Park prirode Lonjsko polje najavio odlučne mjere protiv ilegalnog ribolova

Zajedničko djelovanje institucija na suzbijanju ilegalnog ribolova na području Parka prirode Lonjsko polje

Ova koordinirana akcija ključna je za zaštitu ribljeg fonda i očuvanje jedinstvenog ekosustava jednog od najvrjednijih močvarnih područja u Europi, ističu u Parku prirode Lonjsko polje.

Lonjsko polje, jedno od najvažnijih močvarnih područja u ovom dijelu Europe i ključna lokacija za mrijest ribe u Dunavskom slivu, suočava se s ozbiljnim prijetnjama zbog ilegalnog ribolova. Svakog proljeća dolazi do visokog vodostaja rijeke Save, a savske vode rijekama Lonjom, Strugom i Ilovom poplavljuju nizinske pašnjake i stvaraju gotovo savršene uvijete za mrijest ribe.

Međutim, upravo u tom osjetljivom razdoblju, kada odrasle ribe migriraju u poplavne zone, ilegalni ribolovci pregrađuju migratorne putove riba i masovno izlovljavaju riblji fond u fazi reprodukcije, što ima ozbiljne posljedice za biološku ravnotežu ovog jedinstvenog ekosustava.

Zbog toga je od ključne važnosti poduzeti koordinirane akcije kako bi se smanjile ove nezakonite aktivnosti i zaštitio riblji fond Parka prirode Lonjsko polje. S tim ciljem, održan je operativni sastanak na kojem su sudjelovali svi relevantni dionici i institucije, uključujući predstavnike Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Zavoda za zaštitu prirode i okoliša, djelatnike Ministarstva unutarnjih poslova i Parka prirode te predstavnike Državnog inspektorata, ovlaštenike ribolovnog prava i njihove ribočuvarske službe. Ove institucije će u nadolazećem razdoblju koordinirano djelovati u suzbijanju ilegalnog ribolova.

Zakonita zaštita ribljeg fonda i očuvanje biološke raznolikosti u Parku prirode Lonjsko polje zahtijevaju snažnu i koordiniranu suradnju svih relevantnih dionika. Ilegalni ribolov, koji je na ovom području postao ozbiljan problem, posebno u vrijeme poplava kada ribe migriraju u poplavne zone, ne može se suzbiti bez zajedničkog angažmana i zajedničkog odgovornog djelovanja svih institucija i službi.

  • © Foto video Marija

„Kako bi učinkovito odgovorili na ovaj izazov, buduće djelovanje usmjereno je na zajednički ribolovni nadzor koji uključuje ribočuvarske službe, policijske snage, službe zaštite prirode te ovlaštenike ribolovnog prava. Ovaj tim će koordinirano pratiti i reagirati na ilegalne ribolovne aktivnosti na cijelom području, koristeći sve dostupne resurse i stručnost“, poručili su iz JU Park prirode Lonjsko polje.

Koordinirano djelovanje omogućit će prisutnost na terenu u kritičnim trenucima, osiguravajući bolju kontrolu i prevenciju ilegalnih ribolovnih aktivnosti te minimiziranje njihove štete na riblji fond i ekosustav.

„Zajedno možemo održati ovu prirodnu baštinu za buduće generacije, stvarajući temelje za dugoročno očuvanje i zaštitu Parka prirode Lonjsko polje“, ističu iz Parka u kojem navode kako ilegalni ribolov u Parku prirode Lonjsko polje ne ugrožava samo gospodarske vrste riba, već ima i dugoročne posljedice na ekosustav.

Riblji fond je ključan za opstojnost mnogih drugih divljih vrsta čiji rast i razvoj ovisi o njima, uključujući ptice i druge životinje koje ovise o ribama kao izvoru hrane. Smanjenje broja riba stoga dovodi do smanjenja populacija drugih divljih životinja.

 

VEZANE VIJESTI

Prekomjerni izlov uništava riblji fond jednog od najbogatijih svjetskih mora

U jednoj od najznačajnijih afričkih luka, tanzanijskom gradu Dar-es-Salaamu, svakodnevni ulov lokalnih ribolova ugrožavaju ilegalni brodovi koji korištenjem eksploziva uzimaju veći dio ulova, uništavajući pritom koraljne grebene i izlažući ekosustav riziku. 

Svjetski riblji fond smanjuje se uslijed zagrijavanja oceana

Revolucionarno istraživanje provedeno na Sveučilištu Rutgers navodi da u svjetskoj ribarskoj industriji radi ili o ribi kao glavnom izvoru hrane ovisi više od 56 milijuna ljudi, no riblji fond sve više ugrožavaju klimatske promjene.

WWF: I more mora na odmor!

Razvojem ribolovne tehnologije i povećanjem potražnje u posljednjih nekoliko desetljeća, velika morska prostranstva, stoljećima smatrana neiscrpnim izvorom hrane, izlovljena su do kritične točke. Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF upozorava da populacije riba drastično opadaju zbog pretjeranog izlova, onečišćenja plastikom i drugih štetnih ljudskih praksi, ali i klimatskih promjena.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER