Zakonodavstvo EU-a o krčenju šuma: Parlament poduzećima želi dati dodatno vrijeme za usklađivanje
Od 1990. do 2020. iskrčeno je područje veće od površine EU-a, a otprilike 10 posto gubitka šuma povezano je s potrošnjom u EU-u!
Kako bi poduzeća mogla poštovati zakonodavstvo EU-a o krčenju šuma, kojim se osigurava da proizvodi koji se prodaju u EU-u ne potječu s iskrčenih zemljišta, obveze bi se odgodile za godinu dana.
Kao odgovor na izraženu zabrinutost država članica EU-a, zemalja izvan EU-a, trgovaca i gospodarskih subjekata da neće moći u potpunosti poštovati pravila ako se počnu primjenjivati od kraja 2024., Europska komisija predložila je odgodu datuma početka primjene uredbe o krčenju šuma za godinu dana, priopćio je Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj.
Na plenarnoj sjednici u listopadu 2024. dogovoreno je da će se prijedlog razmatrati po hitnom postupku, a danas su zastupnici Europskog parlamenta odobrili odgodu s 371 glasom za, 240 protiv i 30 suzdržanih.
Veliki gospodarski subjekti i trgovci morali bi poštovati obveze koje proizlaze iz ove Uredbe od 30. prosinca 2025., dok bi mikropoduzeća i mala poduzeća morala poštovati obveze od 30. lipnja 2026. To dodatno vrijeme pomoglo bi subjektima diljem svijeta da neometano provode pravila od samog početka, a da se pritom ne ugrožavaju ciljevi zakona.
Parlament je usvojio i druge izmjene koje su predložili klubovi zastupnika, uključujući stvaranje nove kategorije zemalja koje „ne predstavljaju rizik” u pogledu krčenja šuma, uz postojeće tri kategorije „niskog”, „standardnog” i „visokog” rizika. Na zemlje klasificirane kao zemlje „bez rizika”, definirane kao zemlje sa stabilnim ili sve većim razvojem šumskih područja, primjenjivali bi se znatno blaži zahtjevi jer postoji zanemariv ili nepostojeći rizik od krčenja šuma. Komisija će do 30. lipnja 2025. morati dovršiti sustav referentnih vrijednosti za pojedine zemlje.
Parlament je odlučio vratiti ovaj akt resornom Odboru da nastavi s međuinstitucijskim pregovorima. Kako bi te izmjene stupile na snagu, usuglašeni tekst moraju potvrditi i Vijeće i Parlament. Nakon toga slijedi objava u Službenom listu EU-a.
Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO) procjenjuje da je od 1990. do 2020. zbog krčenja šuma izgubljeno 420 milijuna hektara šuma, što je područje veće od EU-a. Potrošnja u EU-u čini oko 10 posto globalnog krčenja šuma, a od toga dvije trećine otpada na palmino ulje i soju. Cilj je Uredbe o krčenju šuma, koju je Parlament donio 19. travnja 2023., borba protiv klimatskih promjena i gubitka bioraznolikosti sprečavanjem krčenja šuma povezanog s potrošnjom proizvoda od stoke, kakaa, kave, palmina ulja, soje, drva, gume, drvenog ugljena i tiskanog papira u EU-u. Uredba je snazi od 29. lipnja 2023., a poduzeća bi njezine odredbe trebala primjenjivati od 30. prosinca 2024.
Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj / Ekovjesnik