Počinju bušenja za prvu geotermalnu toplanu u Beču

Istraživanje zaliha tople vode ispod austrijske prijestolnice napreduje, a u budućnosti će se koristiti za proizvodnju toplinske energije koja ne emitira CO2. Bušenja započinju nazimu.

Grad Beč poduzeo je važan korak kako bi se još više približio cilju klimatski neutralne budućnosti. Bečko energetsko poduzeće Wien Energie i austrijska kompanija OMV u zajedničkom projektu nazvanom „deeep“ pripremaju bušotine za prvu geotermalnu toplanu u Beču. Bušenja će započeti već u zimu u Aspernu u 22. gradskom okrugu Donaustadt, a cilj je da se topla voda s 3.000 metara dubine koristi za proizvodnju daljinskog grijanja koje ne emitira CO2.

Predviđeno je da će postrojenje početi s radom 2028. godine kada će opskrbljivati oko 20 000 kućanstava toplinom – što odgovara uštedi od 54 000 tona ugljikovog dioksida godišnje.

Do 2040. godine jedna bi četvrtina proizvodnje toplinske energije u Beču trebala biti klimatski neutralna, pri čemu geotermalna energija igra ključnu ulogu. Ukupno je planirano sedam geotermalnih toplana koje bi mogle opskrbljivati do 200 000 kućanstava. U projekt će biti uloženo oko 90 milijuna eura.

Važna prekretnica u zaštiti klime

Član bečkog poglavarstva za financije, gospodarstvo i bečki gradski koncern Wiener Stadtwerke Peter Hanke naglasio je važnost ovog projekta: „Izgradnja prve bečke geotermalne toplane pokazuje koliko Beč ulaže u zaštitu klime i energetsku neovisnost. Beč će korištenjem obnovljivih izvora energije kao što je i geotermalna energija postići klimatsku neutralnost do 2040. godine.“

Hanke je usto potvrdio kako će poduzeće Wien Energie uložiti oko 170 milijuna eura sljedećih pet godina u ovaj obnovljivi izvor energije. Kompanija OMV doprinosi svojim stručnim znanjem u eksploataciji i geologiji Bečke kotline.

  • © Wien Energie / APA - Auftragsgrafik

Osim iz geotermalne energije sustav daljinskog grijanja u Beču do 2040. dobivat će se i iz otpadne topline, toplinskih dizalica, spalionica otpada i obnovljivih plinova kao što je vodik.

„Transformacija cjelokupnog energetskog sustava ogroman je izazov, ali je nužna kako bi Beč ostao grad ugodan za život te energetski neovisan“, rekao je Hanke.

City of Vienna | International Offices – Zagreb / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

Beč će u budućnosti grijati voda s 3.000 metara dubine

Kako bi potpuno dekarbonizirao opskrbu toplinskom energijom do 2040. godine, Grad Beč je u potrazi za dodatnim obnovljivim izvorima energije. Geološka istraživanja pokazala su da se na 3.000 metara ispod glavnog grada Austrije pojavljuje vruća voda što predstavlja ogroman potencijal u korištenju geotermalne energije za opskrbu toplinom.

Beč ulaže milijardu eura u ekološki prihvatljivu opskrbu energijom

Bečko poduzeće za opskrbu energijom Wien Energie u sljedećih će pet godina uložiti milijardu eura u geotermalnu energiju, toplinske crpke, izgradnju fotonaponskih sustava te vjetroelektrana, a sve s ciljem postizanja postupne neovisnosti od fosilnih goriva. Poduzeće planira potpuno restrukturirati svoj energetski sustav kako bi zaštitio klimu i stabilizirao cijene energenata.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER