Beč je već ostvario cilj ukupne proizvodnje solarne energije za 2024.

Od početka godine u Beču je u rad pušteno više od 1.500 novih fotonaponskih postrojenja

Grad Beč je do sredine godine već postigao i premašio svoj cilj proširenja fotonaponskih sustava za 2024. godinu. Više od 200 megavat-peaka električne energije godišnje sada potječe iz solarnih elektrana.

Kako potvrđuju iz Grada Beča, cilj postizanja proizvodnje solarne energije ukupne snage 50 MWp u austrijskoj prijestolnici premašen je prije početka druge polovice godine.

Trenutačno oko 10.000 fotonaponskih sustava osigurava dovoljno električne energije za opskrbu više od 57.500 kućanstava. Od početka godine u rad je pušteno više od 1.500 novih fotonaponskih postrojenja, kako privatnih tako i onih na javnim zgradama, poput zgrada s gradskim stanovima. Ove je godine na površinama u vlasništvu grada postavljeno 15 fotonaponskih sustava ukupne snage od gotovo 2,5 MWp, a u sljedećih nekoliko mjeseci Grad Beč planira instalirati sustave s ukupnim kapacitetom od 8 MWp.

No, posebni izazovi tek slijede. Dok je cilj za ovu godinu proizvodnja električne energije ukupne snage od 210 MWp, povećanje kapaciteta solarnih postrojenja na 250 MWp očekuje se do 2025. godine. Od 2026. cilj će biti još ambiciozniji: 360 MWp planirano je za 2026., 470 MWp za 2027. i konačno 800 MWp u 2030. godini. Tada će se oko četvrtina stanovništva Beča opskrbljivati strujom iz solarnih postrojenja.

Grad Beč svojim građanima nudi opsežne informacije u vezi s postavljanjem fotonaponskih sustava kao i različita financiranja, među njima i subvencijski paket za sustave s ukupnom snagom do 1.000 kWp. Proračun za solarne elektrane podignut je na 15 milijuna eura godišnje, a za financiranje se moguće prijaviti svih 365 dana u godini.

Proširenje fotonaponskih sustava austrijsku prijestolnicu čini sve bližom cilju da do 2040. postane klimatski neutralan grad.

Fotonaponski paneli postavljeni su i na (Novom) Muzeju grada Beča, koji je dobitnik ovogodišnje austrijske državne nagrade za arhitekturu i održivost.

City of Vienna | International Offices – Zagreb / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Wiener Stadthalle dobila novi fotonaponski sustav na krovu dvorane F

Wiener Stadthalle, tvrtka koja posluje u sklopu Bečkog holdinga, proširuje proizvodnju zelene električne energije završetkom instalacije novog fotonaponskog sustava na krovu dvorane F. Novih 925 fotonaponskih modula prekriva površinu od 1806 četvornih metara pa će se na krovu najveće bečke višenamjenske dvorane od ove jeseni proizvoditi još više solarne energije.

Grad Beč kreće u veliku ofenzivu solarne energije na obrazovnim zgradama

S ofenzivom solarne energije Beč ubrzava energetsku tranziciju i poduzima velike korake prema klimatskoj neutralnosti do 2040. godine. Od 2021. do kraja 2023. godine proizvodnja električne energije iz solarne energije u Beču već se više nego utrostručila, a sada će se za proširenje fotonaponskih sustava osigurati još veća financijska sredstva te osigurati bolje ponude financiranja.

Beč otvara tridesetu solarnu elektranu u vlasništvu građana!

U austrijskoj prijestolnici otvara se 30. solarna elektrana u vlasništvu građana pa se tim povodom u prodaju puštaju solarni paketi koje mogu kupiti stanovnici Beča. Investicijama se doprinosi zaštiti okoliša, a kupci dobivaju bonove za plaćanje računa struje ili unajmljivanje javnih bicikla.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER