Burberry prestaje spaljivati neprodanu odjeću
Iznenadna ekološka osviještenost ili popravljanje medijske slike
Luksuzni britanski modni brand Burberry potvrdio je da prestaje s praksom spaljivanja neprodane odjeće i ostalih proizvoda, javlja Euronews.
Kako bi se zaštitio od „krađe intelektualnog vlasništva“ i zadržao ekskluzivnost, luksuzni britanski modni brend Burberry je prošle godine uništio neprodanu odjeću, torbe, parfeme i kozmetiku u vrijednosti od 32 milijuna eura. Za lakšu predodžbu, za taj iznos mogli biste kupiti 20.000 skupocjenih Burberryjevih mantila. Kada govorimo o razdoblju od proteklih pet godina tada se vrijednost uništenih viškova odjeće i ostalih proizvoda penje na više od 100 milijuna eura.
„Naša poslovna odluka temelji se na ciljevima koje smo postavili prošle godine kao dio našeg petogodišnjeg programa odgovornosti i podržana je našom novom strategijom koja pomaže u rješavanju uzroka otpada“, kaže se u novom priopćenju ove modne kuće.
No ipak, ova objava zvuči kao umanjivanje štete koju je u srpnju izazvala vijest da je brend uništio 32 milijuna eura vrijednu zalihu neprodane odjeće, torbi, parfema i kozmetike u savršeno ispravnom stanju.
Burberry je taj čin pokušao opravdati time što je spaljivanjem robe proizvedena energija, što je ekološki prihvatljivo, no koliko je etično presudili su brojni svjetski mediji i korisnici društvenih mreža.
„Burberry pažljivo skrbi o smanjenju svojih viškova zaliha. Njihovo zbrinjavanje obavljamo na odgovoran način i nastavljamo pronalaziti najbolje načine kako smanjiti naš otpad i dati mu novu vrijednost“, izjavio je nakon srpanjske objave šokatnih podataka glasnogovornik tvrtke. „To je dio naše nove odgovorne strategije koju uvodimo do 2022. godine, a istovremeno razvijamo partnerstva i inovativna rješenja kako bismo postigli ovaj cilj. Jedan od primjera je naše partnerstvo s fondacijom Ellen MacArthur i s njihovom inicijativom za uvođenje principa kružnog gospodarstva u modnoj industriji.”
Za vrijednost uništenih zaliha robe u 2017. godini može se kupiti 20.000 skupocjenih Burberryjevih mantila / Fotografija: Wikimedia Commons
Burberry nije jedini brend koji uništava zalihe neprodanih proizvoda. Modne tvrtke, pa tako i Burberry, uništavanje neprodane robe opravdavaju kao mjeru za zaštitu intelektualnog vlasništva i sprječavanje ilegalnog krivotvorenja, krađe ili prodaje po niskim cijenama. Ti argumenti ipak ne drže vodu, posebno po pitanju „krivotvorenja“ – od trenutka kada se bilo koja odjeća pojavi na internetu ili na modnoj reviji, netko će je negdje kopirati.
U svom priopćenju Burberry također navodi kako će pri izradi svojih proizvoda prestati koristiti pravi krzno i ukinuti postojeće linije proizvoda pri čijoj se izradi ono koristi.
„Suvremeni luksuz znači biti društveno i ekološki odgovoran. To je naše čvrsto uvjerenje i ključ dugoročnog uspjeha tvrtke“, izjavio je iznenadno ekološki osviješten Burberryjev direktor Marco Gobbetti.
S.F. / Ekovjesnik