Radenska vas poziva na uključivanje u veliku akciju pošumljavanja Podunavlja
Srcem za sutra | Radenska u suSadnji s projektom O2 ove godine pošumljava vukovarsko Podunavlje
U ponedjeljak 2. rujna kreće velika akcija Radenske Adriatic i projekta O2 „Dobre stvari padaju s neba", dijela platforme „Srcem za sutra“ kojoj je cilj pošumljavanje što veće površine vukovarskog Podunavlja. Važan je to i hvalevrijedan projekt s obzirom na to da šume svake minute nestaju s površine Zemlje jednake veličini čak 27 nogometnih igrališta.
Kampanja ima edukacijski, ali i praktičan karakter: na platformi srcemzasutra.hr moguće je odgovorom na pitanje vezano uz bioraznolikost aktivirati besplatni kupon, temeljem čega će Radenska Adriatic pošumiti dodatni četvorni metar vukovarskog Podunavlja, a kompanije se mogu pridružiti uplatom sredstava za pošumljavanje još većih površina, čime se potiče tzv. green building.
„Uz konkretnu dobrobit za rast i razvoj šumskog ekosustava, misao vodilja platforme Srcem za sutra ujedno je i podizanje svijesti o vrijednosti šuma i ekološki odgoj novih, odgovornih generacija. Radenska Adriatic je u posljednje četiri godine u Hrvatskoj i Sloveniji posadila ukupno 80 000 novih stabala jer vjerujemo da su održivi razvoj i odgovorno poslovanje kamen temeljac razvoja svakog društva i svake zemlje. Ovom kampanjom ujedno pozivamo javnost da pri kupnji Radenske bira povratnu staklenu ambalažu koja je ekološki najprihvatljivija, s obzirom na to da povratna staklena boca u svom životnom ciklusu proizvede čak 85 posto manje emisija CO2 od nepovratne." – izjavio je Marian Šefčović, direktor Radenske Adriatic.
Osim u Hrvatskoj, kampanja danas kreće i u Sloveniji, gdje se pošumljava područje Krasa, stradalog u velikim požarima u srpnju ove godine. Pošumljavanje u Hrvatskoj planirano je krajem listopada, a u Sloveniji početkom studenog 2024.
Ovogodišnje pošumljavanje vrši se inovativnim metodama, korištenjem bespilotnih letjelica i posebno pripremljenih sjemenskih bombica kojima se u kratkom roku mogu pošumiti velike površine. Na taj način potiče se reforestacija koja je važna za obnovu prirode i borbu protiv klimatskih promjena koje su zaslužne za prirodne katastrofe poput oluja, poplava i šumskih požara.
Zdrave šume neprocjenjive su i za dobrobit ljudi jer služe kao prirodni pročišćivači zraka, za regulaciju temperature i kao mjesto za rekreaciju, opuštanje i povezanost s prirodom koja je važna za naše psihofizičko zdravlje.