30 milijuna komada „R-Coeur“ staklene ambalaže za poticanje ponovne upotrebe

Sustav povratne naknade za staklenu ambalažu uvodi se u četiri francuske regije u svibnju 2025., a potrošači će se motivirati iznosom povratne naknade u visini od 20 do 30 centi

Od svibnja 2025. više od 16 milijuna Francuza moći će kupovati potrošačke proizvode u staklenoj ambalaži za višekratnu upotrebu u supermarketima četiri regije „Velikog sjeverozapada“. Riječ je o prvom koraku prema uvođenju ponovne upotrebe staklene ambalaže na nacionalnoj razini u okviru projekta ReUse, koji je s ciljem ubrzavanja transformacije načina proizvodnje, distribucije i potrošnje pokrenuo Citeo.

S ciljem pokretanja nacionalnog i zajedničkog sustava za pakiranje hrane u supermarketima, Citeo u okviru projekta ReUse okuplja oko stotinu velikih francuskih igrača – brendova, distributera, proizvođača stakla, ali i raznih udruženja i ekoloških organizacija. Nakon godinu dana priprema došlo je vrijeme za početak testiranja osmišljenog modela i njegovu primjenu od svibnja 2025. u četiri velike regije na sjeverozapadu Francuske.

16 milijuna šampiona ponovne upotrebe

Regije Pays-de-la-Loire, Bretanja, Normandija i Hauts-de-la France odabrane su kako zbog velikog broja stanovnika (oko četvrtine ukupnog broja stanovnika Francuske), tako i zbog najboljih rezultata u odvojenom prikupljanju otpada i najboljim praksama ponovne upotrebe. Primjerice, u Bretanji je 2021. godine svaki stanovnik razvrstao čak 103,6 kg ambalažnog otpada i papira što je znatno iznad državnog prosjeka (69 kg). U 2022. godini svaki stanovnik regije Pays-de-la-Loire (od njih ukupno 3,8 milijuna) sortirao je u prosjeku 98 kg ambalaže i papira (od toga 48,5 kg staklene ambalaže), što ovu regiju svrstava na drugo mjesto u Francuskoj, odmah iza Bretanje.

Sa stopama odvojeno prikupljenog otpada znatno iznad francuskog prosjeka, građani ove četiri regije sada će imati priliku za usvajanje nove održive navike – kupovine proizvoda u višekratnoj staklenoj ambalaži, posebno izloženih u dijelu trgovine s ambalažom namijenjenom za ponovnu upotrebu, uz njezino vraćanje u istoj ili nekoj drugoj trgovini koja je uključena u novi sustav povratne naknade. Kako bi im pomogao, Citeo će pružati podršku svim dionicima sustava bez obzira na to gdje se ambalaža prikuplja.

Kako bi smanjili troškove i rizike povezane s pokretanjem sustava povratne naknade za staklenu ambalažu, Citeo i svi sudionici projekta ReUse dizajnirali su sustav za prikupljanje ambalaže za višekratnu upotrebu i njezin transport do mjesta za recikliranje. Također, posebna pozornost posvetit će se pranju staklene ambalaže.

Podijelit će se 30 milijuna komada višekratne staklene ambalaže

Citeo je pokrenuo proizvodnju šest standardiziranih vrsta staklene ambalaže za višekratnu upotrebu pod nazivom „R-Coeur“, koja će se od listopada 2024. do kraja 2025. godine proizvesti u dosad neviđenoj količini od 30 milijuna komada. Ambalaža će se podijeliti dionicima sustava kako bi se optimizirale faze prikupljanja, transporta, sortiranja i pranja, a glavni cilj je omogućiti učinkovitiji sustav ponovne upotrebe. Citeo pritom računa na instalaciju uređaja za prikupljanje staklene ambalaže u trgovinama od ožujka 2025., odnosno prije njezinog stavljanja na tržište u svibnju iste godine.

„Iznos povratne naknade još nije konačno definiran, ali kretat će se između 20 i 30 centi“, kazao je u utorak za francuski dnevnik Ouest-France Jean Hornain, generalni direktor Citea. Naravno, ovaj iznos povratne naknade povećat će cijene proizvode, a potencijalno odustajanje od kupnje nastojat će se izbjeći pravodobnim informiranjem potrošača.

