Wienerberger testira svoju prvu tvornicu zelenih opeka
Zelene opeke proizvode se u Wienerbergerovoj tvornici u Gornjoj Austriji i to zahvaljujući najvećoj električnoj peći za ciglane na svijetu
Najveći svjetski proizvođač opeke Wienerberger, s više od 200 proizvodnih lokacija, pustio je u probni rad svoju prvu „zelenu“ tvornicu u Uttendorfu (Braunau, Gornja Austrija). Tamošnju plinsku peć zamijenila je ogromna industrijska električna peć za pečenje gline što je rezultiralo i do 90 posto manjom emisijom CO2.
Prenamjena lokacije trajala je 24 mjeseca i provodi se od proljeća 2022. u sklopu projekta Mreže europskih financijskih institucija za mala i srednja poduzeća (NEFI) „GreenBricks“, koji financira austrijski Fond za klimu i energiju u sklopu programa „Vorzeigeregion Energie“ („Model energetske regije“). Stara plinska peć postupno je zamijenjena prvom industrijskom električnom peći u suradnji s Austrijskim tehnološkim institutom (AIT), a osim toga, izgrađena je nova hala za preradu piljevine te instalirane tri nove dizalice topline.
Proizvodni kapacitet tvornice trenutačno se procjenjuje na oko 270 tona opeke dnevno, a zapošljava 16 zaposlenika.
„Uspješnim puštanjem u rad električne peći, dosegli smo pravu prekretnicu za održivu proizvodnju opeke“, naglasio je čelnik tvrtke Wienerberger Österreich Johann Marchner, naglašavajući pritom važnost „zelene“ proizvodnje vodećeg svjetskog dobavljača građevinskog materijala i infrastrukturnih rješenja.
Provedba projekta „GreenBricks“ pokazuje „da je Wienerberger čvrsto odlučio poduzeti značajne korake prema zaštiti klime i dugoročno ulagati u svoju proizvodnju u Austriji“, kazao je Marchner. Također, prema koncernu mbit Ökostrom, električna peć napaja se isključivo zelenom strujom i to dijelom iz vlastitog fotonaponskog sustava.
- © Manfred Fresl | Wienerberger
Otpadna toplina iz pećnice također se koristi za toplinske pumpe sustava za sušenje s obzirom na to da se vlažne glinene opeke moraju osušiti prije pečenja. „Postupak zahtijeva sličnu količinu energije kao i pečenje“, objašnjava voditelj projekta Tilman Barz iz Austrijskog tehnološkog instituta (AIT). Sušenje se odvija na temperaturama od 80 do 90 stupnjeva Celzijevih, a opeke peku oko 20 sati na gotovo 1000 stupnjeva.
„Ukupna potrošnja energije smanjena je sa 17 milijuna kWh godišnje na jedanaest do dvanaest milijuna kWh godišnje", kaže Barz. „Smanjenje emisije CO2 za gotovo 90 posto odgovara smanjenju do 7340 tona godišnje koliko otprilike iznosi godišnja potrošnja električne energije oko 1600 austrijskih kućanstava.“
Tvornica u Uttendorfu u vlasništvu je tvrtke Wienerberger od 1987. godine, a ovdje je 2019. prvi put uspješno korištena industrijska visokotemperaturna dizalica topline za procese sušenja.
Wienerberger u Uttendorfu proizvodi samo takozvane šuplje opeke, a cilj mu je elektrificirati i svoje druge pogone te proizvoditi obložne zidove i krovne ploče. Međutim, najprije se treba odrediti kako bi trebala izgledati savršena električna peć za te proizvode. Projekt se može primijeniti i u drugim industrijama u kojima se materijali moraju spaljivati ili sušiti, primjerice, u procesima sušenja u industriji papira ili proizvodnji baterija.
Stjepan Felber | Ekovjesnik