Woodburn hrvatskim tvrtkama želi predstavit prednosti PPA ugovora

Woodburn Capital Partners s tvrtkom Magna International potpisao 15-godišnji ugovor o otkupu električne energije

Odjel za eksterijer globalne automobilske tvrtke Magna International (Magna) potpisao je svoj prvi ugovor o otkupu električne energije (PPA) s tvrtkom Woodburn Capital Partners. Temeljem sklopljenog ugovora, Woodburn će izgraditi i operativno voditi posebnu fotonaponsku elektranu snage 2,4 MW na lokaciji Magnine tvornice u Češkoj Republici, u skladu s 15-godišnjim PPA aranžmanom.

„Ponosno objavljujemo potpisivanje ovog ugovora mjesec dana nakon sudjelovanja na konferenciji RE-Source Croatia u Zagrebu“, izjavio je Mirko Medenica, voditelj razvoja tvrtke Woodburn, pozivajući se na prvu domaću konferenciju o razvoju PPA ugovora, dodavši: „Aktivno tražimo načine na koje uvesti PPA ugovore u tvrtke u Hrvatskoj i regiji. Sklopljeni PPA ugovori bit će strukturirani na temelju proizvodnje naših budućih fotonaponskih postrojenja u Stankovcima i Brdovcu, prema modelu fizičkog ili dislociranog izvora energije (on-site ili off-site), uzimajući u obzir i niz drugih projekata obnovljive energije koji se trenutačno razvijaju i čije će objave tek uslijediti. Ova strategija uključuje i sklapanje dodatnih partnerskih aranžmana, što će osigurati cjelovit pristup razvoju obnovljivih energetskih kapaciteta.“

„Višestruke su prednosti dugoročnog PPA ugovora za kupce“, objašnjava Chris Kottnauer, glavni financijski direktor tvrtke Woodburn. „Najveća je financijska prednost što kupci nemaju nikakvih kapitalnih ulaganja. Potpisivanjem PPA ugovora jedini je izdatak mjesečni trošak proizvedene električne energije. S obzirom na ugovoreno fiksno razdoblje i fiksni iznos, dugoročno planiranje budžeta za električnu energiju postaje jednostavno. Ovaj aranžman uklanja stres uzrokovan varijabilnošću cijena i rizik povezanih otpisa, te pruža veću financijsku stabilnost. Ne zaboravimo ni pozitivan ESG učinak proizvodnje i potrošnje obnovljive energije.“

Kad je riječ o ulaganju u obnovljive izvore energije, Mirko Medenica ističe: „Za razliku od mnogih drugih dionika u području obnovljivih izvora energije, usvojili smo vertikalni pristup integraciji, počevši od pronalaženja lokacija, upravljanja svim dozvolama i regulatornim zahtjevima, pronalaženja budućih kupaca PPA ugovora, pa do fizičke izgradnje i operativnog vođenja elektrana. Naš tim sastoji se od iskusnih stručnjaka s bogatim iskustvom u upravljanju projektima od početka do krajnjih priprema i provedbe projekta, uključujući razvoj, financiranje, izgradnju i operativno vođenje."

  • © WCP

Ulaganja u području jugoistočne Europe

Woodburn je, osim potpisivanja ugovora s Magnom, već dovršio pet projekata solarnih elektrana i elektrana na biomasu u koje je uloženo više od 80 milijuna eura. Cilj im je postati vodeći razvojno-operativni subjekt u području obnovljivih izvora energije u srednjoj i jugoistočnoj Europi. Nedavno su najavili i prvo ulaganje u Bosni i Hercegovini, s potpisanim koncesijskim ugovorom s Vladom Kantona 10 (Herceg-Bosna). U Tomislavgradu će biti izgrađena solarna elektrana snage 92,5 MW, koja će biti opremljena sustavom pohrane energije u baterijama (BESS) na lokaciji. Koncesijski ugovor potpisao je ministar Miroslav Jaglica u nazočnosti Aleša Ottmara iz Veleposlanstva Češke Republike u Sarajevu.

