Rusija oslobađa stotinu zarobljenih kitova nakon osude cijelog svijeta
Četiri međusobno povezane tvrtke već su ranije kažnjavane zbog nezakonitog hvatanja i prodaje kitova tematskim parkovima u inozemstvu
Nakon višemjesečnih napora za oslobađanjem kitova i osude cijelog svijeta, ruske su vlasti u četvrtak ipak naredile puštanje na slobodu gotovo stotinu beluga i orka kitova, zarobljenih u „zatvoru za kitove“ u zaljevu Srednaya nedaleko od grada Nakhodke još od srpnja prošle godine.
Tri beluga kita uspjela pobjeći na slobodu
Višemjesečni napori aktivista za zaštitu okoliša napokon su urodili plodom nakon privlačenja pozornosti svjetske javnosti, kao i brojnih poznatih osoba, pa tako i ruskog predsjednika Vladimira Putina koji je u četvrtak podržao istragu i oslobađanje stotinjak kitova iz takozvanog „zatvora za kitove“.
Naime, oko stotinu kitova zatvoreno je još od mjeseca srpnja prošle godine unutar tijesnih i improviziranih ograda na ruskoj obali Tihog oceana, u zaljevu Srednaya nedaleko od grada Nakhodke, a pretpostavlja se da su bili namijenjeni za prodaju kineskim akvarijima i tematskim parkovima. Ruske su vlasti započele istragu zarobljavanja 90 beluga i 11 orka kitova, nakon što su vijest o tome objavili Novaya Gazetta i drugi lokalni mediji. Prema navodima lokalnih tužitelja, tri beluga kita ipak su uspjela pobjeći, a aktivisti su izvijestili o nestanku jednog orka kita početkom prošlog mjeseca.
Improvizirani ograđeni prostori unutar kojih su smješteni kitovi vrlo su tijesni, dugački od 9 do 12 metara te duboki svega 3 do 6 metara. „U svakom od njih je smješteno 12 do 15 kitova, a ove se životinje trebaju kretati i to oko stotinjak kilometara dnevno, što u ovim uvjetima nije moguće“, izjavila je aktivistica Nina Zyryanova.
Foto: YURI SMITYUK
Peticiju su podržale mnoge slavne osobe
Za oslobađanje kitova pokrenuta je i peticija koju je dosad potpisalo gotovo milijun ljudi. U tekstu peticije navodi se kako je riječ o „najvećem broju morskih životinja koje su ikada bile smještene u ovako malim ograđenim prostorima“ te se ruska vlada poziva da što prije oslobodi kitove u njihovo prirodno stanište. Također, traži se da se beluga kitovi predaju odgovornim stručnjacima koji će ih hraniti, rehabilitirati ih i pustiti u njihovo prirodno stanište kada za to budu spremni.
„Traume i nevolje koje ove životinje doživljavaju tijekom zarobljavanja nisu nečije mišljenje ili emocije - to su činjenice“, izjavila je prošlog ljeta za portal The Dodo Naomi Rose, znanstvenica iz američkog Instituta za dobrobit životinja (Animal Welfare Institute). „Ove životinje doživljavaju intenzivne reakcije povezane sa stresom, a rizik smrtnosti povećava im se ubrzo nakon zarobljavanja te dodatno raste tijekom prijevoza.“
Zarobljeni kitovi su također privukli pozornost većeg broja slavnih osoba. „Pridružite mi se u borbi protiv nehumanog zarobljavanja orka i beluga kitova u Rusiji", napisao je na Twitteru glumac i poznati aktivist za zaštitu okoliša Leonardo DiCaprio te pozvao na potpisivanje peticije. No, za oslobađanje kitova založila se i Pamela Anderson koja je također javno istupala o ovom problemu. Anderson je prošle nedjelje putem internetske stranice Zaklade Pamela Anderson uputila otvoreno pismo predsjedniku Putinu i zatražila oslobađanje kitova.
Foto: YURI SMITYUK
Ruske vlasti traže najbolji i najsigurniji način oslobađanja kitova
Vijest o zarobljenim kitovima proširila se cijelim svijetom u studenom 2018. godine, nakon što su se snimke snimljene dronom počele širiti društvenim mrežama. Ubrzo nakon toga, lokalne vlasti su pokrenule istragu o nezakonitom hvatanju životinja. Životinje se još uvijek drže u malim ograđenim prostorima „zatvora za kitove“, dok vlasti pokušavaju pronaći najbolji i najsigurniji način njihovog puštanja na slobodu. Ruski su dužnosnici zbog kršenja zakona o ribolovu podigli optužnicu protiv četiri međusobno povezane tvrtke, već ranije kažnjavane zbog nezakonitog hvatanja i prodaje kitova tematskim parkovima u inozemstvu.
„Činimo sve što je u našoj moći“, izjavio je ministar prirodnih resursa i zaštite okoliša Ruske Federacije Dmitry Kobylkin ruskoj državnoj tiskovnoj agenciji TASS. „Nitko se ne protivi oslobađanju kitova, ali najvažnije je da ih ispravno oslobodimo.“ Tijekom sastanka održanog u ponedjeljak u Ministarstvu prirodnih resursa i zaštite okoliša, jednoglasno je zaključeno kako je iznimno važno smanjiti daljnju štetu tijekom nastojanja da se životinje vrate u svoj prirodni okoliš.
Komercijalni kitolov zabranjen je još od 1986. godine moratorijem Međunarodne komisije za kitolov (IWC), osim u „znanstvene“ i obrazovne svrhe. Međutim, vjeruje se da su zarobljeni kitovi trebali biti prodani kineskim akvarijima i tematskim parkovima, u kojima se za jednu orku može postići cijena od 6 milijuna dolara. Sjedinjene Države prestale su hvatati orka kitove 70-ih godina prošlog stoljeća nakon negativnog publiciteta, pa se Kina oslanja na ruske kitolovce kako bi nesretnim životinjama snabdjela svoje popularne akvarije.
S.F. | Ekovjesnik