Potres magnitude 4,4 povezan je s bržim izdizanjem tla

Campi Flegrei | Uz potres iste magnitude zabilježen 20. svibnja 2024., riječ je o najsnažnijem podrhtavanju tla u posljednjih 40 godina

U noći s 12. na 13. ožujka 2025. zabilježen je potres magnitude 4,4 s epicentrom uz obalu Bagnolija i to na dubini od 2,5 km. Potres se snažno osjetio u cijelom području Flegrejskih polja te u dobrom dijelu Napulja i Caserte, a povezuje se s povećanom brzinom izdizanja tla.

Potres magnitude 4,4 koji je u četvrtak u 1:25 sati po lokalnom vremenu pogodio područje Campi Flegrei povezan je s povećanom brzinom izdizanja tla, objasnili su stručnjaci Nacionalnog instituta za geofiziku i vulkanologiju (INGV).

„Stopa izdizanja tla nedavno se utrostručila, odnosno povećala s jedan na tri centimetra mjesečno“, izjavila je za talijansku novinsku agenciju ANSA Francesca Bianco, direktorica Odjela za vulkane Nacionalnog instituta za geofiziku i vulkanologiju (INGV).

„Potresi u Flegrejskim poljima povezani su s povećanom brzinom izdizanja tla i varijacijama u brzini kojom se to događa. Ono što se dogodilo sinoć nije bilo neočekivano, iako nije moguće odrediti kada će doći do potresa ili koji će biti njegov intenzitet“, rekla je Bianco te dodala kako dolazi do daljnjeg intenziviranja bradiseizmičke krize u odnosu na 2023. godinu.

„Nemamo apsolutno nikakvih dokaza o magmi na malim dubinama i naši podaci govore nam da u ovom trenutku ne postoji opasnost od erupcija“, dodala je stručnjakinja za vulkane. „Postoji ubrzanje bradiseizmičkog fenomena kao u ljeto 2023. ili u svibnju 2024., ali to ne znači da postoje dokazi za neizbježnu erupciju.“

Prema podacima sa seizmičkih postaja Vezuvskog opservatorija INGV-a, tijekom prošle noći zabilježeno je 20 potresa, osobito u blizini Antiniane, u istočnom dijelu Solfatare. Stanovništvo je noć provelo na ulicama i u automobilima, a lokalni mediji potvrdili su da je zabilježena određena šteta čije razmjere utvrđuju inspekcije u području između Bacolija, Pozzuolija i Bagnolija, zapadne napuljske četvrti smještene iza poluotoka Posillipo.

Dosad je provedeno 50 provjera stabilnosti objekata, 18 je u tijeku, a 117 na čekanju, izvijestio je napuljski dnevnik Il Mattino. Crkva u Bagnoliju zatvorena je zbog oštećenja zvonika i fasade, a u Pozzuoliju je evakuirano stanovništvo jedne stambene zgrade. Većina trgovina u Fuorigrotti, Agnanu i Bagnoliju ostala je zatvorena zbog tehničkih provjera, a do daljnjeg će biti zatvorene i sve škole.

  • Epicentar potresa bio je neposredno uz obalu Bagnolija, između Pozzuolija i Napulja, i to na dubini od 2,5 km. Bacoli, Quarto i Monte di Procida ostale su flegrejske općine najbliže epicentru potresa koji se snažno osjetio u cijelom području Flegrejskih polja te u dobrom dijelu Napulja i Caserte. © Osservatorio Vesuviano – Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia (INGV)

Ponavlja se situacija iz 1980-ih

„Jutros su vatrogasne jedinice, u dogovoru s gradonačelnicima, izvele niz intervencija, a Centar za koordinaciju spašavanja (CCS) predsjedniku Regije Kampanije predložio je da proslijedi zahtjev za mobilizaciju Nacionalne službe civilne zaštite. To nam osigurava resurse i mobilnost za djelovanje“, izjavio je napuljski prefekt Michele Di Bari za Skytg24. „Aktualno pitanje je sigurnost objekata koje se tiče svih nas, a tu je i pitanje informiranja stanovništva. Pažljivo pratimo sva događanja, a ukupna situacija ostavlja nas umjereno mirnima. Imamo 11 ozlijeđenih u bolnici, zatvorenu crkvu i nekoliko stambenih zgrada čije stanare trebamo adekvatno zbrinuti.“

