Na Mediteranu mjestimično izmjerena površinska temperatura blizu 30 °C

„Zabrinjavajuće”: Morski toplinski valovi ugrožavaju morske ekosustave

Uz ljetne vrućine teško je odoljeti kupanju u moru, čak i ako Mediteran trenutačno ne nudi osvježenje. Na Azurnoj obali, kao i na Korzici, površinska temperatura mora mjestimično doseže 30 °C i ugrožava morske ekosustave, izvijestila je francuska televizija.

Zemlja „gori“, a Mediteran „kuha“! Uz temperature zraka od 36 °C, plivanje se čini savršenim lijekom, no površinska temperatura mora također postaje malo previsoka. „Nenormalno je vruće, ali na moru je još uvijek ugodnije, a s druge strane zabrinjavajuće. U svakom slučaju, svjesni smo da se klima mijenja“, kaže za TF1 jedan kupač na plaži francuskog juga.

Zabrinjavajuće stanje

Prema institutu L’institut de la Mer de Villefranche (IMEV), bivšem Oceanološkom opservatoriju Villefranche-sur-Mer – istraživačkoj jedinici Sveučilišta Sorbonne pod nadzorom Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja (Centre national de la recherche scientifique - CNRS), tijekom manje od trideset godina ljetna površinska temperatura Sredozemnog mora porasla je za više od 2 °C, krećući se u prosjeku od 24 do 26,3 °C. Ove subote, 3. kolovoza, površinska temperatura mora na Azurnoj obali bila je blizu 30 °C.

„Od 25. srpnja ušli smo u razdoblje jakog morskog toplinskog vala i to s temperaturama tri do četiri stupnja iznad prosjeka tridesetogodišnjeg razdoblja“, naglašava Frédéric Gazeau, direktor istraživanja u CNRS-u.

Kao izravna posljedica klimatskih promjena, morski toplinski valovi se sve više pojačavaju i postaju sve češći tijekom ljetnog razdoblja, ugrožavajući morske ekosustave. „Postoje mnogi organizmi u Mediteranu koji su već na takozvanoj granici toplinske tolerancije, odnosno iznad ove temperature jednostavno više ne mogu živjeti. Osim što predstavljaju prijetnju zdravlju i funkcioniranju sredozemnih ekosustava, morski toplinski valovi mogu potaknuti masovni pomor vrsta“, objašnjava Gazeau. Prvi na udaru su koralji za koje su ovi toplinski valovi posebno smrtonosni.

Crvene gorgonije su u opasnosti

Uz obalu Korzike, crvene gorgonije, jedna od amblematskih vrsta Mediterana, nezaustavljivo bijeli što smo bliže površini mora. Prave „morske šume“ koje čine crvene gorgonije, „ključno su prirodno stanište za 15 do 20 posto vrsta poznatih u Sredozemlju“, ističu u IMEV-u. Hitna situacija stoga nije samo na kopnu, već i u moru koje je također ugroženo globalnim zatopljenjem.

„Problem je tim veći jer morski toplinski valovi mogu potrajati dulje vrijeme pa i cijelu sezonu“, naglašava klimatolog Robert Vautard u CNRS-u i supredsjedatelj glavne radne skupine IPCC-a te glavni autor koordinacije AR6 WGI poglavlja 12 „Informacije o klimatskim promjenama za regionalni utjecaj i procjenu rizika“ šestog izvješća Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC), koje je objavljeno u kolovozu 2021.

Prema IPCC-ovim znanstvenicima, broj morskih toplinskih valova, koji se već udvostručio u posljednjih tridesetak godina, mogao bi se do kraja ovog stoljeća učetverostručiti, a najcrnji scenarij navodi i mogućnost povećavanja njihovog broja za osam puta.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

S 28,67 °C Mediteran se ponovno pregrijava i ovog ljeta

Dana 11. kolovoza 2024. srednja dnevna površinska temperatura Sredozemnog mora dosegla je 28,67 °C, što je blizu rekorda od 28,71 °C izmjerenog 24. srpnja 2023. Morski toplinski valovi izuzetno su opasni za morske ekosustave.

Vrlo visoke temperature u velikom dijelu Sredozemlja

Mjesec kolovoz tradicionalno je najtoplije razdoblje u svjetskim morima i oceanima pa tako i u Sredozemnom moru čije se površinske temperature, ovisno o vjetru, unutar nekoliko dana često mijenjaju naviše ili naniže. U većem dijelu Sredozemlja površinska temperatura mora trenutačno je značajno iznad normale, izvijestio je Météo-France.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER