Počela izgradnja novog bečkog stambenog naselja Nordwestbahnviertel

Od starog željezničkog kolodvora i robnog terminala do nove gradske četvrti

Riječ je o trenutačno najvećem bečkom razvojnom projektu u okviru kojeg će se na prostoru nekadašnjeg željezničkog kolodvora Nordwestbahnhof, ukupne površine 44 hektara, do 2035. godine izgraditi nova gradska četvrt sa stanovima za oko 16 000 Bečanki i Bečana.

Tijekom sljedećih deset godina na području nekadašnjeg bečkog Sjeverozapadnog željezničkog kolodvora (Nordwestbahnhof), drugog po veličini od šest bečkih željezničkih kolodvora u vrijeme Austro-Ugarske Monarhije, u fazama će se graditi nova gradska četvrt s puno zelenila i prostora za rekreaciju. Željeznički kolodvor se za putnički promet koristio do 1952. godine, a zatim je dugo vremena služio kao robni terminal. Površina od 44 hektara postat će novi životni prostor sa 6 500 stanova za 16 000 Bečanki i Bečana u 20. bečkom okrugu Brigittenau, na udaljenosti od oko četiri kilometra od središta grada.

  • Nordwestbahnviertel © ÖBB / Redl Janousekhavlicek

Sveobuhvatni urbani razvoj trajat će nekoliko godina

Puno toga će se još promijeniti do 2035. godine, prije nego što stanovnici nove gradske četvrti ovdje pronađu svoj novi dom, a za početak treba srušiti i očistiti oko 45 objekata, skladišta i zgrada, te ukloniti oko 160 000 m² asfaltiranih i popločanih površina. Radovi su počeli ovog tjedna, a njihov početak označile su četiri žene: austrijska ministrica zaštite klime Leonore Gewessler, članica uprave tvrtke ÖBB-Infrastruktur AG Silvia Angelo, bečka gradska vijećnica za planiranje Ulli Sima i načelnica okruga Brigittenau Christine Dubravac-Widholm.

Nekadašnji Nordwestbahnhof predstavlja posljednje veliko urbano područje u Beču koje se prenamjenjuje za stanovanje, a ÖBB će zajedno s Gradom Bečom ovdje postepeno razvijati suvremenu, zelenu gradsku četvrt. Slijedeći primjere ranije realiziranih projekata kao što su Sonnwendviertel na mjestu bivšeg Južnog kolodvora (Südbahnhof), Nordbahnviertel u Leopoldstadtu ili Neues Landgut u Favoritenu koji se dovršava, Nordwestbahnviertel pridružuje se cijelom nizu bivših željezničkih područja koja Grad Beč i ÖBB zajedno pretvaraju u suvremena stambena naselja.

„Ponovna upotreba napuštenog zemljišta učinkovito je i neophodno sredstvo za suzbijanje širenja građevinskih površina nauštrb urbane prirode u Austriji. I ovdje je riječ o impresivnom projektu koji pokazuje kako se korištenjem brownfield zemljišta gradu Beču može uspješno osigurati prostor koji mu je potreban za širenje. Na taj način zadovoljavaju se stambene potrebe na površinama koje se više ne koriste, a imaju vrlo dobru prometnu povezanost i postojeće zelene površine. Time se štede dragocjeni resursi te štite tlo i klima.“ – istaknula je ministrica za zaštitu klime Leonore Gewessler.

  • Nordwestbahnviertel © ÖBB / Redl Janousekhavlicek

Rušenje starih objekata odvijat će se u dvije faze, a većina materijala i građevinskog otpada odvozit će se željeznicom na ekološki prihvatljiv način. Očekuje se kako će prva faza na istočnoj strani u zoni Rebhanngasse biti završena do 2026. godine, a u drugoj fazi rušenje će se nastaviti prema zapadu u zoni Nordwestbahnstrasse. Paralelno s njom, gradit će se prve zgrade, poput obrazovnog kampusa za oko 1600 djece s predviđenih 12 vrtićkih grupa, 33 odjeljenja s cjelodnevnom nastavom, sportskim dvoranama i glazbenom školom, koji bi se trebao dovršiti do 2028. godine. Novi kampus nalazit će se usred otvorene zelene površine koja će biti dostupna stanovnicima cijele četvrti.

Središnji dio nove gradske četvrti činit će prostrane zelene površine sa šetnicom - „Grüne Mitte“ ili „Zeleni centar“, koji će omogućiti visoku i raznoliku kvalitetu boravka na deset hektara javnog prostora. Ujedno će poboljšavati mikroklimu i služiti kao rekreacijski prostor, a oko njih će se izgraditi višestambene zgrade, uključujući četiri upečatljiva nebodera. Oko 60 posto stanova bit će subvencionirano, a novo naselje imat će sve potrebne sadržaje.

Projekt je primjer održivog urbanog razvoja na brownfield lokacijama, bez širenja asfaltiranih i betoniranih površina. Dvije povijesne zgrade od opeke, kao dio nekadašnjeg željezničkog kolodvora, bit će sačuvane i integrirane u suvremenu gradsku četvrt, baš kao i u drugoj novoj bečkoj gradskoj četvrti Neues Landgut u kojoj je očuvana postojeća industrijska arhitektura s početka 20. te ovog ljeta otvoren Park Waltera Kuhna.

  • Nordwestbahnviertel © ÖBB / Redl Janousekhavlicek

„Spajanjem teretnih kolodvora i modernizacijom željezničkog poslovanja, možemo revitalizirati nekadašnja željeznička područja i stvoriti prostor za nove urbane četvrti s visokom kvalitetom života. Ponosni smo što dajemo značajan doprinos razvoju našeg lijepog grada.“ – istaknula je Silvia Angelo, članica uprave ÖBB-Infrastructure AG.

Stambena i zelena površina na odličnoj lokaciji

Novo stambeno naselje Nordwestbahnviertel u okrugu Brigittenau nudit će široki raspon mogućnosti za održivi život, a kada 2035. godine u potpunosti bude dovršeno, ovdje će pored 16 000 stanovnika svoje radno mjesto pronaći čak 4700 Bečanki i Bečana. Uz izvrstan položaj u blizini središta grada i dobru povezanost linijama javnog gradskog prijevoza, cilj je stvoriti živahnu četvrt sa svime što je suvremenom urbanom stanovništvu potrebno za ugodan i kvalitetan život: pristupačan i atraktivan životni prostor, radna mjesta, mogućnosti za obrazovanje te kulturne i zabavne sadržaje na kratkoj pješačkoj udaljenosti. To će se postići korištenjem poslovnih prostora u prizemlju zgrada u kojima je pored ureda planirano otvaranje ugostiteljskih objekata i trgovina.

  • Nordwestbahnviertel © ÖBB / Redl Janousekhavlicek

Novom gradskom četvrti već će od 2025. prometovati produžena tramvajska linija 12, a dovršetak cijele trase nove tramvajske pruge planiran je do 2028. godine. Ovaj dio grada tako će se povezati s obnovljenim područjem Pratersterna, kao i s drugim dijelovima grada preko proširene ulice Wallensteinstraße, a širenjem tramvajske mreže i uvođenjem novih autobusnih linija unaprijedit će se usluge bečkog javnog prijevoza. Osobni automobili moći će prometovati isključivo rubnim područjem novog stambenog naselja, baš kao i u četvrti Sonnwendviertel u 10. bečkom okrugu Favoriten, a stanovnicima će na raspolaganju biti mreža biciklističkih i pješačkih staza.

„U ovom dijelu Beča gradimo suvremenu gradsku četvrt s prostranim zelenim površinama i odličnim vezama javnog gradskog prijevoza. Projekt je izvrstan primjer urbanog planiranja usmjerenog prema budućnosti.“ – kazala je Ulli Sima, bečka gradska vijećnica za planiranje.

Nova zelena pluća grada

Zajedno s novim parkom Freie Mitte – najvećim novim bečkim parkom od 1974. godine ukupne površine 93 000 m², čiji se dovršetak na području nekadašnje željezničke stanice Nordbahnhof u drugom bečkom okrugu Leopoldstadt planira do 2025. godine, u blizini Dunava nastaje ekološki vrijedno područje od gotovo 20 hektara.

Osim toga, bivša trasa željezničke pruge od obale Dunava (Handelskai) do nove gradske četvrti trebala bi postati novi linearni park za pješake i bicikliste po uzoru na njujorški Highline Park. Također, u planu je izgradnja novih biciklističkih i pješačkih staza od ulice Stromstraße prema Heiligenstadtu i uz obalu Dunava. Postojeći željeznički nadvožnjaci bit će zadržani i integrirani u prostorni plan uređenja novog stambenog naselja.

  • Nordwestbahnviertel © ÖBB / Redl Janousekhavlicek

Mjere zaštite ljudi, životinja i biljaka

Tijekom radova na uklanjanju starih objekata provodit će se cijeli niz mjera za zaštitu ljudi, životinja i biljaka. Radovi na rušenju i uklanjanju građevinskog otpada izvodit će se samo tijekom dana, s posebnom pažnjom na korištenje kamiona s niskim emisijama, a gradilište i oprema stalno će se održavati vlažnima kako bi se izbjeglo povećano onečišćenje prašinom.

S ciljem zaštite lokalne flore i faune, radove rušenja nadzirat će više stručnjaka kako bi se osiguralo očuvanje postojećih životinjskih populacija. Primjerice, objekti će se prije rušenja pregledavati kako bi se osiguralo da u njima nema šišmiša ili ptica, a jedna od mjera je preseljenje gmazova u takozvane „biokomplekse“.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Livade i travnjaci Parka Helmuta Zilka važan su izvor bioraznolikosti i izuzetno vrijedna staništa pčela

Projekti planiranja urbanog razvoja u uskoj su vezi sa zaštitom vrsta jer su gradske zelene površine, parkovi i šume vrijedna staništa za biljke, životinje i ljude. Podizanje udjela zelenih površina i uklanjanje asfalta u urbanom okruženju uz sadnju raznolikog drveća i bilja pomaže u rješavanju problema gubitka bioraznolikosti, a pritom je važna i najmanja zelena površina koja potiče suživot ljudi s biljkama i životinjama.

Na mjestu nekadašnjeg bečkog željezničkog kolodvora nastaje nova gradska četvrt

Tijekom sljedećih deset godina na području nekadašnjeg bečkog Sjeverozapadnog željezničkog kolodvora (Nordwestbahnhof) u fazama će se graditi nova gradska četvrt s puno zelenila i prostora za rekreaciju. Bečanke i Bečani se tijekom sljedećih šest tjedana mogu upoznati s planom izgradnje i izraziti svoja mišljenja o novoj gradskoj četvrti.

U Beču otvoreni plutajući vrtovi na Dunavskom kanalu

Donedavno nepristupačna i neiskorištena betonska površina stare brane Kaiserbad u bečkom Dunavskom kanalu (Donaukanal) pretvorena je u još jednu urbanu zelenu oazu, a novi rekreacijski prostor u središtu grada dovršen je nakon tri mjeseca radova te otvoren prema planu na prvi dan listopada.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER