Hrvatski prirodoslovni muzej: „Kamenice davno nestalih mora“

Izložba se otvara u ponedjeljak 30. prosinca u 13 sati

Izložba „Kamenice davno nestalih mora“ predstavlja fascinantan uvid u ovu zanimljivu i neobičnu skupinu školjkaša.

Posjetitelji će imati priliku iz prve ruke saznati što su kamenice, kako su živjele u geološkoj prošlosti u odnosu na današnje, što im pomaže u preživljavanju kriznih razdoblja te kako doprinose bioraznolikosti. Važan segment izložbe su kenozojske fosilne kamenice iz fundusa Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja.

„Uz primjerke iz Hrvatske, bit će izloženi i pojedini uzorci iz komparativnih zbirki s područja Francuske i Italije. Većina izloženih uzoraka po starosti pripada geološkim epohama eocenu i miocenu, unutar kojih su zabilježene prosječne temperature više nego danas, a koje su potaknule 'bujanje' kamenica u tadašnjim morima. Pored geoloških i bioloških osobitosti, kamenice će biti predstavljene i kroz druge aspekte, donoseći različite zanimljivosti“, navodi se u najavi Hrvatskog prirodoslovnog muzeja.

Autori izložbe su Marija Bošnjak, Jasenka Sremac, Nediljka Prlj Šimić i Davor Vrsaljko, a na njenoj pripremi surađivali su stručni suradnici Petar Crnčan, Tatjana Bakran-Petricioli i Donat Petricioli.

VEZANE VIJESTI

Suhi travnjaci – čuvari bioraznolikosti

Zajednički dvoipolgodišnji hrvatsko-slovenski projekt „CarEx - Brigom o suhim travnjacima čuvamo bioraznolikost“ provodi se u okviru Interreg programa Slovenija – Hrvatska, a njime se proučava bioraznolikost suhih kontinentalnih travnjaka dvaju područja: Kozjanskog parka i Parka prirode „Žumberak – Samoborsko gorje“.

Skriveni stanovnici doline Neretve

Izložbom se nastoje dočarati vješto skrivene i većini ljudi nevidljive ili nedostupne vrste školjkaša i puževa te ukazati na raznolikost živog svijeta doline Neretve.

Građa Hrvatskog prirodoslovnog muzeja seli na novu lokaciju

Zgrada muzeja, smještenog u spomeničkoj gornjogradskoj palači Amadeo, i dalje je neuporabljiva, a građa, s više od milijun primjeraka, od srpnja do prosinca seli se na novu lokaciju u Novom Petruševcu. Kako ne bi došlo do daljnjih oštećenja na zgradi organizirano je podupiranje stubišta i kritičnih mjesta u zgradi.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER