Rimsko postrojenje za proizvodnju energije iz otpada bit će spremno u ljeto 2027.

Onečišćenje iz postrojenja bit će manje od onog u jednoj prometnoj rimskoj ulici

Jučer je u Rimu predstavljen projekt budućeg postrojenja za proizvodnju energije iz otpada koje će godišnje proizvoditi 65 MWh električne energije i time pokriti energetske potrebe oko 200 tisuća rimskih kućanstava. Ovaj park kružnog gospodarstva sa staklenikom, ekološkom šetnicom i coworking prostorima bit će savršeno uklopljen u okruženje lokacije Santa Palomba na južnoj periferiji Rima.

Projekt Santa Palomba predstavili su gradonačelnik Rima Roberto Gualtieri, gradska vijećnica za okoliš Sabrina Alfonsi, predstavnici ACEA Grupe i tvrtke Kanadevia Inova te Stefano Consonni, profesor s Odjela za energetsko inženjerstvo Politehničkog sveučilišta u Milanu.

Prosudbeno povjerenstvo za dodjelu koncesije za izgradnju postrojenja za proizvodnju energije iz otpada završilo je s radom u kolovozu 2024. te je predložilo dodjelu natječaja poslovnoj grupaciji koju predvodi tvrtka Acea Ambiente, čija djelatnost uključuje poslove prikupljanja i zbrinjavanja otpada. Grupacija također uključuje tvrtke Hitachi Zosen Inova AG, Suez Italy Spa, Vianini Lavori Spa i RMB Spa.

Postrojenje ukupnog kapaciteta od 600 tisuća tona otpada godišnje također će eksperimentirati s hvatanjem i ukapljivanjem CO2 i linijom za obradu pepela za oporabu reciklabilnih materijala.

Investicija je vrijedna oko milijardu eura jer uključuje i prateća postrojenja

„Realizirat ćemo jedan od najvažnijih projekata naše gradske uprave i jedno od najnaprednijih postrojenja na svijetu u smislu industrijske izvedbe, zaštite okoliša, oporabe i recikliranja. Rimsko postrojenje za proizvodnju energije iz otpada imat će iznimne performanse, s vrlo niskim razinama emisija, daleko nižim od onih koje proizvodi trenutačno gospodarenje otpadom u našem gradu.“ – istaknuo je gradonačelnik Rima Roberto Gualtieri, istaknuvši arhitektonsku i društvenu kvalitetu projekta, integriranog u industrijsko okruženje lokacije Santa Palomba.

„Ne samo da ćemo proizvoditi energiju iz našeg otpada, već postrojenjem stvaramo i djelo sa značajnom društvenom vrijednošću. Bit će to pravi park kružnog gospodarstva otvoren prema obližnjim naseljima i gradu. Postrojenje će raspolagati prostorima za posjetitelje te coworking, istraživačkim i edukacijskim prostorima, kao i velikim staklenikom koji će koristiti CO2 proizveden u postrojenju.“ – dodao je Gualtieri.

Naime, najavljeno je da će se u sklopu postrojenja izgraditi veliki staklenik, odnosno potpuno ostakljena metalna konstrukcija opremljena pomičnim zaslonima za kontrolu zračenja. U unutrašnjosti će se urediti odmorišta, ekološke staze te prijemni i edukacijski prostori, kao i mali staklenici uređeni po uzoru na antičke vrtove (viridarium) u kojima će se provoditi eksperimentiranje s gnojidbom ugljikom. Također, u sklopu postrojenja planiran je i panoramski toranj visine od preko 70 metara, a cijelo postrojenje bit će obloženo ovojnicom od recikliranog aluminija.

  • Vizualizacija budućeg rimskog postrojenja za proizvodnju energije iz otpada © Roma Capitale

Industrijsko područje na rimskoj periferiji već raspolaže željezničkim vezama

„S izgradnjom planiramo početi najkasnije u prvom kvartalu 2025., a do ljeta 2027. očekujemo sklapanje prvih ugovora o zbrinjavanju otpada.“ – rekao je rimski gradonačelnik Roberto Gualtieri.

Otpad će se do postrojenja prevoziti isključivo teretnim vlakovima pa će se zbog toga razmotriti mogućnost proširenja pruge prema području Santa Palomba, smještenom na južnoj periferiji Rima, koje je u vlasništvu rimske komunalne tvrtke AMA Roma. Lokacija budućeg postrojenja graniči s Općinom Albano Laziale čije je vijeće bezuspješno pokušalo blokirati njegovu izgradnju.

Novo postrojenje za proizvodnju energije iz otpada imat će „vrlo naprednu ekološku učinkovitost, daleko iznad BAT (Best Available Techniques) standarda“, ističu u rimskoj gradskoj upravi. Zahvaljujući tome onečišćenje iz postrojenja bit će manje od onog u jednoj prometnoj rimskoj ulici.

Postrojenje će se izgraditi od montažnog čelika i to na površini od 10 tisuća hektara, a osim proizvodnje električne energije svake godine trebalo bi oporabiti 10 tisuća tona čelika, dvije tisuće tona aluminija i 1600 tona bakra. Postrojenje će imati dvije peći i to svaku kapaciteta 300 tisuća tona godišnje, a predviđeno trajanje koncesije bit će 33 godine i pet mjeseci.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Blagdani u Vječnom Gradu posvećeni miru i štednji energije

Zahvaljujući zajedničkoj inicijativi Grada Rima, Grupe ACEA i Organizacije za prehranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO), ovogodišnji božićni blagdani u Rimu inspirirani su mirom, štednjom energije i postizanjem 17 ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda.

Novi rimski spremnici za otpad su otporniji, veći i pametniji

Osim što su ljepši i suvremeniji, novi spremnici za otpad imaju veći kapacitet, zvonastog su oblika i omogućuju brže pražnjenje. Trenutačno su postavljena 32 nova spremnika zapremnine od 1.800 do 3.700 litara, a uskoro se očekuje postavljanje dodatnih 50. Ako se njihovo testiranje tijekom sljedećih šest mjeseci pokaže uspješnim, najavljena je mogućnost nabave i do 9.000 spremnika ovog tipa.

U Rimu predstavljeni novi pametni spremnici za otpad

Novi pametni spremnici za otpad, njih ukupno 68, postavljeni su na području tri rimske općine s velikim protokom pješaka. Posebna pozornost posvetila se njihovom postavljanju u dijelovima grada u kojima su smješteni najpopularniji noćni barovi i klubovi te restorani kao što su Trastevere, Testaccio i San Giovanni te trgovi Piazza di Spagna i Piazza di San Silvestro.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER