Burberry prestaje spaljivati neprodanu odjeću

Iznenadna ekološka osviještenost ili popravljanje medijske slike

Luksuzni britanski modni brand Burberry potvrdio je da prestaje s praksom spaljivanja neprodane odjeće i ostalih proizvoda, javlja Euronews.

Kako bi se zaštitio od „krađe intelektualnog vlasništva“ i zadržao ekskluzivnost, luksuzni britanski modni brend Burberry je prošle godine uništio neprodanu odjeću, torbe, parfeme i kozmetiku u vrijednosti od 32 milijuna eura. Za lakšu predodžbu, za taj iznos mogli biste kupiti 20.000 skupocjenih Burberryjevih mantila. Kada govorimo o razdoblju od proteklih pet godina tada se vrijednost uništenih viškova odjeće i ostalih proizvoda penje na više od 100 milijuna eura.

„Naša poslovna odluka temelji se na ciljevima koje smo postavili prošle godine kao dio našeg petogodišnjeg programa odgovornosti i podržana je našom novom strategijom koja pomaže u rješavanju uzroka otpada“, kaže se u novom priopćenju ove modne kuće.

No ipak, ova objava zvuči kao umanjivanje štete koju je u srpnju izazvala vijest da je brend uništio 32 milijuna eura vrijednu zalihu neprodane odjeće, torbi, parfema i kozmetike u savršeno ispravnom stanju.

Burberry je taj čin pokušao opravdati time što je spaljivanjem robe proizvedena energija, što je ekološki prihvatljivo, no koliko je etično presudili su brojni svjetski mediji i korisnici društvenih mreža.

„Burberry pažljivo skrbi o smanjenju svojih viškova zaliha. Njihovo zbrinjavanje obavljamo na odgovoran način i nastavljamo pronalaziti najbolje načine kako smanjiti naš otpad i dati mu novu vrijednost“, izjavio je nakon srpanjske objave šokatnih podataka glasnogovornik tvrtke. „To je dio naše nove odgovorne strategije koju uvodimo do 2022. godine, a istovremeno razvijamo partnerstva i inovativna rješenja kako bismo postigli ovaj cilj. Jedan od primjera je naše partnerstvo s fondacijom Ellen MacArthur i s njihovom inicijativom za uvođenje principa kružnog gospodarstva u modnoj industriji.”

Za vrijednost uništenih zaliha robe u 2017. godini može se kupiti 20.000 skupocjenih Burberryjevih mantila / Fotografija: Wikimedia Commons

Burberry nije jedini brend koji uništava zalihe neprodanih proizvoda. Modne tvrtke, pa tako i Burberry, uništavanje neprodane robe opravdavaju kao mjeru za zaštitu intelektualnog vlasništva i sprječavanje ilegalnog krivotvorenja, krađe ili prodaje po niskim cijenama. Ti argumenti ipak ne drže vodu, posebno po pitanju „krivotvorenja“ – od trenutka kada se bilo koja odjeća pojavi na internetu ili na modnoj reviji, netko će je negdje kopirati.

U svom priopćenju Burberry također navodi kako će pri izradi svojih proizvoda prestati koristiti pravi krzno i ukinuti postojeće linije proizvoda pri čijoj se izradi ono koristi.

„Suvremeni luksuz znači biti društveno i ekološki odgovoran. To je naše čvrsto uvjerenje i ključ dugoročnog uspjeha tvrtke“, izjavio je iznenadno ekološki osviješten Burberryjev direktor Marco Gobbetti.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Spaljivanje neprodane odjeće je strašno, ali moda nikada nije bila etična

Kako bi se zaštitio od kopiranja i zadržao ekskluzivnost, luksuzni britanski modni brend Burberry je prošle godine uništio neprodanu odjeću, torbe, parfeme i kozmetiku u vrijednosti od 32 milijuna eura. Za lakšu predodžbu, za taj iznos mogli biste kupiti 20.000 skupocjenih Burberryjevih mantila. Ovaj modni brend je u proteklih pet godina uništio viškove zaliha u vrijednosti većoj od 100 milijuna eura.

Sedam praktičnih savjeta za ekološki prihvatljiviju garderobu

Potreba za stalnom kupovinom odjeće dovodi do rastućeg nagomilavanja odjevnih predmeta pri čemu oni stariji komadi često završavaju neadekvatno zbrinuti na odlagalištima. Vrijeme je da takva praksa padne u zaborav i da počnete racionalnije razmišljati o tome kakvu odjeću želite imati u svom ormaru, a uz naše savjete stvaranje ekološki održivije garderobe nikad nije bilo lakše!

Prada konačno prestaje koristiti krzno

Poznata modna kuća Prada najavila je ove srijede na Twitteru da prestaje koristiti krzno na svojim proizvodima za žensku kolekciju proljeće – ljeto 2020. Time se pridružuje Jean Paulu Gaultieru, Giorgiu Armaniju, Versaceu, Ralphu Laurenu, Vivienne Westwood, Michaelu Korsu, Donni Karan i mnogim drugim modnim brendovima koji su takvu odluku donijeli još ranije.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER