Tropska oluja Sara prijeti katastrofalnim poplavama u Srednjoj Americi
Oluja se formirala u četvrtak na Karibima te prijeti potencijalno obilnim oborinama i poplavama u Hondurasu
Osim Hondurasu, oluja predstavlja prijetnju i susjednom Belizeu, ali vjerojatno neće stići do Meksičkog zaljeva te se očekuje kako će oslabjeti iznad poluotoka Yucatán.
Prema prognostičarima, oluja Sara polako će vijugati u smjeru zapada i jugozapada prema sjevernoj obali Srednje Amerike, donoseći 760 mm kiše tijekom vikenda u dijelove Hondurasa i moguće obalna područja Gvatemale.
U Hondurasu i susjednoj Gvatemali već su se dogodile razorne poplave tijekom uragana Mitch krajem listopada 1998., kada je smrtno stradalo više od 10 000 osoba. Visoki teren u ovom području posebno prijeti klizištima i bujičnim poplavama.
Prema meteorologu Michaelu Lowryju s televizijske postaje WPLG 10 u Miamiju, u međunarodnoj zračnoj luci Golosón u sjevernom Hondurasu zabilježeno je oko 560 mm kiše u samo 24 sata od početka oluje Sara u petak ujutro.
Intenzitet i kretanje oluje Sara nakon nedjelje trenutačno još nisu jasni zbog neizvjesnosti pomiče li se njezino središte u unutrašnjost Hondurasa ili ostaje iznad mora. Ukoliko bi ostala u kopnenom dijelu oluja bi oslabjela što bi je spriječilo da preraste u uragan. Direktor Nacionalnog centra za uragane (NWS National Hurricane Center) dr. Michael Brennan ipak naglašava kao je neizvjesnost u prognozi intenziteta veća od prosjeka.
Tropskom olujom Sara nastavlja se sezona uragana na Atlantiku, a riječ je o jedanaestoj imenovanoj oluji koja se formirala od 24. rujna, istaknuo je meteorolog Phil Klotzbach s Državnog sveučilišta Colorado. Sezona uragana je trenutačno znatno iznad prosjeka prema većini mjerila, iako nije baš tako aktivna kao što se očekivalo tijekom proljeća i ljeta.
Zbog zagrijavanja oceanskih voda i porasta temperatura zraka uzrokovanih ljudskim utjecajem i emisijama stakleničkih plinova, tropske oluje i uragani sada donose obilnije oborine nego prije samo nekoliko desetljeća.
Ekstremni vremenski događaji povezani s klimatskom krizom globalno su gospodarstvo u proteklom desetljeću stajali više od dva bilijuna USD, a najviše su pogođene Sjedinjene Američke Države. Ovaj podatak objavljen je u ponedjeljak na UN-ovoj klimatskoj konferenciji COP29 u Bakuu (Azerbajdžan).
Ekovjesnik