Novi rekord: Pitka voda iz alpskih izvora ovog ljeta stiže u čak 1600 bečkih fontana

U Beču ni ovog ljeta nitko neće biti žedan zahvaljujući visokoj dostupnosti besplatne pitke vode u javnom prostoru

U Beču svatko može lako utažiti žeđ: pitka voda iz alpskih izvora u Donjoj Austriji i Štajerskoj besplatno se može piti iz javnih fontana sve do listopada. S dolaskom proljeća i toplijeg vremena, Wiener Wasser postupno pušta u rad dosad najveći broj fontana s pitkom vodom – njih čak 1600.

U usporedbi s drugim europskim i svjetskim gradovima, Beč se ističe velikim brojem fontana za piće: svakih 100 000 stanovnika na raspolaganju ima čak 80 punktova s besplatnom pitkom vodom. To znači da glavni grad Austrije ima 13 puta više fontana za piće od Berlina koji ih na 100 000 stanovnika ima samo šest.

Opskrba stanovništva i posjetitelja besplatnom pitkom vodom jedna je od važnih mjera Akcijskog plana za prilagodbu klimatskim promjenama i Klimatskog plana Grada Beča (Wiener Klimafahrplan). Dostupnost pitke vode u javnom prostoru važno je javnozdravstveno pitanje, ali i jedan od najboljih pokazatelja komunalnog pa i civilizacijskog standarda. Beč svojim primjerom pokazuje izuzetnu brigu za svoje građane i posjetitelje, no isto tako brine i o svojim četveronožnim stanovnicima koji također pate zbog žeđi i visokih temperatura. Kako je riječ o još jednom važnom doprinosu visokoj kvaliteti života u Beču, gradska uprava svake godine ulaže velika sredstva u povećanje broja i proširenje mreže punktova s besplatnom pitkom vodom, a austrijska prijestolnica ove će godine raspolagati s dosad najvećim brojem fontana za piće.

  • U redu za besplatnu pitku vodu - Brunnhilde na bečkom Grabenu © Ekovjesnik

500 novih fontana u posljednje četiri godine

Broj fontana za piće svake godine povećava se za oko stotinu, a od 2021. godine njihov je broj diljem grada porastao za čak 500. Fontane se postupno puštaju u rad od Svjetskog dana voda (22. ožujka), počevši od središta Beča prema rubnim dijelovima grada – u parkovima, na dječjim i sportskim igralištima, tržnicama i stanicama javnog prijevoza. Osim starijih modela fontana, tu je i 75 „Brunnhilda” i stotinjak sustava za rashlađivanje vodenom maglicom, tzv. „Sommerspritzera”.

  

  • Brunnhilde na bečkom Glavnom kolodvoru © Ekovjesnik

Brunnhilde su tri metra visoke fontane za piće od nehrđajućeg čelika, lako su uočljive i obilježene natpisima „Trink Wasser!“ (Pij vodu). Postavljaju se u posebno prometnim ulicama i na važnim gradskim trgovima, a osim visokokvalitetne izvorske vode nude i osvježenje finom vodenom maglicom. S dolaskom hladnijeg vremena demontiraju se radi održavanja, a s dolaskom proljeća ponovno postavljaju na svojim prijašnjim i novim lokacijama.

Sve fontane s pitkom vodom redovito održavaju djelatnici Magistratskog odjela za održavanje gradskih vrtova (MA 42), a brzo se i jednostavno pronalaze na digitalnoj karti grada, kao i pomoću aplikacije Grada Beča.

Važan doprinos zdravlju i kvaliteti života Bečana

„Važno nam je da se ljudi mogu brzo rashladiti i utažiti žeđ na što više mjesta u Beču. Zato smo od 2021. broj javnih fontana povećali za 500, a od prošle godine dodali smo ih još stotinu. Puštanjem u rad 1600. javne fontane dosegli smo novi rekord“, izjavio je gradski vijećnik za klimu Jürgen Czernohorszky.

„Sve veći broj fontana s pitkom vodom predstavlja važan doprinos zdravlju i kvaliteti života Bečana i pruža zaštitu tijekom vrućih dana. Konstantno pronalazimo nove lokacije za njihovo postavljanje, posebice prilikom izgradnje novih stambenih naselja ili redizajniranja ulica i trgova“, dodao je Czernohorszky.

  

  • Brunnhilde na bečkom trgu Karlsplatz i ispred Gradske vijećnice © Ekovjesnik

Iako se Beč posebno ističe velikim brojem fontana za piće, izuzetak nisu ni drugi europski gradovi koji konstantno šire svoje mreže punktova s besplatnom pitkom vodom – obnavljajući i unapređujući tradicionalne fontane ili uvodeći suvremeno dizajnirane modele prilagođene 21. stoljeću. Ovaj trend prate i pojedini hrvatski gradovi koji tako rješavaju problem (ne)dostupnosti besplatne pitke vode u svom javnom prostoru.

A kako po tom pitanju stoji Zagreb?

Unatoč obećanjima aktualne „zelene“ gradske uprave, pitka voda nije dostupna ni na glavnom gradskom trgu, a kamoli na ostalim važnijim lokacijama. Zagreb je sa svojim „prepoznatljivim“ pumpama Viktorija ili „Železnim Francekima“ još uvijek u prvoj polovici 20. stoljeća. Dok se u Beču fontane za piće planiraju kao dio klimatske politike, lokalni „zeleni“ mogli su već na početku mandata raspisati natječaj za idejno rješenje novih tipskih zagrebačkih javnih slavina. Mogli su, ali nisu. Očito im poticanje veće dostupnosti besplatne pitke vode u zagrebačkom javnom prostoru, podizanje komunalnog i javnozdravstvenog standarda ili smanjenje upotrebe plastične ambalaže nisu bili od posebne važnosti.

„Franceki“ definitivno ne zadovoljavaju suvremene potrebe, a tko je s njima zadovoljan ne zaslužuje ništa bolje. Uzalud čekajući da im Manda na Trgu bana Jelačića zagrabi vode, s kupljenom plastičnom bočicom vode mogu još samo vikati „Zagreb volim te“. Za javni natječaj za dizajn „jedinstvenog i kvalitetnog“ vizualnog identiteta Grada Zagreba ipak se našlo i vremena i sredstava. Jer to će Zagrepčanima uistinu olakšati podnošenje sve intenzivnijih toplinskih valova.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Kako se Beč štiti od vrućine?

Grad Beč provodi niz mjera kojima želi sniziti temperature u gradu, kao i pomoći građanima da se lakše nose s vrućinama. Putem posebne telefonske linije građani mogu dobiti savjete kako bi nakon izlaganja vrućini prepoznali simptome dehidracije ili sunčanice i saznali trebaju li se obratiti liječniku.

Ako je vruće, nije lav! Barem ne u Beču!

Zbog klimatskih promjena toplinski valovi su sve češći i intenzivniji, a posebno mogu biti opasni za zdravlje ranjivih i osjetljivih skupina. Najvažnija je dobra priprema za ljetne vrućine i postupanje u skladu s preporukama za očuvanje zdravlja i zaštitu od toplinskih valova, a Grad Beč pritom provodi brojne mjere kojima građanima omogućuje lakše podnošenje ljetnih vrućina.

Prag se priprema za ljetne vrućine i nastavlja s ugradnjom prskalica s vodenom maglicom

Središnja praška gradska četvrt priprema se za očekivane ljetne vrućine i ekstremne meteorološke uvjete te nastavlja s povećanjem broja punktova s pitkom vodom i prskalicama za rashlađivanje na svom području. Ovi inovativni sustavi, koji se u središtu Praga instaliraju od 2020. godine, pokazali su se učinkovitim alatom za snižavanje temperature na najposjećenijim lokacijama.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER