Kultura građanima EU-a daje osjećaj zajedništva i integracije
Kultura ujedinjuje | Objavljeni rezultati Posebnog istraživanja Eurobarometra 562
Prema novom istraživanju Eurobarometra, koje je 8. svibnja 2025. objavila Europska komisija, građani EU-a snažno podupiru kulturnu razmjenu, umjetničku slobodu i pravedne radne uvjete za umjetnike te pozivaju na snažniju ulogu EU-a u zaštiti baštine i odgovoru na učinak novih tehnologija.
Kultura, naš život i naša povijest
87 % ispitanika slaže se da bi kultura i kulturna razmjena trebale imati vrlo važno mjesto u EU-u kako bi se građani osjećali više europskima, dok 86 % ispitanika smatra da je kulturna baština važna za Europu. To potvrđuje da se kultura cijeni ne samo u sadašnjem životu, već i kao dio prošlosti. Sličan postotak ispitanika kaže da su kultura i umjetnost važne za dobrobit i gospodarski razvoj, navodi se u današnjem priopćenju Europske komisije.
„Ovi rezultati pokazuju koliko je kultura duboko važna za Europljane, ne samo kao dio njihova identiteta, već i kao zajednički temelj za budućnost Europe. Građani su jasno izrazili svoja očekivanja: pravedna plaća za umjetnike, zaštita umjetničke slobode i bolji pristup kulturi. Te će povratne informacije izravno oblikovati Kompas kulture za Europu, koji ću predstaviti kasnije ove godine.“ – izjavio je Glenn Micallef, povjerenik za međugeneracijsku pravednost, mlade, kulturu i sport.
Umjetnička sloboda je cijenjena, ali percepcije variraju
Umjetnička sloboda i dalje je stup demokratskih društava, a 88 % Europljana izjavilo je da im je važna. 77% vjeruje da umjetnici mogu slobodno izraziti svoje ideje i mišljenja bez straha od cenzure ili odmazde njihove vlade. Međutim, percepcije umjetničke slobode razlikuju se među državama članicama EU-a.
- Koliko je građanima država članica EU-a važna kultura? EU27 (%)
Gotovo polovina Europljana bavi se umjetničkim aktivnostima
49 % ispitanika navelo je da je u prethodnih 12 mjeseci sudjelovalo u umjetničkim aktivnostima. To je znatno povećanje u odnosu na 2013., kada je ta brojka iznosila 37 %.
Građani izražavaju zabrinutost zbog utjecaja umjetne inteligencije i plaća umjetnika
Istodobno, 73 % ispitanih Europljana zabrinuto je da bi porast generativne umjetne inteligencije mogao utjecati na zapošljavanje ili zaradu umjetnika. Manje od polovine Europljana (48 %) izjavilo je da može uočiti razliku između umjetničkog djela umjetne inteligencije i umjetničkog djela koje je izradio čovjek. U širem smislu, pravedna plaća i dalje je problem: samo 51 % ispitanika vjeruje da umjetnici u njihovoj zemlji općenito dobivaju poštenu i primjerenu naknadu za svoj rad.
Javnost podupire snažniju ulogu EU-a u kulturi
Europljani također vjeruju da bi njihova zemlja i EU trebali tješnje surađivati u pitanjima kulturne politike, pri čemu su glavni prioriteti povećanje pristupačnosti umjetnosti, zaštita lokaliteta kulturne baštine tijekom ratova, prirodnih katastrofa ili klimatskih promjena te osiguravanje pravedne plaće i dobrih radnih uvjeta za umjetnike i kulturne radnike.
Rezultati današnjeg Posebnog istraživanja Eurobarometra pomoći će u pripremi Kulturnog kompasa za Europu, budućeg strateškog okvira Komisije za kulturnu politiku EU-a, koji se očekuje još 2025. Osim toga, poziv na očitovanje o Kompasu za kulturu trenutačno je otvoren za povratne informacije do 13. svibnja.
Posebno istraživanje Barometra provedeno je od veljače do travnja 2025. i njome su prikupljeni odgovori više od 26 300 građana EU-a. Cjelokupno, detaljno izvješće i informativni članci za svaku od 27 država članica EU-a danas su objavljeni na internetskim stranicama Eurobarometra.