Predstavljena prva studija za održivo upravljanje turizmom u zaštićenim područjima Mrežnice i Tounjčice

U Nikola Tesla Experience Centru danas je javnosti predstavljena „Analiza kapaciteta nosivosti za turističku infrastrukturu i posjetitelje u zaštićenim područjima na Mrežnici i Tounjčici“

Ovaj dokument služit će kao smjernica za daljnje upravljanje turizmom u ovim zaštićenim područjima na Mrežnici i Tounjčici. Studija je nastala u suradnji međunarodne organizacije za zaštitu prirode The Nature Conservancy (TNC) i stručnjaka s Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Sveučilišta u Rijeci, uz podršku Javne ustanove „Natura viva“.

Rijeke Mrežnica i Tounjčica, s očuvanim sedrenim barijerama i krškim krajobrazom, simbol su prirodne baštine Hrvatske. Međutim, s porastom turističkih aktivnosti i posjeta, povećava se pritisak na njihove ekosustave, što otvara pitanje održivog upravljanja ovim područjima.

„Rijeka Mrežnica i njezina okolina čine jedno od najvažnijih prirodnih riječnih područja u Hrvatskoj, što je i prepoznato ranije ove godine kada su na dijelovima njihovog toka uspostavljena dva nova zaštićena područja. Studija nosivosti kapaciteta, koja se temelji na ekološkim i društvenim potrebama, nudi smjernice koje će omogućiti razvoj održivog turizma u skladu s očuvanjem prirode, te se nadamo kako će one biti integrirane u budući plan upravljanja tim zaštićenim područjima“, izjavila je Irma Popović Dujmović, direktorica programa za vode pri TNC-u u Hrvatskoj.

  • Rijeka Mrežnica iz zraka © Ciril Jazbec / TNC

U studiji se posebno ističu sedrene barijere rijeke Mrežnice koje su posebno osjetljive na pritiske od turizma te zahtijevaju stroge mjere zaštite kako bi se očuvale. Osim toga, predlaže se regulacija broja posjetitelja u pojedinim zonama zaštite s ciljem očuvanja prirode, ali i posjetiteljskog iskustva pri čemu je posebna pozornost posvećena edukaciji i informiranju posjetitelja o pravilima ponašanja u zaštićenim područjima i zaštiti prirodne baštine.

Autori studije, izv. prof. dr. sc. Hrvoje Grofelnik i izv. prof. dr. sc. Jelena Đurkin Badurina, predstavili su ključne preporuke za daljnje upravljanje turističkom infrastrukturom i interakcijom s posjetiteljima. „Ova studija donosi preporuke za smanjenje negativnog utjecaja turizma na prirodu i okoliš, utemeljene na suvremenim praksama razvoja turizma, pri čemu je naglasak na očuvanju sedre i usmjeravanju turističkih aktivnosti na način koji doprinosi zaštiti prirode i razvoju lokalne zajednice“, istaknuo je prof. Grofelnik.

  • Rijeka Mrežnica iz zraka © Ciril Jazbec / TNC

Osim navedenih smjernica, u studiji su se bavili potrebom ulaganja u zaštitnu infrastrukturu, poput kontrolnih točaka na ulazima u osjetljive zone, praćenjem kvalitete vode, te kampanjama za podizanje svijesti posjetitelja o važnosti odgovornog ponašanja, kao i potrebi jačanja suradnje s lokalnim dionicima, uključujući stanovnike tog područja, javne institucije i turističke operatere.

„Studija predstavlja vrijedan dokument koji će nam pomoći da održimo ravnotežu između očuvanja prirodne baštine Mrežnice i Tounjčice i mogućnosti za daljnji održivi razvoj turizma. Naš cilj je zaštititi ova područja i omogućiti lokalnoj zajednici da koristi njihove resurse na odgovoran način“, naglasila je Antonija Bišćan, ravnateljica Javne ustanove „Natura viva“.

  • Jozefinski most na Tounjčici © Danijel Lončar

Implementacijom predloženih smjernica i suradnjom s lokalnim dionicima, biti će moguće razvijati održve turističke aktivnosti u zaštićenim područjima rijeka Mrežnice i Tounjčice. Time bi one mogle postati modelima razvoja održivog turizma u Hrvatskoj.

 

  • Rekreacija na Mrežnici © Ciril Jazbec / TNC
The Nature Conservancy (TNC) vodeća je svjetska organizacija za zaštitu prirode koja radi u više od 70 zemalja s vizijom stvaranja svijeta u kojem priroda i ljudi prosperiraju. Fokus rada organizacije borba je protiv klimatskih promjena te zaštita kopna, voda i oceana. U Europi TNC surađuje s vladama, tvrtkama i financijskim sektorom kako bi zajedno pokrenuli globalno relevantne strategije kroz programe, partnerstva i zagovaranje politika u svrhu očuvanja prirode i ostvarenja pozitivnih promjena.

 

VEZANE VIJESTI

Obnovom močvara čuvamo prijeko potrebne izvore vode

Gledan iz svemira, naš planet je plava kugla prepuna vode. No, svega je djelić ukupne vode na planetu iskoristiv za naš opstanak. Na Svjetski dan močvara i drugih vlažnih staništa WWF Adria upozorava na važnost njihovog očuvanja i obnove kako bi sačuvali izvore slatke vode i budućnost svih nas.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER