Praktični savjeti za Božić bez plastike
Blagdani ne znače ujedno i prestanak odgovornog ponašanja prema okolišu!
Istraživanja pokazuju da se nastajanje otpada tijekom božićnog razdoblja udvostručuje, a najveći udio čini plastični otpad nastao zamatanjem darova ili ambalažna pakiranja. Britanci tako tijekom božićnih praznika proizvedu oko 40 milijuna otpadnih ljepljivih vrpci (uglavnom plastičnih) te papira za zamatanje u tolikoj količini da bi njime ekvator mogli omotati čak devet puta!
Plastika – nevjerojatan materijal toliko sveprisutan u našim životima da ga jedva i primjećujemo. Nažalost, plastični otpad predstavlja ozbiljan problem zaštite okoliša i zdravlja širom svijeta. Ako ne želimo da naš planet Zemlju prekrije plastični otpad, pod hitno moramo smanjiti vlastitu plastičnu potrošnju.
No, stare navike se teško napuštaju, pogotovo tijekom blagdana, kada se većina ljudi prepušta i ne razmišlja od posljedicama svog - eventualno neodgovornog ponašanja prema okolišu. Tipično, većina nas čeka početak Nove godine kako bi krenula s pozitivnim životnim promjenama. Ali čemu čekanje? Dokažite sami sebi da s okolišno odgovornim djelovanjem možete započeti odmah i sada te tako smanjiti nastajanje plastičnog otpada tijekom blagdana, a uz traženje alternative plastici i uz kreativno razmišljanje možete započeti s nekim novim tradicijama u vašoj obitelji ili kućanstvu.
Darovi
Ako prakticirate darivanje tijekom božićnih praznika, najbolje je da napraviti popis darova za svaku osobu prije nego što odete u trgovinu, što će vam svakako pomoći u izbjegavanju impulzivne kupnje. Potražite one darove koji će krajnjem korisniku omogućiti zamjenu za korištenje konvencionalnih, svakodnevnih plastičnih predmeta, a zanimljiv dar može biti i masaža, ulaznica za omiljenu kazališnu predstavu ili koncert i slično.
Razmislite i o darovima poput kućica za ptice, kao i izvornih biljaka čime ne samo da potičete prirodni razvoj, već i korisno upotpunjujete okolišni eksterijer stambenog prostora.
Svugdje gdje je to moguće, izbjegavajte online kupovinu kako bi izbjegli stvaranje nepotrebne otpadne ambalaže, a u nastavku vam donosimo praktičan plan koji vam može poslužiti i za vlastite (ne samo božićne) kupnje.
Zamatanje darova
Darove ne samo da kupujemo, već ih i zamatamo u papir i ukrašavamo vrpcama koje su često izrađene od sintetičkih materijala. To možda izgleda fantastično, možda i kičasto, ali nakon toga ostaje nevjerojatno velika količina otpada. Evo načina kako vaše darove zamotati u „neplastičnom“ stilu:
Izbjegavajte korištenje ljepljivih i sintetičkih vrpci, a umjesto toga upotrijebite reciklirani papir te ga povežite trakama od tkanine, pamukom ili konopom. Isprobajte tradicionalnu japansku metodu zamatanja dariva tkaninom - Furoshiki.
Jednostavno, kupujte one darove koji uopće ne zahtijevaju zamatanje.
Furoshiki: održivo i "stajliš"! / Katorisi - Wikimedia Commons
Stolno posuđe
Korištenje jednokratnog posuđa smatra se praktičnim ako ste domaćin za desetke prijatelja i rodbine. Ali, njihovo jednokratno korištenje stvara prevelike količine nereciklabilnog otpada. Umjesto jednokratnog plastičnog posuđa, čije će korištenje ionako uskoro biti zabranjeno, koristite ono „pravo“, a ako baš inzistirate na onim jednokratnima, odlučite se za biorazgradivo posuđe od papira, drva ili bambusa.
Čuvajte se plastičnih opcija označenih kao „biorazgradive“, budući da su takvi predmeti obično razgradivi samo u industrijskim postrojenjima za kompostiranje, a svakako provjerite lokalne mogućnosti recikliranja područja na kojem živite.
Igračke
Prošle godine su na otoku Henderson u Tihom oceanu, inače znanom kao „najonečišćenije mjesto na svijetu“ pronađene tone plastičnog otpada. Među otpadom je nađeno mnoštvo igračka koje se inače ne mogu reciklirati te naposljetku završavaju ili na odlagalištu ili se jednostavno raspršuju diljem okoliša. Kako bi izbjegli navedeno, izaberite radije drvene ili tkanene igračke, a potražite i one igračke ili igre koje uče djecu o okolišu. Mnoge društvene igre sadrže na desetke plastičnih dodataka, ali ipak to nije slučaj sa svima tako da pogledajte popis dodataka svake igre i odaberite one s manje plastike.
Ambalaža
Ovo je daleko najteža stavka koju treba izbjegavati, budući da mnogo ne-plastičnih predmeta dolazi zapakirano u plastici, uključujući i većinu hrane. Dakle, najjednostavnije je da odbijete takva ambalažna pakiranja i pronađene one alternative koje ne dolaze zapakirane u plastici. Ako nemate drugih opcija, odaberite plastiku koja se može reciklirati na lokalnoj razini i izbjegavajte stiropor, koji se u većini postrojenja ne može reciklirati. Ako pak kupujete online, često možete tražiti da vaši kupljeni proizvodi budu pakirani bez plastike.
Za pakiranje preostale hrane nakon blagdanskih zabava, koju želite udijeliti svojim gostima, koristite staklene posude ili zamolite goste da donesu vlastite koje se mogu ponovno upotrijebiti.
Ako odlučite primijeniti navedene savjete, ne sumnjamo da će vam ovogodišnji blagdani s manje upotrijebljene plastike proći s istom količinom (ili čak i još više) stila i zabave! Plastika uistinu više nije à la mode!
Klara Perović / Ekovjesnik