Zašto potpisati PPA ugovor?

Korporativno korištenje obnovljivih izvora energije ubrzano postaje trend u Europi. Potaknuto strogim zahtjevima za smanjenje troškova, u kombinaciji s rastućim pozivima na održivost među investitorima i potrošačima, obnovljiva energija postala je privlačna alternativa. Za tvornice, hotele, bolnice, trgovačke centre ili poslovne zgrade u jugoistočnoj Europi, PPA ugovori (Power Purchase Agreement - PPA) omogućuju tvrtkama da tijekom godina plaćaju fiksnu cijenu električne energije, smanjujući volatilnost troškova električne energije i ostvarujući dugoročne uštede na računima za električnu energiju.

PPA ugovori tvrtkama omogućuju učinkovit, stabilan i pristupačan način smanjenja emisija. U kontekstu zahtjeva za ESG izvještavanje, PPA ugovor donosi pozitivan ESG profil, pruža transparentno, lokalno primjenjivo zeleno energetsko rješenje, usklađeno s globalnim prijelazom na održive prakse i lokalnu osnaženost. PPA ugovori Woodburna predvidljivim troškovima smanjuju volatilnost tržišta, unaprjeđuju ekološku svijest i pospješuju korporativnu održivost. PPA ugovori pružaju stabilnost u promjenjivom energetskom okruženju s uvijek prilagođenom strukturom cijena kako bi zadovoljili vaše potrebe uz značajno niže stope u odnosu na standardne cijene električne energije.

© WCP

Woodburn Capital Partners češka je tvrtka specijalizirana za ulaganje u obnovljive izvore energije. S bogatim iskustvom u području elektrana na biomasu te rastućim portfeljem u solarnoj i vjetroenergiji, Woodburn predano radi na održivim energetskim rješenjima koja doprinose globalnom prijelazu na čistu energiju budućnosti. Njihova poslovna filozofija obuhvaća suradnju s priznatim stručnjacima za solarnu i vjetroenergiju te izgradnju strateških saveza s partnerima, dokazano uspješnim investitorima u području obnovljivih izvora energije.

 

O PPA ugovorima: Ugovori o otkupu električne energije (Power Purchase Agreement - PPA) dugoročni su sporazumi između proizvođača električne energije i kupaca, obično javnih poduzeća, vlada ili tvrtki. Najčešće se potpisuju na razdoblje od 5 do 20 godina, tijekom kojeg kupac električne energije kupuje energiju po unaprijed dogovorenoj cijeni. Takvi ugovori imaju ključnu ulogu u financiranju neovisnih proizvođača električne energije, posebice proizvođača obnovljive solarne i vjetroenergije, prema modelu fizičkog ili dislociranog izvora energije (on-site ili off-site).

VEZANE VIJESTI

Woodburn Capital Partners u Hrvatskoj gradi dvije nove sunčane elektrane

Češka tvrtka Woodburn Capital Partners, specijalizirana za ulaganja u obnovljivu energiju, izgradit će sunčanu elektranu kapaciteta 10 MW u Brdovcu kraj Zaprešića i elektranu kapaciteta 3 MW u Stankovcima u Zadarskoj županiji te će nakon izgradnje upravljati njihovim poslovanjem.

Hrvatska se tijekom četiri dana u prosincu 2023. u potpunosti napajala iz obnovljivih izvora energije

U izvještaju OIEH-a ističe se podatak da se u prosincu 2023. Hrvatska čak četiri dana u potpunosti napajala električnom energijom iz obnovljivih izvora te da su obnovljivi izvori energije (bez hidroelektrana) ostvarili udio u ukupno raspoloživoj energiji od 19,5 posto. U Izvještaju se također navode najnoviji podaci o instaliranim kapacitetima solarnih i vjetroelektrana za 2023. godinu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER