Plava karta EU-a za visokokvalificirane radnike
EU Blue Card
Europski parlament podržao je ažuriranje sustava plave karte EU-a čime se žele pojednostaviti procedure i potaknuti visokokvalificirane radnike izvan EU-a koji imaju ponudu za posao da se prijave za program.
Upoznajte Edwina koji radi u startup tvrtki u Berlinu specijaliziranoj za umjetnu inteligenciju. Edwin Lin je u EU došao zahvaljujući plavoj karti EU-a. Ovim se programom omogućava dolazak visokokvalificiranih stranih radnika ako imaju ponudu za posao u EU-u. Prednost plave karte je u tome što su zahtjevi za dolazak u Europu i rad u Europi relativno definirani.
„Nije potrebno prethodno odobrenje savezne agencije za zapošljavanje i stoga se u usporedbi s drugim boravišnim dozvolama proces može ubrzati“, kaže Anna Pilartz, voditeljica odjela ljudskih resursa tvrtke Omnius.
Ažuriranje sustava plave karte podržao je i Europski parlament
Kako bi imali pravo na plavu kartu, podnositelji zahtjeva trebali bi predočiti ugovor o radu u trajanju od najmanje devet mjeseci umjesto sadašnjih 12 te dokazati da su njihove struke visokospecijalizirane, a njihova plaća trebala bi biti između jedne i 1,4 prosječne plaće u zemlji u kojoj podnose zahtjev.
„Mnoge europske zemlje žele više vještina iz drugih zemalja. Imamo starije stanovništvo i imamo potrebu za određenim strukama. I Europska unija ima potrebu za određenim stručnim ljudima koji se mogu seliti iz zemlje u zemlju“, rekao je Claude Moraes, britanski zastupnik iz Kluba zastupnika Progresivnog saveza socijalista i demokrata (S&D) u Europskom parlamentu.
Nacionalne vlade bi mogle povući plavu kartu ako podnositelji zahtjeva predstavljaju prijetnju sigurnosti ili ako su nezaposleni duže od šest uzastopnih mjeseci. Prije izdavanja karte države EU-a mogu uzeti u obzir i domaće tržište rada, primjerice, visoku nezaposlenost. Parlament se nada da će novi propisi i pojednostavljene procedure uvesti više zemalja u sustav plave karte.
Europski parlament / Ekovjesnik