XV. Međunarodni znanstveno-stručni simpozij gospodarenje otpadom Zagreb 2018

Simpozij se održava od 3.-5. prosinca 2018.

Organizatori ovog tradicionalnog međunarodnog znanstveno-stručnog simpozija su Grad Zagreb, International Solid Waste Association (ISWA), Hrvatska udruga za gospodarenje otpadom (HUGO) i Sveučilište u Zagrebu - Geotehnički fakultet Varaždin

Još davne 1990. godine održan je prvi Međunarodni simpozij gospodarenja otpadom Zagreb, čime je organizacijom ovog XV. Međunarodnog znanstveno–stručnog simpozija zaokružen ciklus od 30 godina tradicije održavanja ovakve manifestacije na kojoj se okupljaju eminentni stručnjaci i znastvenici u području gospodarenja otpadom iz cijele regije.

Kružno gospodarstvo stavlja naglaske na novi pristup cjelovitom sustavu gospodarenja otpadom, a time i dodatne izazove svim dionicima sustava. Od donošenja Plan gospodarenja otpadom za Republiku Hrvatsku 2017-2022. godine, aktivnosti za uspostavljanje cjelovitog sustava gospodarenja otpadom sve su intenzivnije. Međutim, još uvijek se 85 % prikupljenog otpada u Republici Hrvatskoj odlaže na odlagališta bez prethodne obrade. Velika odgovornost je na jedinicama lokalne samouprave koje moraju izgraditi infrastrukturu za odvajanje na kućnom pragu, izgraditi reciklažna dvorišta te informirati i educirati javnost.

Odvojeno sakupljena plastika teško se plasira na tržište kao vrijedna sirovina. Centri za gospodarenje otpadom trebali bi u konačnici biti zadnja faza sustava, ali do sada su uspješno realizirana samo dva projekta. Međutim, uspostavljanjem sustava evidentno je da je bez energetske oporabe otpada koji se više ne može reciklirati, uspostava cjelovitog sustava nije moguća. Dodatno, gradnjom sustava gospodarenja otpadnih voda, gospodarenje otpadnim muljem postaje sve veći problem jer ne postoji sustavno rješavanje ovog problema na razini države. Morski otpad i mikroplastika detektirani su kao novi rastući problem u gospodarenju otpadom.

Stoga će ovogodišnji znanstveno–stručni simpozij analizirati velike promjene u cjelokupnom sustavu gospodarenja otpada u svim segmentima, s posebnim naglaskom na energetsku oporabu, gospodarenje otpadnim muljem te otpadom od plastike.

Cilj ovog simpozija je da se suradnjom znanstvenog i stručnog sektora te drugih dionika u sustavu gospodarenja otpadom, za ove goruće probleme iznađu kvalitetna rješenja koja će problematiku cjelokupnog gospodarenja svim kategorijama otpada sagledati sa aspekta načela gospodarenja otpadom, hijerarhije gospodarenja otpadom i kružnog gospodarstva.

 

Teme simpozija:

  • Izazovi kružnog gospodarstva
  • Mogućnosti energetske oporabe otpada
  • Gospodarenje otpadnim muljem
  • Izazovi gospodarenja otpadom od plastike
  • Morski otpad i mikroplastika
  • Gospodarenje otpadom kao gospodarska aktivnost
  • Suradnja znanosti i gospodarstva u službi gospodarenja otpadom

 

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Berlinska robna kuća NochMall postavlja nove standarde u održivoj kupovini

NochMall je prva robna kuća rabljene robe u Berlinu, ali i puno više od toga. Ovdje se na više od 2000 četvornih metara ne prodaju samo namještaj, odjeća, kućanski uređaji i razne potrepštine za kućanstvo, igračke, knjige i još mnogo toga – čak oko 30 000 artikala koji čekaju drugi život u novom domu, već se organiziraju brojne radionice, a Berlinčani educiraju o kružnom gospodarstvu i sprječavanju nastanka otpada.

Nakon dvogodišnje pauze u Zagrebu se ponovno održava Međunarodni simpozij gospodarenja otpadom

XVI. Međunarodni znanstveno–stručni simpozij gospodarenja otpadom održat će se u Zagrebu od 12.-14. prosinca 2022. u organizaciji Hrvatske udruge za gospodarenje otpadom (HUGO), pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Hrvatske gospodarske komore te uz podršku Balkanske okolišne asocijacije (B.EN.A).

Razvoj nove tehnologije za učinkovitiju oporabu otapala i drugih vrsta opasnog otpada

Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu i tvrtka Premifab, lider na hrvatskom tržištu u regeneraciji otpadnih otapala 26. travnja su održali početnu konferenciju IRI2 projekta „Razvoj nove tehnologije za učinkovitiju oporabu otapala i drugih vrsta opasnog otpada“, ukupne vrijednosti veće od 13,3 milijuna kuna, od čega je polovica sredstava sufinancirana EU fondovima.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER