U Beču postavljeno 450 zamjenskih ptičjih gnijezda

Grad Beč brine da ni ptice ne ostanu bez krova nad glavom

Bečka gradska uprava potvrđuje da energetska obnova građevina i zaštita prirode mogu ići ruku pod ruku. U zajedničkoj inicijativi bečkog Gradskog odjela za zaštitu okoliša i stambenog poduzeća Wiener Wohnen diljem glavnog austrijskog grada postavljaju se umjetna ptičja gnijezda kao zamjena za gnijezda koja su morala biti uklonjena tijekom radova.

Za vrijeme građevinskih radova u ulici Mautner-Markhof-Gasse u bečkom naselju Simmering ispod krovova i na fasadama otkrivena su mnogobrojna ptičja gnijezda, pa su ptice premještene u druga, za njih posebno izgrađena gnijezda na susjednim zgradama. Tako je pokrenuta inicijativa za zaštitu gradskih ptica kao što su lastavice, vjetruške, vrapci i različite vrste šišmiša.

Mnoge vrste ptica ljudsku vrstu prate već tisućama godina i postale su sastavni dio života u gradu. Riječ je o pticama koje se hrane gotovo isključivo kukcima, što ih čini izuzetno korisnim dijelom ekosustava.

One su često i vjesnici proljeća jer se s juga u europske gradove vraćaju u travnju i svibnju i to uvijek u ista gnijezda. Kako bi to i nakon sanacijskih radova na zgradama bilo moguće, potrebno im je osigurati zamjenska gnijezda, što je Grad Beč vrlo ozbiljno shvatio. Do sada je u cijelom gradu postavljeno 450 umjetnih gnijezda koja su ptice odmah prihvatile.

EurocommPR / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Sudjelujte u izboru Ptice godine 2025.!

Ornitološka zajednica, uz inicijativu udruge Biom iz Zagreba i Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode iz Osijeka, ove godine nominirala je tri ptičje vrste koje konkuriraju za izbor Ptice godine 2025.

U Grčkoj pronađene tisuće uginulih i ozlijeđenih ptica selica

Nekoliko tisuća ptica selica, i to ponajviše lastavica, uginulo je ovog proljeća tijekom leta iz Afrike prema Europi, upozorili su prošlog četvrtka grčki ornitolozi i dodali da su ptice stradale zbog izrazito nepovoljnih vremenskih prilika i jakog vjetra posljednjih dana u Grčkoj.

Građanke i građani Pariza sudjeluju u spašavanju vrabaca

Golubovi su postali zaštitni znak mnogih gradova, no upravo je mali vrabac ptica koju smo prvi put vidjeli, zavoljeli i hranili još kao dijete. Međutim, populacija vrabaca se tijekom posljednjih 40 godina dramatično smanjila širom Europe, a ponegdje je njihov broj danas četiri puta manji nego početkom 21. stoljeća.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER