Javne zgrade moraju biti predvodnik (energetske) obnove

U Kući Europe predstavljen Priručnik za energetsku obnovu zgrada javnog sektora

Problem radne snage, modela financiranja, viših zahtjeva i pravila koje postavlja Europska unija, kao i ambiciozni ciljevi dekarbonizacije, motivi su za smanjenje potrošnje energije.

U Kući Europe predstavljen je Priručnik za energetsku obnovu zgrada javnog sektora koji je izradio ZGRADOnačelnik.hr u suradnji s Udrugom gradova, Regionalnom energetsko-klimatskom agencijom Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), Agencijom za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN), Hrvatskom udrugom proizvođača toplinsko-fasadnih sustava (HUPFAS), Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj te ostalim partnerima.

Stručni suradnici predstavili su trenutne i buduće modele financiranja energetske obnove javnog sektora, pravila koja se moraju ugraditi u naše zakone te ciljeve koji se moraju ispuniti.

„Ovo je velika tema. Gotovo 75 posto zgrada u EU-u izrazito je energetski neučinkovito. Želimo smanjiti emisije stakleničkih plinova do 2030. za 55 posto. Imamo jako ambiciozne ciljeve, esencijalno je da ambiciozno krenemo u ostvarivanje tih ciljeva.“ – poručila je Andrea Čović Vidović, zamjenica voditeljice Predstavništva i voditeljica medija Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj. Istaknula je da je obnova privatnih i javnih zgrada izuzetna prilika ne samo za postizanje klimatskih ciljeva nego i za podizanje kvalitete života građana.

  • © Tomislav Huha / Europska komisija

Irena Križ Šelendić, ravnateljica Uprave za energetsku učinkovitost u zgradarstvu, projekte i programe Europske unije pri Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine (MPGI) poručila je da javne zgrade moraju biti predvodnik obnove.

„Nekada je obaveza obnoviti tri posto podne površine zgrada u vlasništvu države, mi smo to odavno prekoračili. Sada se taj postotak odnosi na tri posto svih javnih zgrada.“ – kazala je Irena Križ Šelendić, naglasivši da će za to trebati puno novca i radne snage, što je možda veći problem nego novac.

„Energija nije besplatna, klima se mijenja, a europski ciljevi su ambiciozni. Oni su možda neostvarivi, ali ne bi trebali biti glavni motiv kretanja u obnovu, nego želja da imamo zgrade kakve zaslužujemo imati. U priručniku je sve napisano jednostavno.“ – rekao je Julije Domac, ravnatelj Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA).

„Priručnik naglašava potrebu kvalitetne pripreme i planiranja investicija za energetsku obnovu zgrada, izradu detaljnih projektnih zadataka za projektnu dokumentaciju koji uključuju sve potrebne mjere i standarde koje treba primijeniti kako bi projektiranje i izvedba bili kvalitetni i kako bi projekti bili konkurentni u natječajima za povlačenju financijskih sredstava. Za financiranje energetske obnove javnih zgrada na raspolaganju su razni modeli financiranja. Uz bespovratna sredstva iz europskih i nacionalnih programa, europska komisija zbog nedostatnih alokacija sve više usmjerava javni sektor prema tržišnim i komercijalnim modelima poput zelenih kredita i obveznica te ESCO i JPP modela.“ – istaknuli su Marko Zlonoga i Hrvoje Maras iz REGEA-e.

  • © Tomislav Huha / Europska komisija

Na predstavljanju su se održale dvije panel rasprave na temu iskustva i primjera s terena te financiranja, problema i rješenja energetske obnove zgrada javnoga sektora u kojima su sudjelovali Jasna Petek, zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije, Ivica Kirin, gradonačelnik Virovitice, Miroslav Marković, zamjenik gradonačelnika Varaždina, Ana Pavičić – Kaselj, izaslanica gradonačelnika Zagreba i pročelnica Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje, Irena Križ Šelendić, ravnateljica Uprave za energetsku učinkovitost u zgradarstvu, projekte i programe Europske unije, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine (MPGI), Vesna Bukarica, voditeljica Odjela za energetsku učinkovitost Energetskog instituta Hrvoje Požar (EIHP), Igor Kemenović, predsjednik Hrvatske udruge proizvođača toplinsko-fasadnih sustava (HUPFAS) i Predrag Čuljak, voditelj odjela u posredničkom tijelu Fonda, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU).

VEZANE VIJESTI

Arena Porte de la Chapelle otvara svoja vrata u nedjelju 11. veljače

Arena Porte de la Chapelle (Adidas Arena) predstavlja novo središte sjevernog dijela francuske metropole koje će kao višenamjenski modularni prostor svojim sadržajima biti otvoren za sve stanovnike ove pariške četvrti. S kapacitetom od 8.000 sjedala dvorana će nakon Ljetnih olimpijskih i paraolimpijskih igara Paris 2024. upotpuniti mogućnosti održavanja brojnih kulturnih i sportskih događanja i natjecanja, a bit će i dom košarkaškog kluba Paris Basketball.

Predstavljanje Priručnika za energetsku obnovu zgrada javnog sektora

Priručnik se bavi temama kao što su pregled ključnih direktiva koje oblikuju postupke energetske obnove, ključni koraci u planiranju energetske obnove, potrebna dokumentacija, kao i potrebna projektno-tehnička dokumentacija, naglašava što je sve potrebno za kvalitetan projekt, navodi izvore i mogućnosti (su)financiranja, najčešće greške i kako ih spriječiti te ističe primjere najbolje prakse u Hrvatskoj.

Programi energetske obnove zgrada za razdoblje do 2030. godine

Cilj programa je dekarbonizacija postojećeg fonda zgrada do 2050. godine, odnosno postupno povećanje trenutne stope energetske obnove ukupnog fonda zgrada s 0,7 % godišnje (1.350.000 m²/god) na 3 % 2030. godine ili 30 milijuna m² energetski obnovljenih zgrada do 2030. godine.

Donijeti planovi za dekarbonizaciju sektora zgradarstva

Zastupnici u Europskom parlamentu usvojili su u utorak novu direktivu čiji je cilj smanjenje potrošnje energije i emisije stakleničkih plinova iz sektora zgradarstva, kako bi ga učinili klimatski neutralnim do 2050.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER