Upoznavanje sa svijetom berlinskih oprašivača putem „Rallyja divljih pčela“
Provedba projekta „Više pčela za Berlin – Berlin cvjeta“ („Mehr Bienen für Berlin – Berlin blüht auf“) počela je 2018. godine kao važna sastavnica strategije promicanja očuvanja biološke raznolikosti
Glavni grad Njemačke ulaže velike napore u očuvanje i zaštitu oprašivača te je na pravom putu da postane i prijestolnica divljih pčela. U sklopu projekta „Više pčela za Berlin – Berlin cvjeta!“ razvijena je interaktivna aplikacija Actionbound koja građane i posjetitelje Berlina upoznaje s fascinantnim svijetom kukaca oprašivača koji se na zanimljiv način može doživjeti usred gradskog središta.
Aplikacija Actionbound preuzima se besplatno te omogućuje istraživanje staništa divljih pčela i ostalih oprašivača u bilo koje vrijeme. Izrada aplikacije pokrenuta je na inicijativu Senatskog odjela za okoliš, mobilnost, zaštitu potrošača i klime te Njemačke zaklade za divlje životinje (Deutsche Wildtier Stiftung), a u aktivnost je uključen i Prirodoslovni muzej u Berlinu (Museum für Naturkunde Berlin). Aplikacija posjetiteljima daje odgovor na pitanje zašto divlje pčele obitavaju u Berlinu i gdje se nalaze njihova staništa koja se mogu upoznati tijekom „Rallyja divljih pčela“ – dvosatnog obilaska središta Berlina i doživljaja grada iz potpuno nove perspektive.
„Naš muzej izlazi iz svojih okvira i surađuje s lokalnim udrugama, a ta je suradnja ključna za očuvanje naše biološke raznolikosti i stvara veliku dodanu vrijednost za sve nas. Time ujedno pokazujemo kako urbanost i očuvanje prirode mogu ići ruku pod ruku, nudeći vrijednu priliku za otkrivanje važnosti divljih pčela i ostalih oprašivača te čineći građane našim suradnicima u podizanju svijesti o potrebi očuvanja urbane bioraznolikosti“, kaže suradnica na projektu dr. Kim Geraldine Mortega iz Prirodoslovnog muzeja u Berlinu.
Upoznavanje sa svijetom divljih pčela počinje u dvorištu Prirodoslovnog muzeja u Berlinu, čiji bogat izbor i šarenilo cvijeća djela umjetnice Alexandre Daisy Ginsberg Pollinator Pathmaker predstavlja izvor hrane za ove važne oprašivače. Ovo živo umjetničko djelo ugodno je oku svakog posjetitelja Prirodoslovnog muzeja, ali je prvenstveno namijenjeno za oprašivanje kukaca. Posjetitelje poziva da svijet promatraju iz perspektive oprašivača, istovremeno nudeći važan doprinos njihovoj zaštiti.
Odatle ruta vodi pokraj znamenitosti kao što su Invalidenpark i dijelovi Berlinskog zida. Putem aplikacije, razne slagalice i zadaci upoznaju sudionike s načinom života divljih pčela, njihovim preferencijama i njihovom značaju za gradski ekosustav. U otprilike dvosatnoj šetnji prirodom postaje jasna i važna uloga neupadljivih urbanih struktura kao što su spojnice popločavanja.
Glavni cilj projekta „Više pčela za Berlin – Berlin cvjeta!“ („Mehr Bienen für Berlin – Berlin blüht auf“) je širenje i zaštita staništa divljih pčela u Berlinu, kao i podizanje svijesti o važnosti zaštite divljih pčela i drugih oprašivača. U dvanaest berlinskih okruga od 2018. uređene su 93 cvjetne livade, koje zajedno čine površinu veću od berlinskog trga Alexanderplatz. Biolozi Njemačke zaklade za divlje životinje uspjeli su na ovim livadama zabilježiti 170 vrsta divljih pčela, od kojih se jedanaest nalazi na Crvenom popisu ugroženih vrsta u Njemačkoj. Inače, u Berlinu je dosad otkrivena prisutnost oko 330 vrsta divljih pčela od ukupno 604 identificirane na području cijele Njemačke.
„Naš cilj je podići svijest ljudi o važnosti divljih pčela i brizi o prirodnim zelenim površinama u Berlinu te prenijeti konkretne ideje o tome kako svaki pojedinac može doprinijeti zaštiti ovih važnih vrsta.“ – kaže Manuel Hensen iz Njemačke zaklade za divlje životinje (Deutsche Wildtier Stiftung).
„Drago nam je što s ovom interaktivnom aplikacijom možemo ponuditi zabavu za cijelu obitelj, ali i upoznati naše građane sa svijetom divljih pčela i ostalih oprašivača“, rekla je berlinska državna tajnica za zaštitu klime i okoliša Britta Behrendt.
Stjepan Felber | Ekovjesnik