Emisijske norme CO2 za nova teška vozila

Europski parlament smanjuje emisije CO2 iz kamiona i teških teretnih vozila

Emisijske norme CO2 za nova teška vozila morat će se smanjiti za 20 % do 2025. godine, te za 35 % do 2030. godine u usporedbi s razinama iz 2019. godine. Uredba nalaže i obvezujući minimalni udio vozila s nultim i niskim emisijama za sve proizvođače od 5% od 2025. i 20% od 2030. godine kako bi se potaknulo proizvođače da se preusmjere na nove tehnologije.

Jučer je Europski parlament usvojio izvješće Kluba zastupnika Zelenih/ESS-a o prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju emisijskih normi CO2 za nova teška vozila koja ima za cilj znatno smanjiti emisije CO2 iz kamiona i teških teretnih vozila.

Emisijske norme CO2 za nova teška vozila morat će se smanjiti za 20 % do 2025. godine, te za 35 % do 2030. godine u usporedbi s razinama iz 2019. godine. Uredba  nalaže i obvezujući minimalni udio vozila s nultim i niskim emisijama za sve proizvođače od 5% od 2025. i 20% od 2030. godine kako bi se potaknulo proizvođače da se preusmjere na nove tehnologije.

„Današnjim glasovanjem šaljemo snažnu poruku proizvođačima koji imaju obvezu smanjiti emisije CO2 iz svojih vozila kako bi se pridružili utrci za čišću budućnost. Usvojeni tekst ima snažnu osnovu za daljnje pregovore s Vijećem EU-a i Europskom komisijom u tzv. trijalogu. Nakon objavljenog izvještaja Međunarodnog panela o klimatskim promjenama (IPCC), države članice moraju se prikloniti zahtjevima Europskog parlamenta za smanjenje emisija u sektoru prometa jer nemamo više vremena za gubljenje kada je riječ o zaštiti klime“, izjavio je Davor Škrlec, zastupnik Zelenih/ESS-a i član Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane.

Davor Škrlec

Prometni sektor, čije su emisije u porastu i bile su odgovorne za 25 % ukupnih emisija stakleničkih plinova u EU-u 2016., mora poduzeti znatan dio napora EU-a u području klime. Dekarbonizacija prometnog sektora mora se ubrzati i emisije stakleničkih plinova te onečišćivača zraka iz prometa trebaju se svesti na nultu razinu najkasnije do sredine stoljeća.

Emisije CO2 teških vozila predstavljale su oko 6 % ukupnih emisija stakleničkih plinova u EU-u zabilježenih u 2015. Procjenjuje se da će se taj udio bez djelovanja EU-a povećati za dodatnih 6 % između 2015. i 2030.

Važna tržišta teških vozila, kao što su Sjedinjene Američke Države, Kanada, Japan ili Kina, nedavno su uvela zahtjeve u pogledu smanjenja potrošnje goriva i/ili emisija za teška vozila kako bi se potaknule inovacije i zajamčio brzi razvoj i uvođenje tehnologija s nultim i niskim emisijama u ovom sektoru. Kako bi se odgovorilo na tu sve veću konkurenciju na globalnom tržištu, proizvođači teških vozila iz EU-a moraju brzo početi ulagati u tehnologije s nultim ili niskim emisijama.

  • Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Luka Hamburg ubrzava elektrifikaciju teretnog prometa

Slobodni i hanzeatski grad Hamburg osigurava da luka Hamburg ostane privlačna za brodske kompanije i putnike te je stoga u najsuvremenijem hamburškom terminalu za krstarenja instalirano šest brzih punionica za električna vozila. Savezna njemačka vlada projekt je financirala s oko 260.000 eura.

40 posto manje emisije CO2 do 2030. godine

Zastupnici u Europskom parlamentu glasali su danas u korist smanjenja emisija CO2 iz novih osobnih automobila i novih lakih gospodarskih vozila za 40% do 2030. godine

Subvencioniranje fosilnih goriva nije rješenje, potrebna je pravedna porezna reforma za sve poduzetnike

Zastupnik u Europskom parlamentu Davor Škrlec uputio je pismo predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću, ministru mora, prometa i infrastrukture, Olegu Butkoviću, ministru zaštite okoliša i energetike, Tomislavu Ćoriću te ministru financija Zdravku Mariću, zabrinut odlukom Vlade RH o uvođenju povrata dijela trošarina na dizelsko gorivo koje se koristi kod komercijalnog prijevoza roba kamionima određene nosivosti, najavljene kao dio Smjernica ekonomske i fiskalne politike za razdoblje 2019.-2021.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER