Svečanom akademijom proslavljena 150. obljetnica planinarstva u Hrvatskoj

Dana 15. listopada Hrvatski planinarski savez obilježio je 150. obljetnicu organiziranog planinarstva u Hrvatskoj

Planinarsku zajednicu danas čini 341 planinarska udruga s više od 40 000 članova udruženih u Hrvatski planinarski savez, koji je jedna od najvećih sportskih udruga u zemlji i najveća nevladina organizacija koja se bavi zaštitom prirode.

Na svečanoj akademiji održanoj u zagrebačkom Satiričkom kazalištu Kerempuh prikazana su i tri kratka video-zapisa o hrvatskom planinarstvu. Prvi film prikazao je osnivanje Hrvatskog planinarskog društva 1874. godine, drugi je povijesni snimak obilježavanja 80. obljetnice planinarstva 1954. godine, a treći video kolaž o djelovanju i postignućima hrvatskih planinara.

„Hrvatski planinari u proteklih 150 godina organiziranog djelovanja ostvarili su niz vrijednih rezultata kakvima se može ponositi malo koja organizacija u Hrvatskoj te kontinuirano doprinose hrvatskom sportu, turizmu, zaštiti prirode, zdravlju, znanosti i kulturi. Nema sportske, turističke, ekološke, zdravstvene, znanstvene ili kulturne djelatnosti u kojoj hrvatski planinari svojim organiziranim djelovanjem nisu ostavili dubok trag i doprinijeli hrvatskom društvu. Hrvatski planinari s punim pravom mogu - i trebaju - biti ponosni na bogatu tradiciju i rezultate ostvarene u 150 godina organiziranog djelovanja. Usmjeravajući svoj pogled u budućnost, možemo samo poželjeti da hrvatski planinari i Hrvatski planinarski savez dalje nastave svoj uspon prema novim visokim vrhuncima.“ – kazao je izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Tomislav Paškvalin.

Svečanoj akademiji prisustvovali su i predstavnici Planinske zveze Slovenije (PZS) s kojom Hrvatski planinarski savez (HPS) intenzivno i blisko surađuje, na čelu s njihovim predsjednikom Jožom Rovanom. Događaj su uveličali i izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora Marko Pavić, gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević te Slavko Štefičar kao predstavnik Ministarstva turizma i sporta, uz čiju potporu HPS provodi projekte uređenja planinarske infrastrukture. Sudjelovali su također i predstavnik Hrvatskog olimpijskoga odbora Damir Šegota, pročelnik HGSS-a Josip Brozičević te brojni drugi predstavnici javnih institucija i ustanova.

Među prvima u svijetu

Osnivanjem vlastite nacionalne planinarske udruge 15. listopada 1874. u Zagrebu Hrvatska se uvrstila među prve zemlje svijeta s organiziranim planinarstvom te se našla u biranom društvu najrazvijenijih alpskih zemalja. Neki od osnivača ujedno su bili osnivači Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Sveučilišta u Zagrebu i pokretači mnogih znanstvenih, kulturnih i društvenih zbivanja.

„150 godina u prošlosti našeg planeta ne predstavlja gotovo ništa, no u ljudskoj povijesti razdoblje od 150 godina već je dužno poštovanja. Tolika dugovječnost nekog entiteta samo po sebi je uspjeh, ali dragocjena je tek kada postoje određena postignuća. Srećom, planinari vole pisati, pa puno znamo o stečevini našeg planinarstva. Budući da smo jako stari, već smo imali nekoliko velikih i okruglih obljetnica, ali nikada od tih jubileja nismo pravili predstave koje su bile same sebi svrha ili nabrajali što smo sve postigli, prešutjeli ono što nismo i hvalili se sve većim i većim brojem godina; uvijek smo željeli iza naših obljetnica ostaviti vidljiv trag, neku novu kvalitetu, pothvat, knjigu, planinarski put, dom ili ekspediciju, ali pri tome obvezno iskazati veliku zahvalnost svim generacijama planinara i naših članova koji su osim što su za vlastito zadovoljstvo hodali i penjali se po planinama od naših početaka pridonosili općoj društvenoj dobrobiti kao korisni volonteri te stvorili plemenitu i bogatu povijest hrvatskog planinarstva.“ – istaknuo je predsjednik Hrvatskog planinarskog saveza Darko Berljak.

Hrvatski planinari danas aktivno skrbe o više od 6000 kilometara planinarskih putova i 160 planinarskih domova, kuća i skloništa te svake godine provedu više od stotinu raznovrsnih planinarskih škola s ukupno 3000 polaznika. Planinarsku zajednicu danas čini 341 planinarska udruga s više od 40 000 članova udruženih u Hrvatski planinarski savez, koji je jedna od najvećih sportskih udruga u zemlji i najveća nevladina organizacija koja se bavi zaštitom prirode.

Sve planinarske udruge članice HPS-a uključene su u obilježavanje obljetnice organiziranjem i sudjelovanjem u 150 atraktivnih izleta u hrvatske planine u ciklusu „150 izleta za 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj“, a od jučer je u prometu poštanska marka s motivom Kleka, izdana povodom velikog planinarskog jubileja. Proslava 150. obljetnice završit će tradicionalnim pohodom Tragom prvog izleta HPD-a po Samoborskom gorju 17. svibnja 2025.

VEZANE VIJESTI

Suhi travnjaci – čuvari bioraznolikosti

Zajednički dvoipolgodišnji hrvatsko-slovenski projekt „CarEx - Brigom o suhim travnjacima čuvamo bioraznolikost“ provodi se u okviru Interreg programa Slovenija – Hrvatska, a njime se proučava bioraznolikost suhih kontinentalnih travnjaka dvaju područja: Kozjanskog parka i Parka prirode „Žumberak – Samoborsko gorje“.

HSEP: „Bez poljoprivrednika nema ni hrane!“

Poruka je to poljoprivrednih proizvođača koji ovih dana prosvjeduju diljem Europe. Dok Europa teži održivoj i ekološkoj poljoprivredi, u Hrvatskoj su ambicije, čini se, značajno manje. Nakon dugog niza godina, trendovi u ekološkoj proizvodnji pokazuju stagnaciju i lagani pad, ističe Hrvatski savez udruga ekoloških proizvođača (HSEP).

Hrvatski ekološki proizvođači zahtijevaju sastanak zbog spornog Zakona o sjemenu

Hrvatski savez udruga ekoloških proizvođača, Udruga Biovrt - u skladu s prirodom i Udruga OPG-a Hrvatske - Život uputili su Ministarstvu poljoprivrede RH poziv za sastanak kako bi direktno i detaljno raspravili sve sporne dijelove predloženog Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja.

Otvoreno pismo Domagoja Hajdukovića premijeru i ministrici poljoprivrede

Zakon je već izazvao brojne kritike, a nakon reakcije Hrvatskog saveza udruga ekoloških proizvođača, Udruge Biovrt - U skladu s prirodom i Udruge OPG-a Hrvatske – Život te zatražene detaljne rasprave svih spornih dijelova predloženog Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja, o njemu se oglasio i saborski zastupnik SDP-a Domagoj Hajduković.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER