Na pariškom mostu Pont d’Iéna sada i službeno zabranjen promet motornih vozila

Nasljeđe Igara u Parizu 2024.: Siguran prijelaz preko Seine

Ovog utorka Grad Pariz objavio je odluku prema kojoj se most Pont d’Iéna, koji povezuje Eiffelov toranj i Champ-de-Mars s Trocadérom, trajno zatvara za promet motornih vozila.

Pariški most Pont d’Iéna već je bio zatvoren za automobilski promet uoči početka Ljetnih olimpijskih igara u Parizu 2024., tijekom kojih je odigrao središnju ulogu na ceremoniji otvaranja održanoj 26. srpnja 2024. te kao lokacija Parka šampiona u kojem su održavale olimpijske svečanosti i predstavljali osvajači olimpijskih medalja. Sukladno najavama pariške gradonačelnice Anne Hidalgo, zabrana prometa motornih vozila trebala je ostati na snazi i ubuduće kako bi se pješacima omogućio brži i sigurniji pristup najvećoj pariškoj znamenitosti - Eiffelovom tornju.

  • Ceremonija otvaranja Igara u Parizu 2024. © International Olympic Committee | IOC Media | Greg Martin

Most se nalazi na jednom od najfrekventnijih pravaca francuskog glavnog grada, odnosno između Eiffelovog tornja i Trocadéra te turistima već dugi niz godina predstavlja omiljeno mjesto za fotografiranje sa „Željeznom damom“ („La Dame de Fer“). Mnogi od njih naguravali su se pješačkim površinama mosta i nerijetko riskirali fotografirajući se između prolazećih automobila. Ta opasnost prestala je s početkom Igara u Parizu 2024. kada su na prilazima mostu postavljeni betonski blokovi, čime je zatvoren za promet, te je od tada pun pješaka i biciklista koji ga prelaze bez straha od automobila.  

Gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo nekoliko je godina isticala svoju želju da most postane dio pješačke zone, a sada joj je ta želja konačno ispunjena. Grad Pariz upravo je ovog utorka, 17. rujna, objavio odluku prema kojoj se na mostu Pont d’Iéna uvodi trajna zabrana prometa motornih vozila.

  • Projekt „OnE" Kathryn Gustafson i njezine partnerske tvrtke Gustafson Porter + Bowman / Fotografija: Gustafson Porter + Bowman

Obustava projekta „OnE“

U sklopu priprema Olimpijskih igara u Parizu 2024., pariška gradska uprava predstavila je projekt „OnE“ za uređenje prostora oko Eiffelovog tornja i trga Place du Trocadéro, koji je uključivao i most Pont d’Iéna kao dio nove velike i ozelenjene pješačke zone. Prema navedenom projektu američke krajobrazne arhitektice Kathryn Gustafson i njezine partnerske tvrtke Gustafson Porter + Bowman iz Londona, pobjedniku međunarodnog natječaja raspisanog 2018. godine, most je trebao biti otvoren isključivo za javni prijevoz i hitne službe te pješake i bicikliste, a na njemu je bila predviđena sadnja dvaju drvoreda.

Unatoč snažnom protivljenju sudionika javne rasprave i pariške oporbe, pariško Gradsko vijeće usvojilo je projekt u veljači 2022. Prefekt pariške policije potom je stavio veto na ovu odluku, tvrdeći da će projekt „utjecati na značajna prometna zagušenja“ i „otežan pristup hitnih službi“. Sudovi su odbili žalbe Grada Pariza u listopadu 2022. i travnju 2023. No, u veljači 2024. Anne Hidalgo najavila je da želi ponovno pokrenuti pregovore o realizaciji ovog projekta nakon završetka Olimpijskih i Paraolimpijskih igara.

  • Na mostu Pont d’Iéna planirana je sadnja drvoreda / Gustafson Porter + Bowman

Prije uvođenja zabrane prometa mostom je svakog dana prolazilo do 50 000 vozila

Posljednjih mjeseci Grad Pariz objavio je prometne studije i dostavio ih Prefekturi pariške policije, koja sada mora potvrditi novu regulaciju prometa. Međutim, u objavljenoj odluci navodi se da „Grad Pariz na određenim prometnicama ili dijelovima prometnica ima ovlasti zabraniti pristup motornim vozilima čije bi kretanje moglo ugroziti zaštitu lokacija ili njihovo korištenje u turističke svrhe.“

Naime, kao i kod sudske potvrde zabrane prometa duž 3,3 km prometnice Georges-Pompidou na desnoj obali Seine na kojoj se već šest godina nalazi pješačka zona Parc Rives de Seine, Grad Pariz pozvao se na potrebu zaštite pariške kulturne baštine i „niza arhitektonskih i urbanističkih remek-djela, uključujući Eiffelov toranj i Palais de Chaillot“, koji su uvršteni na UNESCO-ov Popis svjetske baštine. „Most Pont d'Iéna također je dio ove zaštićene cjeline“, naglašava pariška gradska uprava.

Prije uvođenja privremene zabrane prometovanja motornih vozila, mostom je dnevno prolazilo i do 50 000 automobila, a odlukom Grada Pariza ​​propisuje se da će mostom moći prometovati isključivo određene kategorije vozila kao što su vozila hitne pomoći, policijska i komunalna vozila te bicikli.

Međutim, odlukom Grada Pariza ipak nisu riješena dva problema. Prvi je problem mogućnost podnošenja žalbe policijske uprave kao što je to već bio slučaj za prethodnu verziju projekta preuređenja ovog dijela Pariza. Drugi je problem prometnica Quai Jacques-Chirac koja se proteže lijevom obalom rijeke Seine u podnožju Eiffelovog tornja. Ova prometnica u nadležnosti Prefekture pariške policije ponovno je otvorena za promet nakon završetka Paraolimpijskih igara, a Grad Pariz je također želi trajno pretvoriti u pješačku zonu.

  • Slijeva nadesno: Pierre Rabadan, Anne Hidalgo, Thomas Bach, Claudia Bach i Patrick Bloche © Greg Martin / IOC Media

Olimpijski prstenovi ipak ostaju na mostu

Prije subotnje Parade šampiona na Aveniji Champs-Élysées, na mostu Pont d'Iéna održana je simbolična inauguracija olimpijskih prstenova koji unatoč želji pariške gradonačelnice Anne Hidalgo neće ostati na Eiffelovom tornju.  

Manji olimpijski prstenovi postavljeni su na ovoj lokaciji u nazočnosti Thomasa Bacha, predsjednika Međunarodnog olimpijskog odbora, gradonačelnice Anne Hidalgo te njezinog prvog zamjenika Patricka Blochea i Pierrea Rabadana, bivšeg francuskog igrača ragbija i zamjenika zaduženog za sport i Olimpijske te Paraolimpijske igre 2024. 29 metara široki i 13 metara visoki olimpijski prstenovi postavljeni na Eiffelovom tornju u lipnju ove godine ipak moraju biti uklonjeni do kraja ovog mjeseca.

>>> Pročitajte još >>> Rijeka Seine i UNESCO-ova Svjetska baština glavne zvijezde otvaranja Olimpijskih igara u Parizu

 

  • Pont d'Iéna © Wolf Art / Margarita / Pexels

Podsjetimo, sljedeće godine u Grenelleu, u neposrednoj blizini Eiffelovog tornja i mosta Pont d'Iéna, trebalo bi biti otvoreno jedno od tri javna kupališta na rijeci Seini. Naravno, to će biti moguće uz postizanje zadovoljavajućeg sanitarnog stanja riječne vode.

Pariški most Pont d'Iéna povezuje Eiffelov toranj na lijevoj obali rijeke Seine s Trocadérom na desnoj obali. Carskim dekretom izdanim 1807. godine u Varšavi, Napoleon I. dao je sagraditi most prema Vojnoj školi (École militaire) koji je nazvao Pont d’Iéna, u čast svoje pobjede nad pruskom vojskom u bitki kod grada Jene 14. listopada 1806. godine. Pritom je zanemario druga imena koja su prethodno razmatrana – „Pont du Champ-de-Mars“ i „Pont de l'École militaire“. Njegova izgradnja omogućena je 1812. godine potpunim zatrpavanjem kanala koji je četvrt Gros-Caillou odvajao od nekadašnjeg Labuđeg otoka (Île des Cygnes), uključujući i dio današnje najveće pariške zelene površine, Champ-de-Mars, gdje se nalazi Eiffelov toranj. Izgradnja mosta trajala je od 1808. do 1814. godine pod vodstvom inženjera Corneillea Lamandéa i Dillona. Most dug 155 m proširen je u dva navrata: prvi put s prvotnih 14 na 24 m uoči Svjetske izložbe 1900. godine, a drugi put pred Svjetsku izložbu 1937. na današnjih 35 m. Ukrašen je carskim orlovima koje je dizajnirao François-Frédéric Lemot, a izradio Jean-François Mouret, dok su 1853. godine na krajevima mosta postavljene četiri skulpture: Galski jahač Augustea Préaulta i Rimski jahač Louis-Josepha Daumasa na lijevoj obali te Arapski jahač Jean-Jacquesa Feuchèrea i Grčki jahač Françoisa Théodorea Devaulxa na desnoj obali Seine. Most je klasificiran kao zaštićeni povijesni spomenik od 12. lipnja 1975. godine, dok su obale rijeke Seine između mostova Pont de Sully i Pont d’Iéna uvrštene na UNESCO-ov Popis svjetske baštine od 1991. godine.

 

  • Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

SEINEzacionalan Pariz: Bezbroj emocija, nezaboravnih prizora i brojni rekordi koji će ući u povijest!

Olimpijske igre u Parizu završile su 11. kolovoza 2024. nakon 19 dana izuzetnih natjecanja i intenzivnih emocija. Ceremonijom zatvaranja istaknuta je važnost Olimpijskih igara za cijeli svijet, a sportaše okupljene na Stade de Franceu pozdravilo je i slavilo više od 70 000 gledatelja. Nakon gašenja olimpijskog plamena Pariza 2024. zatvoreno je ovo poglavlje bez presedana u olimpijskoj povijesti, prije nego što 2028. ponovno zasja u Los Angelesu.

Pariz se priprema za najodrživije Olimpijske igre 2024.

Radovi na realizaciji ovog velikog projekta ozelenjavanja središnjeg dijela Pariza započet će krajem 2020. te će se izvoditi tijekom sljedeće tri godine, nakon kojih će se napraviti pauza zbog održavanja Ljetnih olimpijskih igara 2024. Radovi se potom nastavljaju, a konačan završetak uređenja očekuje se do 2030. godine.

U rijeci Seini održana prva olimpijska plivačka natjecanja

Unatoč brojnim zluradim komentarima na društvenim mrežama, ali i istim takvim člancima stranih i domaćih medija, prva plivačka natjecanja održana su u rijeci Seini 31. srpnja. „U četiri godine postigli smo ono što je je bilo nemoguće posljednjih stotinu godina“, poručio je francuski predsjednik Emmanuel Macron.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER