Pobjeda! U EU se zabranjuje upotreba plastičnih tanjura i slamki!
Europski parlament i Vijeće postigli su dogovor oko drastičnog smanjenja plastičnog onečišćenja okoliša
Postignut je okvirni dogovor kojim se u Europskoj uniji od 2021. godine zabranjuje upotreba plastike za jednokratnu upotrebu poput plastičnih tanjura ili slamki, a vijest o tome objavljena je u srijedu ujutro.
-
Jednokratni pribor za jelo, slamke, štapići za uši i štapići za miješanje napitaka u potpunosti se zabranjuju od 2021. godine
-
Zabranjuje se oksoplastika i pojedini polistireni
-
Uvodi se pojačana primjena načela „onečišćivač plaća“
Postignut je okvirni dogovor kojim se u Europskoj uniji od 2021. godine zabranjuje upotreba plastike za jednokratnu upotrebu poput plastičnih tanjura ili slamki, a vijest o tome objavljena je u srijedu ujutro.
„Građanke i građani su od Europske unije očekivali samo jednu stvar, a to je da usvoji ambicioznu direktivu protiv jednokratne plastike koja je odgovorna za gušenje mora i oceana. Dogovor je postignut ovog jutra u 6:30 sati, a zahvaljujući tome smanjit će se okolišna šteta i to za 22 milijardi eura – koliko iznosi procijenjeni trošak plastičnog onečišćenja u Europi do 2030. godine“, rekla je izvjestiteljica Frédérique Ries (ALDE, Belgija).
„Europa sada konačno ima zakonodavni model za obranu i promicanje na međunarodnoj razini, s obzirom na to da je onečišćenje mora i oceana plastičnim otpadom globalni problem. Naš dogovor je od suštinskog značaja za planet i to je ono što su milijuni zabrinutih Europljana tražili da učinimo“, dodala je Ries.
U Europskoj uniji zabranit će se sljedeći proizvodi:
- Plastični pribor za jelo (vilice, noževi, žlice i štapići)
- Plastični tanjuri
- Plastične slamke
- Plastični štapići za uši
- Plastični držači balona
- Oksoplastika, posude za hranu i čaše/šalice od polistirena
Okvirni dogovor također predviđa:
- Pojačanu primjenu načela „onečišćivač plaća“, posebno za duhanske proizvode, uvođenjem proširene odgovornosti proizvođača (EPR)
- EPR režim za ribolovnu opremu kako bi se osiguralo da proizvođači, a ne ribari, snose troškove prikupljanja mreža izgubljenih u moru
- Cilj 90 % prikupljanja plastičnih bočica do 2029. godine
- Cilj 25 % za reciklirani sadržaj plastičnih boca do 2025. godine i 30 % do 2030. godine
- Obvezno označavanje sljedećih proizvoda zbog njihovog štetnog utjecaja na okoliš: cigareta s plastičnim filtrima, plastičnih čaša, vlažnih maramica i higijenskih uložaka
Zabrana stupa na snagu za dvije godine
Okvirni dogovor trebaju službeno potvrditi sve zemlje članice EU-a, kao i Europski parlament i Vijeće te se očekuje da će stupiti na snagu za dvije godine. Odbor za zaštitu okoliša glasat će o tekstu u siječnju 2019.
Proizvodi navedeni u okvirnom dogovoru čine čak 70 % ukupnog plastičnog otpada u morima / ©AP images/European Union - EP
Više od 80 posto otpada u morima čini plastika
Prema Europskoj komisiji, više od 80 % otpada u morima čini plastika, dok proizvodi navedeni u okvirnom dogovoru čine čak 70 % ukupnog plastičnog otpada u morima. Zbog svoje spore razgradnje, plastični se otpad akumulira u morima, oceanima i na plažama u EU i širom svijeta, a njegovi se tragovi često pronalaze u životinjskim vrstama kao što su kornjače, tuljani, kitovi i ptice te ribe i školjke čime prodiru u lancu ljudske prehrane.
Iako je plastika prikladan, prilagodljiv, koristan i ekonomično vrijedan materijal, potrebno je osigurati bolje gospodarenje, recikliranje i ponovno korištenje. Kada se nalazi u otpadu, ekonomski utjecaj plastičnih masa ne obuhvaća samo izgubljenu ekonomsku vrijednost materijala nego i troškove čišćenja i gubitak za turizam, ribarstvo i transport.
Europski parlament / S.F. / Ekovjesnik
- plastika za jednokratnu upotrebu
- Europski parlament
- direktive
- plastični otpad
- plastika
- zaštita mora
- gospodarenje otpadom
- mikroplastika
- zabrana plastike
- recikliranje
- plastična ambalaža
- opušci
- Politika EU
- sigurnost hrane
- Frédérique Ries
- društveno odgovorno poslovanje
- Europska unija
- slamke
- oksoplastika
- polistiren