Cijene čokolade vrtoglavo rastu, zašto umjesto prave ne probati održiviju alternativu?
CHOVIVA | Održiva alternativa čokolade od sjemenki suncokreta i grožđa ima okus poput prave čokolade, a nježnija je prema planetu i novčaniku
Cijene uskrsnih čokoladnih zečića i pilića dosegnule su rekordnu razinu, a francuski potrošači ih ove godine plaćaju po prosječno 14 posto višoj cijeni. Srećom, u trgovinama im se nudi jeftinije rješenje: čokolada bez kakaa.
Prema podacima francuske udruge za zaštitu potrošača UFC-Que Choisir, cijene uskrsnih čokolada porasle su u prosjeku za 14 posto u odnosu na prošlu godinu. Cijene najpopularnijih robnih marki, kao što su Lindt, Kinder i Milka, porasle su 11 posto, dok su neki proizvođači podigli cijenu za 23 posto, ali i još više.
Primjerice, prema UFC-u, cijena zečića od mliječne čokolade od 200 grama u pojedinim je trgovinama ove godine porasla s 2,97 na 3,99 eura, što je povećanje od čak 34 posto. Prosječna cijena čokoladnih figurica u godinu dana porasla je za 80 centi. Razlog tome je višemjesečni porast cijene kakaovca kao posljedica tri uzastopne loše žetve u glavnim zemljama proizvođačima (Obala Bjelokosti i Gana) i velike globalne potražnje.
„To je dovelo do vrlo oštrog rasta cijena kakaovca od čak 365 posto u siječnju 2025. u usporedbi sa siječnjem 2023.“, izjavio je za francuski poslovni portal Capital Gilles Rouvière, glavni tajnik Syndicat du Chocolat – udruženja 60-ak francuskih malih, srednjih i velikih proizvođača čokolade.
20 do 30 posto jeftinija od tradicionalne čokolade
Unatoč svemu, čokoladnih proizvoda neće manjkati na policama francuskih trgovina. „Tvrtke iz našeg sektora udvostručile su napore i svatko će moći pronaći uskrsne čokolade koje odgovaraju njegovom budžetu“, uvjerava Rouvière. Uskrs je nakon Božića i dalje na drugom mjestu po potrošnji čokolade, a kućanstva na te slatke proizvode u prosjeku troše oko 24 eura.
Za kupce kojima su nove cijene čokolade previše visoke postoje alternative poput čokolade bez kakaa. Alzaška tvornica čokolade Chocolaterie Abtey plasirala je svoj novi proizvod: čokoladu „ChoViva“ koja se proizvodi od mješavine prženih sjemenki suncokreta i grožđa. Alternativa tradicionalnoj čokoladi je ekološki prihvatljivija, ima izgled i okus poput prave čokolade, a k tome je i jeftinija.
Proizvedena temeljem prerađenog recepta njemačke tvrtke Planet A Foods, „ChoViva“ čokolada je 20-30 posto jeftinija od tradicionalnih čokoladnih proizvoda. Primjerice, „ChoViva“ majmunčić (120 grama) stoji 3,40 eura, dok se za Lindtovog zečića od mliječne čokolade (100 grama) treba izdvojiti 4,55 eura.
-
„ChoViva“ je stigla u sve velike supermarkete diljem Francuske © Chocolaterie Abtey
Neophodno je imati alternativu pravoj čokoladi
Novi proizvod ove obiteljske tvornice, osnovane 1946. u Heimsbrunnu, posljednjih dana prava je medijska zvijezda. Danas je tako o „ChoVivi“ izvijestila i francuska televizija TF1.
„Nemamo je pravo zvati čokoladom, ali to nije ni lažna čokolada“, inzistira Anne-Catherine Wagner, izvršna direktorica tvornice Chocolaterie Abtey, prvog francuskog proizvođača alternativne čokolade bez kakaa. „Devet mjeseci radili smo zajedno s njemačkom razvojnom tvrtkom Planet A Foods kako bismo njihov recept prilagodili našim proizvodnim linijama. Neće biti dovoljno kakaovca za sve. Dakle, ako i dalje želimo uživati u čokoladi, neophodno je imati alternativu“, dodaje Anne-Catherine Wagner.
„Budući da koristimo samo europske sastojke, smanjujemo svoj ugljični otisak za 80 posto u usporedbi s proizvodnjom tradicionalne čokolade“, naglašava Wagner. Štoviše, budući da ne sadrži kakao, prodajna cijena „ChoVive“ je niža 20 do 30 posto, a okus joj se gotovo ne razlikuje od okusa prave čokolade.
„Osjećaj je isti kao kad jedete klasičnu čokoladu. Izgleda potpuno isto, ima čokoladnu boju. U ustima se stvarno osjeti aroma kakaa s okusom biskvita na kraju. Što se tiče teksture, hrskava je i topi se u ustima kao tradicionalna čokolada, čak i malo više“, uvjerava Anne-Catherine Wagner.
„ChoViva“ je sada dostupna u većini velikih francuskih trgovačkih lanaca, a kakvog je okusa valjda ćemo uskoro otkriti i u Hrvatskoj. No, vjerojatno po višoj cijeni.
Stjepan Felber | Ekovjesnik