Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju
Otvorenjem nZEB trening centra započinje jedno od značajnijih poglavlja Instituta u području energetske učinkovitosti i transfera prema pametnim tehnologijama u zgradarstvu
Energetski institut Hrvoje Požar (EIHP) službeno je otvorio vrata Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB), čime je i svečano obilježio završetak istoimenog projekta.
„Na krov zgrade montirana je fotonaponska elektrana instalirane snage 50 kW, koja će nam osigurati 30 posto potrebne energije za nove sustave grijanja, hlađenja i rasvjete, čime ukupno ostvarujemo uštede od 65 posto u troškovima energije za grijanje i hlađenje. Zamijenjeni su i digitalizirali svi tehnički sustavi te je uveden novi sustav automatizacije prema okupiranosti prostora i parametrima ugodnosti, kao što su temperatura, koncentracija CO2 i vlaga.“ – istaknuo je Dražen Jakšić, ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar.
Prezentirajući rezultate provedbe projekta, izazove te planove trening centra za budućnost, ravnatelj EIHP-a Dražen Jakšić naglasio je da će novi sustav upravljanja i automatizacije zgrade omogućiti Institutu praćenje potrošnje energije i utjecajnih faktora, razumijevanje njihove korelacije te provođenje ciljanih analiza, što će unaprijediti stručni rad Instituta jer će raspolagati svojevrsnim 'živućim laboratorijem’. Zaključke analiza Institut će redovito objavljivati stručnoj i općoj javnosti.
Od 1,6 milijuna eura bespovratnih sredstava, u pilot-akciju obnove zgrade investirano je 1,2 milijuna eura, a dodatno je investirano i gotovo 700 tisuća eura vlastitih sredstava, čime se vrijednost investicije popela na 1,9 milijuna eura.
- Dražen Jakšić, ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar © EIHP
„Zbog situacije na građevinskom tržištu, ali i ugradnje određenih elemenata koji izlaze izvan okvira projekta, troškovi cjelokupne investicije su porasli. Puno toga smo naučili na vlastitom primjeru, dobili smo i bolji uvid u administrativne procedure te stvarne troškove sveobuhvatne obnove. Nastavit ćemo s edukacijama u trening centru, ali i promoviranjem tehnologija za zelenu i energetsku tranziciju kroz jačanje podrške i konzultantskih usluga u tom području“, poručio je ravnatelj Instituta Dražen Jakšić te najavio da sljedeća faza ovog projekta podrazumijeva ugradnju punionice za električne automobile, baterijski spremnik električne energije i dizalice topline za grijanje i hlađenje. Cilj je, istaknuo je Jakšić, doći do zgrade bez emisija do 2030. godine.
Okupljenima se obratio i ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić, naglasivši da je ovaj projekt, kao i sam Institut, 'svjetionik zelene tranzicije u Hrvatskoj'.
„Institut je ovim projektom, koji je bio tehnološki inovativan, zahtjevan i kompleksan, napravio korak naprijed u zelenoj tranziciji i postavljanju novih standarda u zgradarstvu. Svi koji će krenuti tim putem, zahvaljujući vama i vašem znanju mogu puno naučiti. Institut je dao odgovor na pitanje kako o zelenoj tranziciji treba promišljati i kojim putem treba ići. Nastavite biti predvodnik i ići korak dalje.“ – poručio je ministar Šime Erlić te zahvalio svima koji su radili na programu „Energija i klimatske promjene“ i norveškom mehanizmu, u okviru kojeg je realiziran i nZEB projekt.
- Energetski institut Hrvoje Požar © Ekovjesnik
Veleposlanik Kraljevine Norveške u Republici Hrvatskoj, Nj. E. Arne Sannes Bjørnstad, osvrnuo se na partnerstvo nordijskih zemalja i Republike Hrvatske te naglasio kako su zgrade veliki potrošači energije koje ujedno i emitiraju velike količine CO2.
„Trebamo drugačiji način razmišljanja o zgradama, a pametne zgrade su dobar primjer drugačijeg razmišljanja, ali i suradnje sa svim dionicima. Naše zgrade u Norveškoj su također i proizvođači energije i to je nešto čemu svi moramo stremiti. Veselim se nastavku suradnje s ovim Institutom i s Vladom Republike Hrvatske u razvijanju novih tehnologija i načina kako zgrade učiniti kvalitetnijima i pametnima, a ujedno i proizvođačima energije“, istaknuo je veleposlanik Arne Sannes Bjørnstad.
Prof. dr. sc. Stjepan Lakušić, rektor Sveučilišta u Zagrebu, rekao je da je nZEB projekt odličan spoj suradnje akademske zajednice i gospodarstva.
„Moramo imati na umu da do 2030. godine moramo obnoviti 20 milijuna četvornih metara stambenih zgrada te 10 milijuna četvornih metara nestambenih zgrada, i to tako da zadovoljavaju sigurnosne kriterije. Čak i ako uspijemo obnoviti svih 30 milijuna četvornih metara, treba nam 25 tisuća djelatnika, obrazovanih i osposobljenih za rad u predmetnom sektoru. Jedino suradnjom akademske zajednice i gospodarstva to možemo učiniti. Ovaj trening centar jedan je od poluga razvoja gdje se upravo to i dokazuje.“ – zaključio je rektor Lakušić.