Predstavljen plan uređenja lijeve obale Dunava u Budimpešti
Ovaj dio mađarskog glavnog grada od iznimne je važnosti te se od 1987. godine nalazi na UNESCO-ovom Popisu svjetske baštine
Uz smanjenje automobilskog prometa i s više pješačkih i zelenih površina, kultna peštanska obala Dunava postat će ugodnija i klimatski prihvatljivija, u skladu s potrebama i očekivanjima velikog dijela stanovnika Budimpešte koji žele kvalitetniji i pristupačniji prostor.
Cilj procesa planiranja bio je jedan od najvažnijih javnih prostora Budimpešte učiniti zelenijim i ugodnijim te obnoviti ga na način dostojan njegovog statusa zaštićene UNESCO-ove Svjetske baštine. Lijeva obala Dunava jedno je od najznačajnijih javnih prostora u Budimpešti, a njezino uređenje od iznimne je važnosti kako za stanovnike, tako i za posjetitelje. Plan pruža priliku za stvaranje kvalitetnijeg prostora u skladu s potrebama suvremenog gradskog stanovništva, kao i prilagodbom klimatskim promjenama, a razvijen je u partnerstvu s relevantnim institucijama te građanima Budimpešte.
Izradu plana pratilo je 16 profesionalnih i nevladinih organizacija, uključujući Mađarski automobilski klub, Mađarski biciklistički klub, Udrugu gradova, Gospodarsku komoru Budimpešte te udrugu budimpeštanskih brodara.
Novi plan obećava više pješačkih i zelenih površina, izravan pristup obali rijeke i smanjen automobilski promet. Još ljetos započeli su radovi na uređenju jednog dijela obale, u sklopu kojih se priprema sadnja novih stabala u skladu s planom.
Anketiranje građana i javno savjetovanje
Jedan od najvažnijih elemenata plana uređenja obale bilo je javno savjetovanje. U proteklih nekoliko godina gradska uprava i javni prijevoznik Budapesti Közlekedési Központ (BKK) u više navrata anketirali su građane te pokrenuli javno savjetovanje kako bi doznali njihove potrebe i dobili prijedloge. Osim toga, pomno su analizirali iskustva dobivena tijekom Europskog tjedna mobilnosti i već uobičajenih zabrana prometa vikendom između Margaretinog (Margit híd) i Elizabetinog mosta (Erzsébet híd) te ljetnih prenamjena ovog djela grada isključivo za pješake i bicikliste kako bi kreirali prihvatljivo rješenje za sve. Temeljem tih aktivnosti postalo je jasno da značajan dio građana Budimpešte podržava transformaciju obale, stvaranje više zelenih i pješačkih površina te smanjenje automobilskog prometa.
S ciljem pokretanja dugoročnog planiranja i uređenja obale, Grad Budimpešta je u listopadu 2022. potpisao sporazum sa 16 nevladinih organizacija. Sporazumom je utvrđen tijek obnove, kao i uvjeti za izgradnju pješačkih dionica. Temeljem sporazuma formirana je i građanska radna skupina čiji je zadatak bio pratiti proces planiranja, predlaganje i zajedničko dogovaranje sljedećih koraka. Uloga ove radne skupine iznimno je važna jer zastupa interese građana i osigurava da uređenje riječne obale uistinu služi njihovim potrebama. Radna skupina konstantno prati razvojni proces, redovito komentira planove i sudjeluje u koordinaciji godišnjih programa. Tijekom dosadašnjeg djelovanja radne skupine, od prosinca 2022., održano je osam sastanaka.
>>> Pročitajte još >>> Velik dio lijeve obale Dunava zauvijek će se zatvoriti za automobilski promet
Praćenje prometa
BKK kontinuirano mjeri i procjenjuje podatke o automobilskom, biciklističkom i pješačkom prometu u ovom dijelu Budimpešte, čime se nastoje utvrditi stvarne potrebe i donijeti odluke o uvođenju pješačkih zona. Testiranje se svakako provodi i tijekom vikend zabrana automobilskog prometa i ljetnih razdoblja kada se najveći dio lijeve obale Dunava namjenjuje isključivo pješacima i biciklistima, što predstavlja priliku za primjenu novih rješenja u različitim razdobljima i prometnim situacijama. Mjerni sustavi ne prate samo promet, već i njegovu brzinu te vrste vozila, čime se dobiva točna slika prometne situacije na obali, uključujući, naravno, pješački i biciklistički promet.
Rakpart (pristanište) će se transformirati u Rak Park u nekoliko faza
Uređenje lijeve obale Dunava u Pešti odvijat će se u nekoliko faza, od kojih svaka sadrži različite razvojne elemente. Pregled istih dostupan je na web stranici duna.budapest.hu, kao i detaljni planovi za najvažnije dionice. Nakon dobivanja suglasnosti slijedi faza projektiranja i donošenje odluka stručnih žirija.
>>> Pročitajte još >>> Budimpešta osvojila nagradu Europskog tjedna mobilnosti 2023.
Pripremljen je i opsežan koncept za popločavanje svake dionice, koji je također razrađen u suradnji s civilnim društvom. Na obnovljenoj obali koristit će se klasično i suvremeno popločavanje, usklađeno s javnim prostorima Budimpešte koji su obnovljeni posljednjih godina. Rasporedom pločnika i korištenim materijalima omogućit će se ujednačenost prostora, u skladu s izgledom javnih površina u cijelom središtu grada, referirajući se na povijest i tradiciju grada.
S obzirom da je riječ i o poplavnom području, izuzetno je važno koristiti materijale i rješenja koja, osim što su dugoročno uporabljiva, zadovoljavaju zahtjeve očuvanja prirode, pomažu u zadržavanju vode u prostoru i poboljšavaju uvjete za rast i napredovanje vegetacije. Posebna pozornost posvetit će se trajnosti materijala te izbjegavanju barijera ili drugih neprikladnih elemenata, čime će se cijeli prostor prilagoditi slabovidnim osobama i osobama smanjene pokretljivosti.
Stjepan Felber | Ekovjesnik