„Usporedba trenutačnih vulkanskih aktivnosti i seizmičkih događaja s onima iz 1950-ih, 1970-ih pa čak i 1980-ih godina vrlo je komplicirana. Riječ je o dugotrajnom fenomenu, ali ranije krize bile detektirane potpuno drukčijim sustavima. Došli smo do 140 cm izdizanja tla, a 1980-ih smo dosegli 185 cm. Trenutačno ne možemo reći kad će početi faza spuštanja i kamo vodi ova bradiseizmička kriza. Znamo da smo na vulkanu koji ima svoju dinamiku i pratimo ga 24 sata dnevno“, istaknuli su jutros stručnjaci Nacionalnog instituta za geofiziku i vulkanologiju (INGV).

U Napulju nema strukturalnih oštećenja objekata

„Trenutačno ne postoji potreba zbrinjavanja stanovništva u drugim objektima. Provodimo provjere u školama, a određene probleme uočili smo u jednoj školi u Posillipu. Nastavljamo provjeravati cijelo područje, a dosad nismo ustanovili strukturalna oštećenja“, izjavio je gradonačelnik Napulja Gaetano Manfredi za Skytg24.

„Vertikalna komponenta deformacije tla – deformacija kore – iznosi oko 30 mm mjesečno. Već tri tjedna pratimo ubrzanu dinamiku izdizanja tla, a sinoćnji potres u obalnom pojasu između Pozzuolija i Napulja dogodio se na istom području kao i ranijii. Očekivali smo i druge seizmičke događaje, ali uvijek ponavljamo da je nemoguće predvidjeti kada će, gdje i kakvog intenziteta biti potres. Sinoć smo također imali test otpornosti na stres kako bismo razumjeli sposobnost reakcije naših zgrada.“ – izjavio je Mauro Antonio Di Vito, ravnatelj OV-INGV.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Campi Flegrei: Novo istraživanje o vulkanskom riziku i podzemnim vodama

Istraživanjem koje su predvodili znanstvenici Vezuvskog opservatorija Nacionalnog instituta za geofiziku i vulkanologiju (INGV) dobiven je dodatan alat za praćenje trenutačnog stanja podzemnih voda kaldere Campi Flegrei. Njime se omogućuje uočavanje i najmanje promjene u njihovom sastavu putem naprednog konceptualnog modela korisnog za isticanje i tumačenje svih budućih promjena u kemiji podzemnih voda i dinamici procesa.

INGV: „Vulkan nikad ne spava, dolaze novi i jači potresi“

„Magma na dubini od 10 kilometara dolazi u interakciju s hidrotermalnim tekućinama i plinovima tri kilometra pod zemljom što uzrokuje izdizanje tla, a zatim i seizmičke udare. To je ono što se događa u području Campi Flegrei“, kazao je predsjednik Nacionalnog instituta za geofiziku i vulkanologiju (INGV) Carlo Doglioni.

Zbog visoke koncentracije CO₂ preventivno zatvorena škola u području Campi Flegrei

Zahvaljujući intervencijama napuljskog Zapovjedništva vatrogasne brigade koje su provedene proteklih dana u svim javnim zgradama u području Flegrejskih polja, otkrivena je visoka koncentracija CO₂ u prizemlju jednog školskog kompleksa u Pozzuoliju. Kompleks se nalazi nedaleko od Solfatare koja je posebno pogođena emisijama vulkanskih plinova iz tla.

Campi Flegrei: Postoji mogućnost proglašenja narančaste razine opasnosti

Nakon nekoliko mirnih dana, tijekom 6. i 7. ožujka u području Campi Flegrei zabilježen je novi niz podrhtavanja tla. Od tridesetak zabilježenih potresa najjači je bio onaj magnitude 3,2 koji se dogodio u noći s četvrtka na petak u 00:38 sati. Nacionalno povjerenstvo za prognoziranje i sprječavanje velikih rizika ponovno se sastalo jučer i danas te razmatralo proglašenje narančaste razine opasnosti.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER