Više od zelene fasade: Ova bečka stambena zgrada koristi sivu vodu za navodnjavanje zelenila
Inovativno rješenje koje potvrđuje kako i stare zgrade mogu zadovoljiti suvremene ekološke standarde
Projekt energetske obnove bečke stambene zgrade u 15. okrugu Rudolfsheim-Fünfhaus realiziran je uz sufinanciranje austrijskog Ministarstva zaštite klime i to u sklopu istraživačkog projekta Queen Gudrun II, izvrsnog primjera održive gradnje financiranog sredstvima austrijskog Fonda za klimu i energiju. Ova stara bečka zgrada u vilhelminskom stilu u ulici Kauergasse sada uspješno koristi sivu vodu za navodnjavanje zelenila.
Jedna petina bečkog građevinskog fonda sastoji se od starih zgrada koje su izgrađene prije 1919. godine i ne zadovoljavaju suvremene standarde gradnje. Jedan od recentnih primjera uspješne energetske obnove takvih zgrada je projekt „Kauergasse 2“, odnosno cjelovita obnova stare bečke stambene zgrade u istoimenoj ulici u 15. okrugu Rudolfsheim-Fünfhaus. Zgrada je obnovljena u sklopu projekta financiranog sredstvima austrijskog Fonda za klimu i energiju (Klima- und Energiefonds) i Ministarstva zaštite klime.
- Zgrada u ulici Kauergasse izgrađena je 1895. godine, a energetska obnova završena je u travnju 2024. © Klima- und Energiefonds/APA-Fotoservice/Leitner - Fotograf Ben Leitner
Austrijska ministrica zaštite klime, Leonore Gewessler, direktor Fonda za klimu i energiju, Bernd Vogl, i voditelj projekta Helmut Schöberl iz tvrtke Schöberl & Pöll GmbH, početkom ovog tjedna predstavili su prvo austrijsko postrojenje za inovativno korištenje sive vode, koje je implementirano u sklopu obnove stambene zgrade u ulici Kauergasse.
„Zgrade značajno doprinose potrošnji energije i emisiji CO2. Kako bi se postigli postavljeni ciljevi zaštite klime, potrebna je sveobuhvatna obnova austrijskog građevinskog fonda. U Beču je prema najsuvremenijim standardima sada obnovljena već treća zgrada u vilhelminskom stilu i opremljena prototipom sustava za inovativno korištenje sive vode. Projekti poput ovog u Kauergasse približavaju nas našim klimatskim ciljevima, a građevinska industrija svojim inovativnim rješenjima za obnovu starih zgrada daje važan doprinos zaštiti klime.“ – izjavila je Leonore Gewessler, austrijska ministrica za zaštitu klime, okoliš, energiju, mobilnost, inovacije i tehnologiju.
- Austrijska ministrica zaštite klime Leonore Gewessler © Klima- und Energiefonds/APA-Fotoservice/Leitner - Fotograf Ben Leitner
Projekt „Kauergasse 2“ u 15. bečkom okrugu pokazuje kako se suvremeni standardi energetske obnove i mjere zaštite klime mogu primijeniti i na starim zgradama. Zgrada iz 1895. godine, s ukupno 31 stanom i četiri poslovna prostora u prizemlju, nedavno je obnovljena prema EnerPHit standardu, a energetska obnova obuhvaćala je povećanje toplinske zaštite, prelazak na obnovljive sustave grijanja, ozelenjavanje fasade i krova te recikliranje sive vode.
„Samo će održivo izgrađeni gradovi u budućnosti biti gradovi u kojima vrijedi živjeti. Obnovljena stambena zgrada Kauergasse 2 pokazuje kako možemo promicati održivi urbani razvoj kroz modernu obnovu i učinkovito korištenje resursa.” – kazao je Bernd Vogl, direktor austrijskog Fonda za klimu i energiju (Klima- und Energiefonds).
Pilot projekt postrojenja za korištenje sive vode
Projekt „Kauergasse 2“ dio je šireg istraživačkog projekta „Queen Gudrun II“ koji financira Fond za klimu i energiju u sklopu svoje inicijative Smart City. U zgradi staroj gotovo 130 godina izvedeni su zeleni krov i fasada, dok se grijanje vode postiže zahvaljujući inovativnom postrojenju za korištenje sive vode, koja se potom koristi za ispiranje WC-a i hlađenje prostorija, kao i za zalijevanje zelenila. Osim toga, izgrađena je nova krovna konstrukcija te je na krovu ugrađen FN sustav snage 17 kWp. Opskrba energijom cijele zgrade prebačena je s decentraliziranih plinskih kotlovnica na daljinsko grijanje.
- Obnovljena stambena zgrada u ulici Kauergasse je prva s inovativnim sustavom korištenja sivih voda © Klima- und Energiefonds/APA-Fotoservice/Leitner - Fotograf Ben Leitner
„Dekarbonizacija i smanjenje potrošnje energije trenutačno su najvažniji izazovi. Uz dekarbonizaciju, stambena zgrada u ulici Kauergasse pokazuje što je sve moguće poduzeti tijekom energetske obnove kako bi se značajno smanjile energetske potrebe.” – rekao je voditelj projekta Helmut Schöberl i direktor tvrtke Schöberl & Pöll GmbH.
Radovi na stambenoj zgradi Kauergasse 2 završeni su u travnju 2024. Uz stambene zgrade na adresama Mariahilfer Straße 182 i Eberlgasse 3, to je treća bečka zgrada u vilhelminskom stilu koja je obnovljena prema EnerPHit standardu, ali i prva koja koristi inovativni sustav korištenja sivih voda.
Stjepan Felber | Ekovjesnik