Ova biciklistička staza u Freiburgu prekrivena je s 912 solarnih panela

Otvorena je u travnju 2023. kao prva biciklistička staza s fotonaponskim krovom u Njemačkoj

300 metara duga dionica biciklističke staze u Freiburgu prekrivena je s više od 900 solarnih panela. Jedinstvena je u Njemačkoj i proizvodi 280 000 kWh zelene električne energije.

U sklopu pilot-projekta Grada Freiburga i tvrtke Badenova iznad biciklističke staze u blizini sajma u Freiburgu (Messe Freiburg) postavljeno je ukupno 912 solarnih panela. Riječ je o prvoj biciklističkoj stazi s fotonaponskim krovom u Njemačkoj, otvorenoj u travnju 2023. godine. Osim što štiti bicikliste od vjetra i kiše, fotonaponski krov istovremeno proizvodi električnu energiju s kojom se mogu pokriti godišnje potrebe za više od 180 ljudi.

Raniji projekt solarne biciklističke staza u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji iz studenog 2018. nažalost nije uspio zbog tehnički zahtjevne instalacije modula u tlu, no freiburška staza takvih problema nije imala. Umjesto u tlu, ova biciklistička staza ima solarne panele na krovu 300 metara duge dionice koja vodi do sajma. Tvrtka Wärmeplus, podružnica tvrtke Badenova AG & Co. KG, bila je odgovorna za planiranje i izgradnju staze, dok je Grad Freiburg osigurao zemljište i financijska sredstva iz gradskog fonda za zaštitu klime.

Projekt je stajao oko milijun eura, no njime se htjela osigurati primjena i na drugim lokacijama uz niže troškove. „Pilot-projektom smo pokazali da se već izgrađena područja također mogu koristiti za instalaciju fotonaponskih sustava. Već smo imali upite iz cijele Njemačke, a vjerujem da će ih biti još iz cijele Europe i svijeta. Naravno, još uvijek moramo puno toga ostvariti na našem putu prema klimatskoj neutralnosti, ali ovakve nove ideje i kreativna rješenja potrebni su nam za daljnji razvoj energetske tranzicije na lokalnoj razini“, izjavio je prilikom otvaranja biciklističke staze gradonačelnik Freiburga Martin Horn.

Fotonaponski sustav montiran je na 38 pocinčanih čeličnih krovnih segmenata i proizvodi približno 280 tisuća kWh električne energije godišnje s izlaznom snagom od 282,7 kWp. Zakupac elektrane je institut za solarne energetske sustave Fraunhofer ISE (Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme) koji je postavio sustav nadzora za elektranu i u sklopu ovog pilot-projekta provodi istraživanja u području fotonaponskih rješenja u urbanim područjima.

  • Fraunhofer ISE proizvedenu električnu energiju koristi za potrebe svojih laboratorija u solarnom info centru SIC u Freiburgu, koji se nalazi u blizini biciklističke staze © Badenova AG & Co. KG

Ovakva inteligentna i kreativna rješenja posebno su potrebna u gusto naseljenim urbanim područjima i omogućuju lokalnu proizvodnju obnovljive energije. Prilikom izgradnje solarne biciklističke staze na sajmu u Freiburgu posebno je bilo važno osigurati dobru preglednost i sigurnost u prometu.

Mnogo je faktora i prilagodbi koje fotonaponske sustave na javnim površinama čine tehnološkim izazovom, a problem s ovakvim fotonaponskim krovovima do sada je bila nosiva konstrukcija koja se morala proizvoditi pojedinačno i uz prilično visoku cijenu. U sklopu pilot-projekta, tvrtka Clickcon iz Freiburga razvila je standardni sustav nosača kako bi se u budućnosti mogao koristiti i na drugim lokacijama.

  • 300 metara duga dionica biciklističke staze u Freiburgu prekrivena je s 912 solarnih panela © Badenova AG & Co. KG

Solarne panele proizvela je tvrtka Solarwatt iz Dresdena, a zajedno s novo razvijenim sustavom za montažu „Click Plain Pro“ tvrtke Clickcon, moduli su namijenjeni formiranju zatvorene krovne konstrukcije. Fraunhofer ISE proizvedenu električnu energiju koristi za potrebe svojih laboratorija u solarnom info centru SIC u Freiburgu, koji se nalazi u neposrednoj blizini biciklističke staze.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

U Freiburgu postavljen prvi solarni parklet

Ulični namještaj postavljen na ukinutim parkirališnim mjestima sada se u njemačkom sveučilišnom gradu Freiburgu koristi za proizvodnju solarne energije.

Zero Waste Arles nastoji ograničiti prodaju pakirane vode

Udruga Zéro déchet Pays d'Arles i dizajnerica Stéphanie Dick zajedno su pokrenuli inicijativu za smanjenje korištenja plastičnih boca u francuskom gradu Arlesu. Njihov projekt je možda težak i zahtjevan, no nadaju se kako bi mogao poslužiti kao model za druge gradove, turistička mjesta i događanja.

Solarna energija i poljoprivreda idu ruku pod ruku

Njemački institut Fraunhofer ISE bio je jedan od prvih koji je provodio testiranja kombinirajući solarnu energiju i poljoprivrednu proizvodnju na istom zemljištu. Tako je ranijim istraživanjima već otkrivena mogućnost značajnog povećanja produktivnosti poljoprivredne proizvodnje i to do 60 % ili čak još više u određenim slučajevima. To otkriće sada dodatno potvrđuju novija istraživanja u SAD-u.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER