Njemački DWD pokrenuo portal za rana upozorenja na prirodne opasnosti

Priprema stanovništva za ekstremne vremenske događaje | Novi portal Njemačke meteorološke službe (DWD) pruža informacije o prirodnim opasnostima i njihovim posljedicama

Njemačka meteorološka služba (Deutscher Wetterdienst) u petak je predstavila Naturgefahrenportal – novi portal za pripremu stanovništva u slučaju ekstremnih vremenskih događaja. Internetski portal građanima pruža ažurirane informacije o mogućim opasnostima kao što su poplave ili olujni udari vjetra u mjestu njihovog prebivališta ili boravka u Njemačkoj.

Naglasivši veliku važnost novog portala, dr.  Volker Wissing, savezni ministar za digitalna pitanja i promet te savezni ministar pravosuđa, kazao je kako je Naturgefahrenportal „uzoran primjer obrade javnih podataka prilagođenih korisnicima“.

„Prvi put na jednom središnjem mjestu objedinjujemo sva rana upozorenja, kao i informacije o stanju i mjerama opreza u slučaju ekstremnih vremenskih događaja. Portal o prirodnim opasnostima je primjer kako savezna i državna tijela mogu i trebaju raditi zajedno na stvaranju usluga prilagođenih građanima. Izuzetno je važno propitivati ​​postojeće strukture i raditi na inovativnim, lako dostupnim i praktičnim rješenjima. Posebno zahvaljujem Njemačkoj meteorološkoj službi i onim saveznim pokrajinama koje već sudjeluju na portalu. Cilj nam je kontinuirano širiti ovaj podatkovni portal i dodatno unaprijediti korištenje javnih podataka.” – istaknuo je ministar Wissing.

Na predstavljanju portala u Offenbachu na Majni, sjedištu Njemačke meteorološke službe (DWD), u ime saveznih pokrajina s kojima je portal razvijen u bliskoj suradnji bila je i Petra Berg, ministrica okoliša, klime, mobilnosti, poljoprivrede i zaštite potrošača te ministrica pravosuđa Saarlanda. „Portal je od velike važnosti za sve nas. Doprinosi podizanju potrebne svijesti, a time i poboljšanju samopripravnosti stanovništva. Za razvoj portala posebno je zaslužan DWD koji osigurava različite meteorološke sadržaje, poput podataka o oborinama i toplinskim valovima“, rekla je ministrica Berg.

Nedavne razorne poplave naglašavaju važnost pokretanja portala

Sve veća učestalost i intenzitet ekstremnih vremenskih događaja kao posljedica klimatskih promjena odigrali su ključnu ulogu u razvoju portala. Događaji poput razorne poplave u dolini rijeke Ahr 2021., koja je odnijela brojne živote i prouzročila golemu materijalnu štetu, naglašavaju važnost portala.

„S portalom o prirodnim opasnostima pružamo središnju platformu koja objedinjuje trenutna upozorenja, znanstveno utemeljene analize i prognoze o vremenskim prilikama i prirodnim opasnostima u Njemačkoj. Ne samo da informacije čini lako dostupnima, već ih i predstavlja na razumljiv način. Budući da sama upozorenja nisu dovoljna – ona se također moraju razumjeti i ispravno klasificirati kako bi se omogućile učinkovite mjere i rano djelovanje“, izjavila je prof. dr. Sarah Jones, predsjednica DWD-a.

U svrhu implementacije portala, 2024. godine izmijenjen je Zakon o DWD-u. Ovom izmjenom stvorena je pravna osnova da DWD može bolje upozoravati javnost na opasnosti koje donose ekstremni vremenski događaji i upravljati samim portalom.

Središnja platforma za rana upozorenja na opasnosti

Portal Naturgefahrenportal sažima upozorenja i informacije različitih institucija. DWD upozorava na opasnosti od ekstremnih vremenskih događaja, uključujući grmljavinske oluje, jaku kišu i vrućinu. Upozorenja o poplavama za sve njemačke savezne pokrajine osiguravaju se putem portala Länderübergreifende Hochwasserportal  (LHP), Savezna pomorska i hidrografska agencija (Bundesamts für Seeschifffahrt und Hydrographie – BSH) upozorava na olujne udare vjetra, dok se upozorenja civilne zaštite dobivaju od raznih tijela putem Modularnog sustava upozorenja (MoWaS) Saveznog ureda za civilnu zaštitu i pomoć u katastrofama (Bundesamtes für Bevölkerungsschutz und Katastrophenhilfe).

Trenutačni fokus je na vremenskim i hidrološkim opasnostima kao što su poplave i olujni udari. Plan je u budućnosti postupno širiti portal na cijeli spektar prirodnih opasnosti kao što su onečišćenje ozonom, šumski požari, suše, lavine i potresi.

Jednostavno korištenje i jasna upozorenja

Portal pruža informacije o situaciji i mjerama opreza, kao i upozorenja u jedinstvenom formatu.

Interaktivna karta prikazuje aktualna upozorenja u četiri razine boja od žute do narančaste i crvene do ljubičaste. Korisnici mogu pojedinačno prikazati ili sakriti kategorije upozorenja i pretraživati ​​određene lokacije ili adrese kako bi dobili ciljane informacije.

Procjena opasnosti i rizika

Druga središnja komponenta portala je rubrika „Opasnosti i rizici“. Ovdje su dostupne karte za procjenu potencijalnih opasnosti, poput poplava ili jakih kiša, a temelje se na informacijama saveznih pokrajina i/ili savezne vlade. Time se korisnicima daje mogućnost da procijene potencijalne rizike za njihovu lokaciju te za sebe ili svoju imovinu.

Praktični savjeti za sve situacije

Korisnici platforme u rubrici „Mjere opreza i djelovanje“ mogu pronaći sve korisne savjete o prevenciji štete, kao i konkretne preporuke o tome kako se ponašati prije, tijekom i nakon ekstremnih vremenskih događaja. Cilj je stanovništvu omogućiti kvalitetno informiranje i donošenje pravodobnih odluka, bilo da se radi o dugotrajnoj pripremi ili o slučaju hitnosti. Portal jača postojeće izvore informacija, a s poveznicama na razne specijalizirane portale saveznih i pokrajinskih vlada olakšava pristup detaljnim regionalnim informacijama. Portal je namijenjen kao dopuna i pregled postojećih sustava upozorenja pa se iz tog razloga odlučilo ne slati aktivna upozorenja putem aplikacija.

Partneri portala

Portal je razvila Njemačka meteorološka služba (Deutscher Wetterdienst) u bliskoj suradnji s partnerima. Osim saveznih pokrajina, to su Savezni ured za civilnu zaštitu i pomoć u katastrofama (BBK), Savezna agencija za pomorstvo i hidrografiju (BSH), Savezna agencija za kartografiju i geodeziju (BKG), portal o poplavama (LHP) i Savezni zavod za hidrologiju (BfG). Ove institucije zajedno osiguravaju ažurnost, pouzdanost i sveobuhvatnost informacija na portalu.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zieglergasse postaje prva bečka ulica prilagođena klimatskim promjenama

S ciljem smanjenja utjecaja efekta toplinskih otoka gradska uprava austrijskog glavnog grada odlučila je provesti pilot projekt u jednoj od ulica sedmog bečkog okruga kako bi tamošnjem stanovništvu olakšala život u vrućim ljetnim mjesecima. Bečka ulica Zieglergasse postat će tako prva ulica s mogućnošću regulacije temperature zraka čime će se značajno povećati kvaliteta života lokalnih stanara.

Njemačka meteorološka služba DWD prilagođava svoj sustav ranog upozorenja

U četvrtak 14. srpnja 2022. obilježava se godišnjica katastrofalne poplave u saveznim zemljama u zapadnom dijelu Njemačke, Sjevernoj Rajni-Vestfaliji (Nordrhein-Westfalen) i Porajnju-Falačkoj (Rhineland-Pfalz). Poučena iskustvom ovog ekstremnog vremenskog događaja, Njemačka meteorološka služba (Deutscher Wetterdienst - DWD) prilagođava svoj sustav ranog upozorenja kako bi bila spremna za buduće vremenske ekstreme.

Klimatski ekstremi su Europu od 1980.-2020. godine stajali gotovo pola bilijuna eura

Oluje, poplave i toplinski valovi u posljednja su četiri desetljeća diljem Europe doveli do ogromnih šteta koje se mjere iznosom od gotovo pola bilijuna eura te su istovremeno prouzročili između 85.000 i 145.000 smrtnih slučajeva. Manje od jedne trećine ovih gubitaka je osigurano, prema izvješću Europske agencije za okoliš (EEA) o ekonomskim gubicima i smrtnim slučajevima uzrokovanim ekstremnim vremenskim i klimatskim događajima.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER