Proizvođač Oreo keksa odgovoran za uništavanje tropskih šuma
Volite Oreo kekse? Možda biste ih ipak trebali prestati jesti!
Američki div Mondelēz International koji proizvodi omiljene Oreo kekse s palminim uljem mogao bi biti krivac za krčenje 25.000 hektara tropskih šuma u samo dvije godine, priopćila je organizacija Greenpeace.
Kako se navodi u jučerašnjem Greenpeaceovom priopćenju, u Mondelēzu su još 2010. godine priopćili da su svjesni utjecaja deforestacije na ubrzavanje klimatskih promjena te su se stoga obvezali na korištenje isključivo održivog palminog ulja do 2020. godine. No prema Greenpeaceovim istraživačima, Mondelēz još uvijek surađuje s proizvođačima palminog ulja koji prakticiraju krčenje šuma.
Mondelēz je jedan od najvećih kupaca palminog ulja na svijetu i koristi ga za proizvodnju svojih Cadbury čokoladica, Oreo keksa i Ritz krekera. Greenpeaceovi istraživači otkrivaju kako su između 2015. i 2017. godine 22 proizvođača palminog ulja iskrčila čak 70.000 hektara tropskih šuma – površinu veličine grada Chicaga.
Izvor: Greenpeace
Suradnja s tvrtkama koje se optužuje za ropski dječji rad
U Greenpeaceu tvrde kako Mondelēz kupuje palmino ulje od proizvođača koji se optužuju za ropski dječji rad, eksploataciju radnika, ilegalnu deforestaciju, paljenje šuma i otimanje zemlje, a većinu nabavlja upravo od najvećeg i najozloglašenijeg proizvođača – tvrtke Wilmar International.
„Proizvodnja palminog ulja moguća je i bez uništavanja šuma u kojima obitavaju brojne životinjske vrste, posebice orangutani koji su na rubu izumiranja te se doslovno žrtvuju zbog keksa“, tvrdi voditeljica kampanje za zaštitu šuma Kiki Taufik iz indonezijske organizacije Greenpeace.
„Tvrtka Mondelēz je povezana s proizvođačima palminog ulja koji su odgovorni za deforestaciju u Indoneziji i Maleziji. Identificirano je 25 proizvođača odgovornih za krčenje šuma u jugoistočnoj Aziji, a Mondelēz surađuje s njih čak 22“, objašnjava Cécile Leuba iz francuskog Greenpeacea.
Tapanuli orangutani (Pongo tapanuliensis) / © James Askew / Sumatran Orangutan Conservation Programme / Greenpeace
Orangutani su kritično ugroženi
Znanstvenici upozoravaju kako krčenje tropskih šuma radi proizvodnje palminog ulja predstavlja ozbiljnu prijetnju opstanku orangutana i ostalih ugroženih vrsta, a posebno je alarmantna vijest kako je u proteklih 16 godina prepolovljena populacija bornejskih orangutana (Pongo pygmaeus). Nedavne studije također pokazuju da su sumatranski (Pongo abelii) i novootkriveni tapanuli orangutani (Pongo tapanuliensis) izgubili više od polovice svojih staništa u razdoblju između 1985. i 2007. godine. Sve tri vrste klasificirane su kao kritično ugrožene, zajedno sa sumatranskim tigrom i sumatranskim nosorogom.
Krčenje tropskih šuma svake godine proizvodi više emisija stakleničkih plinova od cijele Europske unije te time nadmašuje svaku zemlju svijeta osim SAD-a i Kine. U listopadu 2018. UN-ov Međuvladin panel o klimatskim promjenama (IPCC) pozvao je na zaustavljanje deforestacije radi ograničavanja porasta globalne temperature na 1,5 ° C.
Prošlog tjedna, izvršna tajnica Konvencije o biološkoj raznolikosti UN-a Cristiana Paşca Palmer, upozorila je kako je gubitak bioraznolikosti „tihi ubojica“ te ozbiljna prijetnja kao i klimatske promjene.
Mondelēz će morati dokazati da palmino ulje koje koristi nabavlja od uzgajivača koji ne uništavaju tropske kišne šume ili iskorištavaju ljude, a vi razmislite trebate li baš konzumirati nezdravu procesuiranu hranu.
S.F. | Ekovjesnik