„Narančasti tjedan“ kao alternativa potrošačkom ludilu
Narančasta je nova crna!
„Stvari imaju svoju vrijednost! Umjesto poticanja potrošačkog ludila tijekom akcija 'Crnog petka', mi želimo podići svijest građana o važnosti ponovne upotrebe i Bečanima ponuditi brojne mogućnosti za popravke proizvoda“, poručuju iz Grada Beča.
Od 25. do 30. studenog 2024. u bečkim buvljacima Tandler gradskog poduzeća za zbrinjavanje otpada MA 48 umjesto „Crnog“ održat će se „Narančasti tjedan“. Riječ je o događaju kojim se Beč suprotstavlja konzumerizmu i kulturi bacanja te potiče održivu alternativu potrošačkom ludilu. Dva gradska buvljaka stoga će organizirati brojna događanja na temu sprječavanja nastanka otpada i ponovne upotrebe predmeta.
Ponuda „Narančastog tjedna“ uključuje predstave o otpadu za najmlađe, veći broj događanja i predavanja koji će se organizirati pod sloganom „Ponovno upotrijebi i inspiriraj se!“, kao i već tradicionalne radionice za popravak proizvoda.
- © MA 48
Naravno, tijekom „Narančastog tjedna“ Bečanke i Bečani moći će se upoznati s bogatom Tandlerovom ponudom rabljenih predmeta, pomoći u sprječavanju nastanka otpada, ali i doprinijeti prikupljanju novčanih sredstava koja će se koristiti u razne korisne svrhe.
Tandler nije običan buvljak
U glavnom gradu Austrije iskoristive se stvari poput namještaja, elektroničkih uređaja, odjeće, knjiga i posuđa već godinama odlažu na posebno označena mjesta u reciklažnim dvorištima te se potom odnose na buvljak. Mjesečno se prikupe velike količine raznih predmeta koje Bečanima više ne trebaju, a koje se i dalje mogu koristiti.
Od otvaranja prvog buvljaka u bečkom okrugu Margareten 2015. godine, a potom i drugog otvorenog u srpnju 2022. u Donaustadtu, prikupljen je velik broj iskoristivih predmeta poput vintage odjeće, posuđa, knjiga, glazbala, nosača zvuka, prijenosnih i stolnih računala, tastatura i štampača, koji se u Tandleru prodaju po pristupačnim cijenama. Ostvareni prihodi prosljeđuju se u humanitarne svrhe, a jedan dio predmeta donira se i raznim dobrotvornim ustanovama u Beču.
- © Stadt Wien | Houdek
Bečki magistratski odjel za gospodarenje otpadom (MA 48) bavi se i edukacijom o pravilnom odvajanju otpada, zaštiti okoliša i ponovnoj upotrebi. Sa svojim uslugama ne samo da daje važan doprinos zaštiti klime, razvoju kružnog gospodarstva i podizanju kvalitete javnih usluga, već je gospodarenje otpadom u Beču također uzor mnogim drugim europskim i svjetskim gradovima.
Stjepan Felber | Ekovjesnik