Kuća Goldtree dizajnirana je za održivi obiteljski život
Što se dogodi kada roditelji požele izbjeći izazove suživota s blizancima tinejdžerima
Kada vam djeca porastu, vaša kuća iznenada postane premala. Život s blizancima tinejdžerima i svim njihovim bučnim posjetama prijatelja može postati pomalo naporan za roditelje koji mir i tišinu mogu pronaći jedino u svojoj sobi. Jedna takva obitelj potražila je pomoć arhitekata i preuredila svoj dom kako bi izbjegla sve izazove suživota s blizancima u tinejdžerskim godinama i stvorila posve novo ugodno mjesto za život.
Vlasnici kuće nazvane Goldtree House, sagrađene 1950-ih godina u predgrađu East Fremantle australskog Pertha, htjeli su obnovom kuće dobiti dovoljno prostora za sebe, svoju djecu i njihove prijatelje, ali i prilagoditi svoj dom sve izraženijim klimatskim promjenama. Raspolagali su ograničenim financijskim sredstvima, no ipak su u što većoj mjeri htjeli iskoristiti blagodati života u blizini obližnje luke i ljepote krajolika.
Posao su povjerili tvrtki Hartree and Associates Architects, a prvi korak bio je uklanjanje postojećeg krova i podizanje kata s novom spavaćom sobom, prostranim dnevnim boravkom i kuhinjom s predivnim panoramskim pogledom na sve strane kuće. Jednostavno, vlasnici su ulaganjem u obnovu kuće htjeli dobiti svoj novi životni prostor samo za sebe.
Kombinacija materijala stvara zanimljivu fasadu, a pogled s ulice pokazuje različite razine i kutove kuće / Fotografija: Robert Frith
Prizemlje su prepustili blizancima i prilagodili ga potrebama i ukusu tinejdžera i njihovih prijatelja. Unutarnji prostori su pojednostavljeni i prošireni kako bi iz svakog dijela kuće omogućili uživanje u pogledu na okolni krajolik, kao i optimalno korištenje dnevnog svjetla i prirodno provjetravanje. Prostrani interijer prizemlja je idealan prostor za druženje i ima izravan pristup terasi, bazenu i vrtu s bujnim raslinjem kojim se umanjila potreba za ograđivanjem kuće.
Otvoreni prostori spajaju kuću s okolišem / Fotografija: Robert Frith
Osim instaliranog fotonaponskog sustava, pri obnovi se pažljivo brinulo o prikupljanju kišnice i prirodnom provjetravanju prostora, a u vrtu su zasađene biljke koje zahtijevaju minimalno zalijevanje. Dvije male vjetroturbine i baterije za pohranu energije također su dio zelenih tehnologija korištenih pri obnovi kuće.
Fotografija: Robert Frith
Prostrani hodnici omogućuju prirodno provjetravanje kuće / Fotografija: Robert Frith
Blizanci su od početka bili uključeni u obnovu kuće, što im je dalo osjećaj zadovoljstva i uspjeha. Novi izgled obiteljskog doma sada s ponosom dijele sa svojim prijateljima, a roditelji su sasvim zadovoljni u svom mirnom „privatnom“ prostoru na katu.
Fotografija: Robert Frith
- S.F. / Ekovjesnik