„Visina povratne naknade mogla bi biti različita ovisno o veličini staklene ambalaže, ali pred nama je golem izazov postizanja 10 posto veće ponovne upotrebe  do 2027. godine, u skladu sa Zakonom br. 2020-105 iz veljače 2020. koji se odnosi na borbu protiv otpada i poticanje kružnog gospodarstva (La loi anti-gaspillage pour une économie circulaire – loi AGEC)“, istaknuo je Jean Hornain.

„Općenito, ponovna upotreba staklene ambalaže danas se procjenjuje na manje od jedan posto, s vrlo velikim razlikama ovisno o sektoru“, kazala je Célia Rennesson, direktorica mreže za ponovnu upotrebu Réseau Vrac et Réemploi koja se u konačnici nada primjeni ovog sustava na nacionalnoj razini.

Voćni sokovi, pivo, marmelade, kompoti...

Prvi proizvodi bit će dostupni u bocama od jedne litre sa širokim grlom, primjerice, za voćne sokove i juhe. Potom će početi proizvodnja velikih boca jantarne boje od 75 cL, posebno za pivo, zatim staklenki za slatko, kompote i bijele sireve, te na kraju boca od jedne litre s uskim grlom i pivskih boca jantarne boje od 33 cL.

Proizvodnja je razvijena uz potporu sindikata proizvođača piva Brasseurs de France, unatoč skoku cijena stakla prošle godine tijekom energetske krize. „Međutim, sustav povratne naknade smanjuje cijenu staklene boce jer se koristi mnogo puta“, naglasila je Célia Rennesson, prema kojoj se ponovnom upotrebom staklenih boca štedi 75 posto energije i 50 posto vode, a emisija CO2 smanjuje za 79 posto.

Francuska neprofitna organizacija Citeo nastala je spajanjem Éco-emballages i Écofolio u rujnu 2017. godine otkad djeluje na području proširene odgovornosti proizvođača ambalaže i papira. Misija organizacije je smanjenje okolišnog utjecaja ambalaže tvrtki iz sektora robe široke potrošnje i distribucije kojima nudi stručne savjete i rješenja za smanjenje, ponovnu upotrebu, sortiranje i recikliranje, omogućuje primjenu načela ekološkog dizajna i informira kupce o ekološkim karakteristikama proizvoda. Prema francuskom Zakonu o zaštiti okoliša proizvođači i distributeri su odgovorni za otpad koji nastaje zbog ambalaže koja se koristi za njihove proizvode i moraju platiti troškove njegovog zbrinjavanja. Neprofitni Citeo stoga financiraju pridružene tvrtke iz navedenog sektora kako bi smanjile utjecaj svoje ambalaže i papira na okoliš, a prikupljenim sredstvima financira se prikupljanje, razvrstavanje, recikliranje i ponovna uporaba ambalaže. Zahvaljujući odvojenom prikupljanju otpada, trenutačno se u Francuskoj reciklira 72 posto ambalaže i 62 posto papira.

 

  • Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

Pariz uvodi sustav pologa na posude za hranu i smanjuje količinu plastičnog otpada

Grad Pariz je krajem lipnja ove godine pokrenuo novi projekt kojim želi riješiti problem gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, zbog čega su se u projekt uključili brojni restorani i trgovine u pariškom 10. arondismanu i tako poduzeli važan korak za prestanak korištenja jednokratne plastike.

Pariški čistači, pravi šampioni Olimpijskih igara

Oni su pravi urbani sportaši koji su od ranih jutarnjih do noćnih sati brinuli o čistoći ulica francuskog glavnog grada. Nevidljivim zvijezdama Igara u Parizu 2024. radni su dani počinjali od šest sati ujutro kako bi na vrijeme pripremili grad za dolazak turista na „najljepšu aveniju svijeta“ Champs-Élysées i u sve druge dijelove grada.

Ljubljana: Što manje ambalaže za manje otpada!

Grad Ljubljana je u sklopu 15. Europskog tjedna za smanjenje otpada (EWWR 2023) osmislio kampanju podizanja svijesti građana o važnosti smanjenja upotrebe ambalaže što je ključno za smanjenje otpada u okolišu. Kampanjom se poziva na izbjegavanje pakiranja, poticanje ponovne upotrebe ambalaže i drugih materijala, odvojeno prikupljanje otpada te prelazak na kružno gospodarstvo čija je bit što duže zadržavanje proizvoda u ciklusu proizvodnje i potrošnje.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER