Proizvodnja meda u Francuskoj pala za 30 posto

Ove godine očekuje se velik pad količine meda proizvedenog u Francuskoj, a glavni razlog su katastrofalni vremenski uvjeti prošlog proljeća

Nakon nešto više od 30 000 tona prošle godine, procijenjena količina meda proizvedena u Francuskoj 2024. iznosi 20 000 tona ili trećinu manje, priopćio je Nacionalni savez udruga za razvoj pčelarstva (Fédération nationale des associations de développement de l'apiculture – ADA France).

Nacionalni savez udruga za razvoj pčelarstva (ADA France) ove jeseni proveo je istraživanje u suradnji s Institutom ITSAP (Institut de l’Abeille), uz financijsku pomoć strukovne udruge InterApi i potpore za poljoprivredno istraživanje i razvoj (CASDAR). U istraživanju je sudjelovalo ukupno 678 pčelara, uključujući njih 545 s više od 50 košnica.

Ovaj spektakularni pad godišnje količine proizvedenog meda (s rasponom vrijednosti između 15 900 i 26 300 tona) podsjeća na onaj iz 2020. godine, u jeku najveće svjetske zdravstvene krize, a povezuje se s lošim vremenskim uvjetima i to posebice s povratkom hladnoće, vjetra i velike količine oborina prošlog proljeća. Procijenjena proizvodnja za 2024. predstavlja pad od 27 posto u usporedbi s prethodnim procjenama ADA France za razdoblje 2021.-2023. godine.

U nedostatku hrane, brojni francuski pčelari ove godine bili su primorani hraniti svoje pčele, a poteškoće su predstavljali i azijski stršljeni koji se posljednjih godina masovno razmnožavaju, osobito na jugoistoku zemlje. Ova godina za francuske pčelare bila je osobito teška što rezultira nužnošću prilagode novim uvjetima kako bi se nadoknadilo smanjenje proizvodnje.

Udio pčelara koji proizvode ekološki med ostao je stabilan s 27 posto proizvedenog meda u 2024. godini i tri posto meda koji se prerađuje u usporedbi s 29 posto u 2023. godini. Značajan pad proizvodnje meda u 2024. dodatno otežava situaciju s kojom su se pčelari susreli prošle godine kada je primijećen pad prodaje meda od 4,5 posto.

U regiji Provence-Alpes-Côte d'Azur pad proizvodnje meda procjenjuje se na 34 posto, a u sjevernim francuskim regijama trebao bi biti i dvostruko veći, dosežući 63 posto u regiji Loreni (Lorraine) i 72 posto u regiji Hauts-de-France. Lavanda (12,8 %) ostaje najcjenjenija biljka kod oprašivača, ispred kestena (9,2 %) i suncokreta (7,5 %), što regiju Provence-Alpes-Côte d'Azur čini jednim od najvećih proizvođača meda u Francuskoj.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zagreb od hrvatskog Malog Beča može puno naučiti o poticanju bioraznolikosti i očuvanju pčela

Nakon što smo o pčelarstvu i pčelama u glavnom gradu Austrije razgovarali sa stručnjacima za bioraznolikost iz Grada Beča i pčelarima iz Zemaljskog pčelarskog saveza, nastavljamo s temom poticanja uzgoja medonosnih i zaštite solitarnih pčela te donosimo razgovor sa Sašom Zavrtnikom, dr. med. vet., M.Th., doktorandom na poslijediplomskom sveučilišnom doktorskom studiju Inženjerstvo okoliša na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER