Pariz 2024.: Postavljeni novi standardi održivosti i uključivosti sportskih događaja

ODGOVORNIJE, UKLJUČIVIJE I ODRŽIVIJE: Olimpijske i Paraolimpijske igre u Parizu 2024. pokazuju kako veliki sportski događaji mogu ponuditi odgovor na izazove suvremenog svijeta

Olimpijske i Paraolimpijske igre u Parizu 2024. uspostavile su nove i unaprijedile postojeće međunarodne standarde u gospodarskoj, društvenoj i ekološkoj održivosti, za koje se čini da će promijeniti budućnost globalnih sportskih događaja.

U suradnji s Međunarodnim olimpijskim odborom (International Olympic Committee - IOC), Međunarodnom organizacijom za normizaciju (International Organization for Standardization - ISO) i Organizacijom za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), Olimpijske i Paraolimpijske igre u Parizu 2024. preuzele su inicijativu za ažuriranje postojećih te uvođenje i implementiranje novih standarda globalnih sportskih događaja.

  • Sport. I više od sporta: Olimpijski duh! © 2024 – International Olympic Committee | IOC Media

Ažuriranje ISO 20121 standarda sustava upravljanja održivošću događaja

Na temelju vlastite certifikacije dobivene u listopadu 2022., Igre u Parizu 2024. poboljšale su standard ISO 20121, koji je uveo London 2012. godine. Revidirani standard ISO 20121:2024, odobren u veljači 2024., sada obuhvaća širi opseg za rješavanje tema kao što su utjecaj i nasljeđe, ljudska prava, klimatske akcije i pristupačnost. Ovaj standard ima za cilj pomoći organizacijama da održivost integriraju kroz cijeli ciklus upravljanja događajima. Stoga su organizatori Igara u Parizu surađivali s ISO-om kako bi im pomogao pri usklađivanju ciljeva za smanjenje ugljičnog otiska uz maksimiziranje društvenih i gospodarskih koristi. Poštovanje standarda ISO 20121 uvjet je za sve organizacijske odbore Olimpijskih igara.

>>> Pročitajte još >>> Olimpijska i paraolimpijska postolja izrađena su od francuskog drva i reciklirane plastike

  • Organizacijski odbor Igara u Parizu 2024. dana 23. svibnja predstavio je olimpijska i paraolimpijska pobjednička postolja na poznatom pariškom trgu Trocadéro © Paris 2024

Smjernice OECD-a o procjeni utjecaja

Nadovezujući se na svoju Preporuku o globalnim događajima i lokalnom razvoju iz 2018., Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) u srpnju 2023. objavila je smjernice za pomoć organizatorima u praćenju i procjeni društvenih, ekonomskih i ekoloških učinaka njihovih događaja. Igre u Parizu 2024. prvi su globalni sportski događaj koji će imati koristi od ovih smjernica. Od 2021. Organizacijski odbor Igara u Parizu 2024. surađuje s MOO-om i OECD-om na izradi ključnih pokazatelja uspješnosti (Key performance indicators - KPIs) za procjenu dugoročnog učinka Igara. MOO će od sada zahtijevati korištenje OECD-ovih smjernica od svih budućih domaćina Igara, osiguravajući dosljednu i pouzdanu procjenu nasljeđa svakog izdanja Olimpijskih igara.

  • Sport. I više od sporta: Olimpijski duh! © 2024 – International Olympic Committee | IOC Media

Promicanje aktivnih građana u aktivnim gradovima

Jedno od ključnih nasljeđa Igara u Parizu 2024. bit će poticanje što većeg broja ljudi diljem Francuske da se više kreću i široka dostupnost bavljenja sportom. Pariški program Terre de Jeux inspirirao je više od 50 000 projekata povezanih sa sportom od 2019. godine. Kako bi osigurao dugotrajan učinak Igara, MOO je uz potporu partnera konzultantske tvrtke Deloitte pokrenuo inicijativu za pomoć gradovima uključenih u program Terre de Jeux kako bi se prijavili za dobivanje oznake Ville Active et Sportive. Ovu prestižnu oznaku dodjeljuje Nacionalno vijeće aktivnih i sportskih gradova (CNVAS), koje prepoznaje francuske gradove s inovativnom sportskom politikom i ponudom širokog raspona tjelesnih aktivnosti za cjelokupno stanovništvo. Od 2024. ukupno 860 francuskih gradova i općina dobilo je ovu oznaku, uključujući 726 gradova uključenih u program Terre de Jeux, kao što su Pariz, Saint-Denis, Saint-Dizier, Île-Saint-Denis i Albertville. Uostalom, Igre u Parizu 2024. pomogle su u uvođenju svakodnevnog 30-minutnog vježbanja u francuskim školama.

Zalaganje za ravnopravnost spolova na terenu i izvan njega: Terrain d’égalité

Zajedno s francuskim Ministarstvom za ravnopravnost spolova i borbu protiv diskriminacije i Ministarstvom sporta, Igre u Parizu 2024. pridonijele su razvoju i provedbi oznake Terrain d'égalité, kojom se u Francuskoj prepoznaju međunarodna sportska događanja posvećena integraciji rodne ravnopravnosti i borbi protiv diskriminacije. S ovom oznakom dobivenom u siječnju 2024., Igre u Parizu posvećene su postavljanju najviših standarda za rodnu ravnopravnost u sportu.

Za Olimpijske igre u Parizu 2024., MOO je stvorio jednake prilike za sportašice i sportaše kako bi sudjelovali na najvećem ovogodišnjem sportskom događaju u svijetu. Kvote su bile raspoređene u omjeru 50:50 čime su Olimpijske igre u Parizu 2024. postale uistinu rodno ravnopravne.

Nasljeđe koje transformira zajednice i poboljšava društvenu uključenost

„Poboljšanje održivosti Olimpijskih igara i osiguravanje da stvaraju trajne, mjerljive dobrobiti za lokalno stanovništvo, čak i prije početka samog događaja, među glavnim su prioritetima MOO-a. Igre u Parizu 2024., kao prvo izdanje Igara potpuno usklađeno s našom strategijom Olimpijska agenda 2020., postavljaju nove standarde za sportska događanja u Francuskoj i izvan nje te pružaju pragmatičan alat za buduće organizatore velikih sportskih događaja.“ – izjavila je Marie Sallois, direktorica održivosti Međunarodnog olimpijskog odbora.

  • Marie Barsacq, direktorica za utjecaj i nasljeđe u Organizacijskom odboru Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu 2024. © Paris 2024

„Naša vizija za Pariz 2024. bila je isporučiti održiviji događaj i stvoriti nasljeđe koje transformira zajednice, poboljšava društvenu uključenost i postavlja nove standarde za održivo upravljanje događajima. Pariz 2024. je odigrao ključnu ulogu u reviziji standarda ISO 20121, donoseći praktične uvide iz implementacije našeg vlastitog sustava održivog upravljanja. Osim toga, naša suradnja s OECD-om pomogla je u oblikovanju smjernica koje će koristiti budućim domaćinima, pružajući im jasne parametre za procjenu utjecaja njihovih događaja.“ – kazala je Marie Barsacq, direktorica za utjecaj i nasljeđe u Organizacijskom odboru Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu 2024.

„ISO je kao rezultat Olimpijskih igara u Londonu 2012. najprije razvio standard ISO 20121. Sada smo ga ažurirali uz potporu naših partnera – MOO-a i Igara u Parizu 2024., kako bismo uključili ključna pitanja zaštite klime, ljudskih prava i nasljeđa, u skladu s vizijom Olimpijskih igara u Parizu. Ovo novo izdanje podiže ljestvicu za održive događaje i imat će transformativan i trajan utjecaj na ljude i zajednice.“ – izjavio je Silvio Dulinsky, zamjenik glavnog tajnika Međunarodne organizacije za normizaciju (ISO).

„Veliki sportski događaji trebali bi iza sebe ostaviti više od lijepih uspomena. Oni mogu ostaviti snažno društveno i ekološko nasljeđe. Oduševljeni smo što su Francuska i MOO prihvatili našu Preporuku o globalnim događajima i lokalnom razvoju iz 2018. i smjernice kako to učiniti, koristeći Igre za stvaranje prilika za one koji su najudaljeniji od tržišta rada i pionirske metode gradnje s niskim udjelom ugljika.” – rekao je Mathias Cormann, glavni tajnik OECD-a.

>>> Pročitajte još >>> Surfrider Foundation potvrdio da je kvaliteta vode rijeke Seine konačno dobra

  • Poboljšanje kvalitete vode rijeke Seine bila je jedna od obveza koju je Grad Pariz preuzeo prijavivši se za domaćinstvo Olimpijskih igara 2024., a jedan od važnih ciljeva je i otvaranje kupališta za građane Pariza 2025. godine. Gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo, predsjednik Organizacijskog odbora Igara u Parizu Tony Estanguet i Marc Guillaume, prefekt regije Île-de-France, plivaju u rijeci Seini. © Guillaume Bontemps | Ville de Paris

Prve Olimpijske igre koje provode MOO-ovu strategiju Olimpijska agenda 2020.

Igre u Parizu 2024. prilagođavaju se potrebama domaćina i izazovima našeg vremena tako što su održivije, ravnopravnije i uključivije. Ambiciozan cilj organizatora je smanjiti ugljični otisak Igara za 50 posto u usporedbi s prosjekom Olimpijskih igara u Londonu 2012. i Riju 2016., usklađujući se s Pariškim sporazumom o klimatskim promjenama, istovremeno stvarajući trajne društvene i gospodarske koristi za lokalno stanovništvo. Koristi koje mogu biti vidljive dugo prije svečanog otvaranja.

Međunarodni olimpijski odbor (International Olympic Committee - IOC) je neprofitna, civilna, nevladina, međunarodna organizacija sastavljena od volontera koja se zalaže za izgradnju boljeg svijeta kroz sport. Više od 90 posto svojih prihoda redistribuira širem sportskom pokretu, što znači da se protuvrijednost od 4,2 milijuna USD svakog dana preusmjerava za pomoć sportašicama i sportašima te sportskim organizacijama na svim razinama diljem svijeta.

 

>>> Pročitajte još >>> Pariz 2024.: Predstavljen izgled sportske opreme i uređenja olimpijskih borilišta

  • Predsjednik Organizacijskog odbora Igara u Parizu 2024. Tony Estanguet i autor dizajna olimpijske baklje Mathieu Lehanneur © Paris 2024
Olimpijske i Paraolimpijske igre Pariz 2024. najveći su ovogodišnji sportski događaj na svijetu s neusporedivim medijskim odjekom. Okupit će 10 500 olimpijskih i 4 400 paraolimpijskih sportaša iz 206, odnosno 182 zemalja s pet kontinenata, a pratit će ih preko 13 milijuna gledatelja na olimpijskim borilištima u Parizu te četiri milijarde televizijskih gledatelja diljem svijeta u preko 100 000 sati TV emitiranja. Riječ je ujedno i o velikom svjetskom gospodarskom i kulturnom događaju, koji će imati velik utjecaj diljem planeta. Organizacijski odbor Igara u Parizu 2024. osnovan je u siječnju 2018., a vodi ga predsjednik i trostruki olimpijski pobjednik Tony Estanguet. Njime upravlja Upravni odbor koji čine svi članovi osnivači projekta: Francuski nacionalni olimpijski odbor (CNOSF), Grad Pariz, francuska vlada, regionalna uprava Île-de-France, Francuski paraolimpijski i sportski odbor (CPSF), Métropole du Grand Paris, Vijeće departmana Seine Saint-Denis, predstavnici lokalnih vlasti uključenih u Igre, civilno društvo i korporativni partneri.

 

  • Stjepan Felber | Ekovjesnik
  • Naslovna fotografija © 2024 – International Olympic Committee | IOC Media

 

VEZANE VIJESTI

SEINEzacionalan Pariz: Bezbroj emocija, nezaboravnih prizora i brojni rekordi koji će ući u povijest!

Olimpijske igre u Parizu završile su 11. kolovoza 2024. nakon 19 dana izuzetnih natjecanja i intenzivnih emocija. Ceremonijom zatvaranja istaknuta je važnost Olimpijskih igara za cijeli svijet, a sportaše okupljene na Stade de Franceu pozdravilo je i slavilo više od 70 000 gledatelja. Nakon gašenja olimpijskog plamena Pariza 2024. zatvoreno je ovo poglavlje bez presedana u olimpijskoj povijesti, prije nego što 2028. ponovno zasja u Los Angelesu.

Večeras počinju Paraolimpijske igre u Parizu

Samo nekoliko sati dijeli nas od svečane ceremonije otvaranja Paraolimpijskih igara u Parizu 2024. koja će se održati na trgu Place de la Concorde, a prethodit će joj mimohod parasportaša i dolazak olimpijskog plamena na Champs-Élysées. Na novoj svečanosti u srcu grada očekuje se 50 000 gledatelja.

Pariz 2024.: Ceremonija zatvaranja „Records“ ponovno u režiji Thomasa Jollyja

Ceremonija zatvaranja XXXIII. Ljetnih olimpijskih igara Pariz 2024. u nedjelju 11. kolovoza privest će kraju 16 povijesnih dana sportskih podviga i svečanosti, ali i velikog oduševljenja uspjehom Igara u Parizu i Francuskoj. Kako bi proslavio ove posljednje trenutke Igara, Thomas Jolly osmislio je i režirao „Records“, jedinstvenu i iznimnu predstavu na pozornici površine 2800 m² na Stade de Franceu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER