Pariški parkovi već ovog ljeta bez duhanskog dima
Uvođenje zabrane pušenja već je podijelilo građane francuskog glavnog grada
Nakon što je već tri godine zabranjeno na pariškim igralištima, ovog se ljeta uvodi i zabrana pušenja u javnim parkovima. Odluka je donijeta prvenstveno zbog zaštite zdravlja građana, ali i održavanja čistoće zelenih površina.
Gradsko vijeće francuskog glavnog grada donijelo je ovog tjedna odluku o zabrani pušenja u četiri gradska parka. Time se Pariz pridružio Strasbourgu u čijim je parkovima pušenje zabranjeno od 1. srpnja ove godine.
Nakon što je od 2015. godine pušenje zabranjeno na 500 igrališta pariških parkova, na prijedlog skupine zastupnika Radikalne ljevice (Radicaux de gauche), Pariz će već ovog ljeta zabraniti pušenje i u četiri gradska parka. Imena parkova još nisu objavljena, a njihov odabir izvršit će se na prijedlog gradonačelnika dvadeset pariških okruga.
Mnogi građani Pariza ogorčeni su ovom odlukom i smatraju kako pušači nikome ne smetaju, a najmanje u parkovima. Međutim, Laurence Goldgrab iz Radikalne ljevice, koja je predložila ovu zabranu, ističe važnost borbe protiv pušenja i uporabe duhanskih proizvoda koji izravno ugrožavaju zdravlje, posebno kod mladih osoba. Također, ovom se zabranom planira smanjiti utjecaj pasivnog pušenja na zdravlje građana.
No zabrana pušenja u parkovima ipak nije samo pitanje javnog zdravlja te ima za cilj doprinijeti čistoći parkova francuskog glavnog grada. Grad Pariz je tijekom prošle godine izdao gotovo 21.000 novčanih kazni za bacanje opušaka na pod, a znatna sredstva uložena su u postavljanje novih spremnika za otpad s pepeljarama. Unatoč tome, na ulicama Pariza svake se godine i dalje prikupi gotovo 350 tona opušaka.
Hoće li se poslije uvođenja zabrane pušenja u parkovima naplaćivati kazne i kolike će one biti još nije poznato te se zasad planira samo postavljanje oznaka sa zabranom pušenja na ulazima parkova. Kazne za pušenje na i oko igrališta u pariškim parkovima ipak se već naplaćuju i iznose od 38 – 68 eura.
Zabrana pušenja u javnim parkovima također je na snazi u pojedinim američkim gradovima, ali i u nekim europskim zemljama kao što su Finska, Island ili Ujedinjeno Kraljevstvo.
S.F. / Ekovjesnik