom u ovu lijepu, ali onečišćenu valu. I ponovno su vrijedne ruke napunile pun brod otpada iz uvale, najviše plastike. Na licu mjesta bilo je očito koliko plastika onečišćuje okoliš i koliko ju je važno ukloniti iz prirode.

„Dodajmo ovome i da smo u listopadu prošle godine sudjelovali u velikoj akciji čišćenja podmorja u pučiškom zaljevu u organizaciji Turističke zajednice Općine Pučišća, u kojoj je sudjelovalo desetak ronioca, vatrogasci i brojni dobrovoljci. Naši učenici pomagali su pri izvlačenju i sortiranju otpada, a jedan od naših učenika je i sam zaronio u pratnji svog oca ronioca. Nastavljamo i dalje s ekološkim akcijama kako bismo oslobodili naše uvale od smeća. A na to se sasvim dobro nadovezuje i suradnja s udrugom Sunce.“ – zaključuju u školi.

Znanjem stečenim tijekom provedbe projekta „Marine Litter Free Dalmatian Island“ škola ima mogućnost aktivno poticati svoje mještane na okolišno-odgovorno ponašanje, ali i lokalne ili nacionalne donositelje odluka u cilju uspostavljanja što kvalitetnijeg sustava gospodarenja otpadom.

„Nakon edukacije o morskom otpadu, slijedi nam velika akcija čišćenja u svibnju. Akcijom čišćenja doprinijet ćemo uklanjanju otpada iz okoliša, ali i podizanju svijesti lokalne zajednice, odnosno, poticanju okolišno-odgovornog ponašanja mještana“, poručuju iz Udruge Sunce.

 

VEZANE VIJESTI

Preporuke Udruge Sunce za jačanje sustava zaštite zaštićenih područja

Zaštićena područja čine temelj očuvanja biološke raznolikosti, ali njihova zaštita i upravljanje često su neujednačeni, posebice kada je riječ o morskim ekosustavima. Iako mora i oceani pokrivaju više od 70 posto Zemljine površine te predstavljaju ključnu podršku ljudskom društvu, zdravlju i gospodarstvu, njihova zaštita zaostaje za onom na kopnu.

Split: Održana zabava i edukacija za djecu u školskom botaničkom vrtu OŠ Skalice

Učenici Ekonomske i upravne škole Split, zajedno s učenicima srednje škole Marco Polo Liceo Artistico Venezia, u školskom botaničkom vrtu Osnovne škole Skalice organizirali su događanje s ciljem podizanje svijesti o onečišćenju mora među mladima. Pritom su se koristili interaktivnom igrom s flash-karticama naziva „Igram da zaštitim more“.

Udruga Sunce organizira konferenciju za održivu budućnost i čisti Jadran

Od obala do otvorenog mora, s hrvatske i talijanske strane, Jadran je pod stalnim i sve većim pritiskom, a jedna od najvećih prijetnji je onečišćenje plastikom. S više od 80 posto morskog otpada, ponajviše plastike, hitna zajednička rješenja za očuvanje morskog ekosustava prijeko su potrebna, a kroz praktično obrazovanje i osnaživanje mladih da postanu aktivni sudionici u zaštiti prirode i okoliša, mogu se graditi temelji održive budućnosti.

Ključna rješenja za morski otpad u Jadranskom moru: „Marine Litter-Free Tides of Change“

Kako bi se pronašla rješenja za ozbiljan problem morskog otpada, stručnjaci iz Hrvatske i Italije, predstavnici institucija, nevladine organizacije i mladi okupili su se u Splitu od 4. do 6. studenog na trodnevnoj konferenciji „Marine Litter-Free Tides of Change“. Cilj im je bio jasan: prikazati primjere dobre prakse i osmisliti zajednička rješenja za obnovu i zaštitu predivnog, ali sve ranjivijeg ekosustava Jadranskog mora od daljnjeg onečišćenja morskim otpadom.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER