Tasmanija gradi cestu od jednokratne plastike, stakla i tonera
Od otpada do asfalta
Lokalna uprava otočne savezne australske države Tasmanije pronašla je pametan način recikliranja jednokratne plastike i drugih vrsta otpada putem izgradnje nove ceste, čime nastoji utjecati na smanjenje svog ekološkog otiska, kao i na postupak preusmjeravanja otpada s odlagališta.
Izvan tasmanijskog središta – glavnog grada Hobarta, točnije duž ulice Charlton u gradu Snug, gradi se cesta duljine 500 metara i to od oko 173.600 plastičnih vrećica i pakiranja, kao i 82.500 staklenih boca preusmjerenih s odlagališta, priopćilo je vijeće Kingborougha.
Uz meku plastiku i staklo, također je iskorišteno oko 5.900 upotrijebljenih tonera pisača i više od 33 tone recikliranog asfalta te prenamijenjeno za proizvodnju sveukupno 330 tona asfalta za izgradnju ceste. To je ujedno i prva cesta takve vrste u bilo kojoj australskoj saveznoj državi.
Iz Kingborougha izvještavaju kako je svrha gradnje ovakve ceste smanjenje vlastitog utjecaja na okoliš: „Za izgradnju 500 metara ceste iskorišteno je onoliko jednokratne plastike koliko se u dvije godine sakupi na području Kingborougha“, objasnio je vijećnik Richard Atkinson. „Ako ovaj projekt uspije, proširit ćemo ga i za izgradnju ostalih cesta.“
Iako je njegova provedba skuplja, na dugoročnom planu ovakav će projekt uzrokovati pojeftinjenje, budući da je procijenjeno kako cesta izgrađena od recikliranih materijala traje 15 posto duže od uobičajene asfaltne ceste.
„Oduševljeni smo ovom idejom temeljenom na preusmjeravanju otpadnih stvari s odlagališta i njihovom ponovnom korištenju na održiv i inovativan način“, izjavio je Dean Winter, gradonačelnik Kingborougha.
Za izgradnju ceste sklopljena je suradnja između vijeća Kingborougha, tvrtke za izgradnju cesta – Downer te Close the Loop i RED Group tvrtki za oporavak sirovina i recikliranje.
Ostale zanimljivosti na području proizvodnje asfalta
Općenito govoreći, koncept plastičnih cesta nije novina. Tako u ribarskom gradu na jugozapadu Indije djeluje postrojenje za sakupljanje i recikliranje odbačenih ribarskih mreža u materijal koji se koristi za jačanje asfalta.
Također, iako se ne radi o plastici, zanimljiv primjer stiže iz Nizozemske gdje su dvije tvrtke - CirTec i KNN Cellulose razvile tehnologiju za pretvaranje otpadnog toaletnog papira u materijal za gradnju cesta te su je testirali na biciklističkoj stazi duljine 1 kilometar u nizozemskoj pokrajini Friesland.
I za kraj, spomenut ćemo opet Australce, to jest tim sa sveučilišta RMIT koji su pronašli način miješanja opušaka cigareta s asfaltom. Tako nastali novi materijal može se koristiti pri asfaltiranju cesta i spriječiti oslobađanje otrovnih spojeva u okoliš.
Klara Perović / Ekovjesnik