U prosincu se održava XVII. Međunarodni znanstveno-stručni simpozij gospodarenja otpadom Zagreb 2024.

Simpozij se tradicionalno održava već 34 godine

XVII. Međunarodni znanstveno–stručni simpozij gospodarenja otpadom Zagreb 2024. održat će se u Hotelu Dubrovnik u Zagrebu od 9.-11. prosinca 2024. u organizaciji International Solid Waste Association (ISWA), Hrvatske udruge za gospodarenje otpadom (HUGO), Geotehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Veleučilišta Velika Gorica.

Simpozij će se održati pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske, Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Hrvatske gospodarske komore, Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU), Udruge gradova u RH, Hrvatske zajednice županija i Veleposlanstva Republike Austrije u RH - Trgovinski odjel.

Još davne 1990. godine održan je prvi Međunarodni simpozij gospodarenja otpadom Zagreb, čime se organizacijom ovog XVII. Međunarodnog znanstveno-stručnog simpozija navršava 34 godina tradicije održavanja ovog događaja. Na ovom skupu, kao i uvijek do sada, okupljaju se eminentni stručnjaci i znanstvenici iz regije.

Razvoj sustava gospodarenja otpadom i ispunjavanje ciljeva donosi niz izazova u ekološkom, ekonomskom i tehnološkom smislu o kojima će se raspravljati na Simpoziju. Kako bi se odgovorilo na izazove implementacije sustava, više nego ikad zahtijevaju se nova rješenja u sektoru primjenom novih tehnologija, digitalizacijom i uporabom umjetne inteligencije, novim pristupima u ispunjenju ciljeva kružnog gospodarstva i zelene tranzicije. Povezanost sektora gospodarenja otpadom i energetskog sektora, zbog globalnih zbivanja postaje ključna točka sustava o kojoj je potrebno razgovarati. U sklopu Simpozija posebna pozornost dat će se proizvođačima proizvoda koji kroz proširenu odgovornost proizvođača postaju važan dio sustava gospodarenja otpadom i sudionik u ostvarivanju ciljeva kružnog gospodarstva.

Cilj Simpozija je da se suradnjom znanstvenog i stručnog sektora te gospodarskog i komunalnog sektora, za ove goruće probleme, pronađu kvalitetna rješenja koja će problematiku gospodarenja svim kategorijama otpada sagledati s aspekta načela gospodarenja otpadom, hijerarhije gospodarenja otpadom, kružnog gospodarstva, zelene i digitalne tranzicije te zaštite okoliša.

Teme ovogodišnjeg Simpozija su:

  • Izazovi kružnog gospodarstva
  • Globalni utjecaj na implementaciju sustava gospodarenja otpadom
  • Učinkovitost odvojenog prikupljanja otpada
  • Nove tehnologije i uloga AI u gospodarenju otpadom
  • Energetska oporaba otpada
  • Gospodarenje otpadnim muljem
  • Morski otpad i mikroplastika
  • Proširena odgovornost proizvođača
  • Gospodarenje otpadom kao gospodarska aktivnost
  • Znanost i gospodarstvo u službi gospodarenja otpadom
  • Gospodarenje otpadom i klimatske promjene
  • Ukidanje statusa otpada
  • Komunikacija i utjecaj nevladinih udruga u području gospodarenja otpadom

Hrvatska udruga za gospodarenje otpadom (HUGO) objavila je termine za prijavu rada (do 30. studenog 2024.) te prijavu sudjelovanja (do 5. studenog 2024.). Više informacija potražite na stranicama Simpozija, a prijave su moguće putem sljedeće poveznice.

 

VEZANE VIJESTI

30 milijuna komada „R-Coeur“ staklene ambalaže za poticanje ponovne upotrebe

Od svibnja 2025. više od 16 milijuna Francuza moći će kupovati potrošačke proizvode u staklenoj ambalaži za višekratnu upotrebu u supermarketima četiri regije „Velikog sjeverozapada“. Riječ je o prvom koraku prema uvođenju ponovne upotrebe staklene ambalaže na nacionalnoj razini u okviru projekta ReUse, koji je s ciljem ubrzavanja transformacije načina proizvodnje, distribucije i potrošnje pokrenuo Citeo.

Nakon dvogodišnje pauze u Zagrebu se ponovno održava Međunarodni simpozij gospodarenja otpadom

XVI. Međunarodni znanstveno–stručni simpozij gospodarenja otpadom održat će se u Zagrebu od 12.-14. prosinca 2022. u organizaciji Hrvatske udruge za gospodarenje otpadom (HUGO), pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Hrvatske gospodarske komore te uz podršku Balkanske okolišne asocijacije (B.EN.A).

Razvoj nove tehnologije za učinkovitiju oporabu otapala i drugih vrsta opasnog otpada

Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu i tvrtka Premifab, lider na hrvatskom tržištu u regeneraciji otpadnih otapala 26. travnja su održali početnu konferenciju IRI2 projekta „Razvoj nove tehnologije za učinkovitiju oporabu otapala i drugih vrsta opasnog otpada“, ukupne vrijednosti veće od 13,3 milijuna kuna, od čega je polovica sredstava sufinancirana EU fondovima.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER