Čovjek i prostor, čovjek u okolišu [Ekohistorijski ogledi]
Predstavljanje knjige profesora u mirovini Drage Roksandića
Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučiliša u Zagrebu zajedno s Izdavačkom kućom Meridijani, Društvom za hrvatsku povjesnicu te Društvom za hrvatsku ekonomsku povijest i ekohistoriju organizira predstavljanje knjige profesora u mirovini Drage Roksandića „Čovjek i prostor, čovjek u okolišu [Ekohistorijski ogledi]”
Ova knjiga argumentira uvjerenje da istraživanje i razumijevanje antropizacije prirode nameće potrebu temeljitog propitivanja jezika mnogobrojnih izvora, daleko mnogobrojnijih nego što su to pisani izvori te razvijanje pojmova, modela, teorija, a prije svega njihove provjere u istraživačkoj praksi, imajući na umu da su povjesničari danas pozvani, u granicama svojih spoznaja, sudjelovati u raspravi i traženju rješenja za globalne probleme trajnijeg održivog života na Zemlji. Pri tome je potrebno sadašnje i buduće generacije odgajati za društvene, kulturne i gospodarske prakse temeljene na ekocentričnom poštovanju prirode, prilagođavanju klimatskim promjenama, ustrajnom prijelazu na obnovljive izvore energije i kružnom gospodarstvu te sustavnom ustrajavanju na održanju bioraznolikosti.
O knjizi će govoriti prof. dr. sc. Željko Holjevac, izv. prof. dr. sc. Dubravka Božić Bogović, dr. sc. Dubravka Mlinarić i autor, dok će predstavljanje knjige koje će se održati u četvrtak, 7. ožujka u 12.00 sati u auli Sveučilišta u Zagrebu, moderirati Petra Somek i izv. prof. dr. sc. Hrvoje Petrić.
„Neposredno prije odlaska u mirovinu profesora Roksandića, 1. rujna 2018., u Centru za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakultet Sveučiliša u Zagrebu smo na moju inicijativu odlučili utemeljiti Laboratorija za studije okoliša kao jedne od temeljnih djelatnosti Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Odluka je formalizirana 5. listopada 2018. što je završio osnivanjem Ekohistorijskog laboratorija Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije. Spomenuti laboratorij predstavlja dugoročno projicirani oblik rada u Centru za komparativnohistorijske i interkulturne studije, u kojem se prožimaju društveno-humanistički pristupi s prirodoznanstvenim te teorijska istraživanja s primijenjenim, uključujući revitalizacijske projekte, s ambicijom razvoja u potencijalno međunarodno prepoznatljivo središte multidisciplinarne okolišne humanistike. Spomenuti Laboratorij ima otvorene razvojne mogućnosti jer je globalnu promjenu okoliša sa svim učincima na hrvatske prostore i društva nemoguće razumjeti bez umrežavanja raznih okolišnih inicijativa unutar društvenih i humanističkih znanosti, ali i u interakciji s prirodoznanstvenim pristupima. Pritom se ima na umu i teorijska i primijenjena istraživanja, odnosno revitalizacijske projekte. Dio aktivnosti Laboratorija je i ova knjiga.”
Voditelj Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučiliša u Zagrebu, Izv. prof. dr. sc. Hrvoje Petrić, Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu