Ludbreg: pametan grad koji provodi pametne projekte

Najava početne konferencije projekta „EcoSmartCities“

Danas je u ludbreškom Hotelu „Amalia“ održana početna konferencija projekta „EcoSmartCities - Ecological Smart and Sustainable Cities“, koji se odnosi na uspostavu ekološkog, pametnog i održivog sustava gospodarenja otpadom u prekograničnom prostoru.

Partneri u ovom projektu su Grad Ludbreg i mađarski Grad Zalaegerszeg, a prezentaciji su uz domaćina, gradonačelnika Ludbrega Dubravka Bilića, nazočili gradonačelnik Zalaegerszega Zoltán Balaicz, zamjenik župana Varaždinske županije Robert Vugrin, programski i komunikacijski menadžer Tvrtko Čelan, voditeljica projekta za Grad Ludbreg Josipa Grđan i voditelj projekta za Grad Zalaegerszeg dr. Buzu László.

Gospodarenje otpadom prema najnovijim europskim trendovima

Projekt se odnosi se na uspostavu ekološkog, pametnog i održivog sustava gospodarenja otpadom u prekograničnom području, uz uvođenje inovativnog sustava za pametno zbrinjavanje otpada u obliku podzemnih platformi i pametnih spremnika za smeće, povezanog s naprednim softverom za praćenje razine popunjenosti otpada. Time će se postići vremenska učinkovitost, smanjiti troškovi prijevoza te osigurati učinkovito upravljanje ljudskim resursima.

Aktivnosti projekta usmjerene su na osnaživanje kapaciteta svih dionika uključenih u sustave gospodarenja otpadom - građana, lokalnih vlasti, nevladinih organizacija i komunalnih poduzeća, kao i na izradu priručnika koji će svim ključnim dionicima pružiti smjernice za učinkovito gospodarenje otpadom prema najnovijim europskim trendovima.

Jačanje prekogranične suradnje

Konferencijom će i formalno započeti provedba projekta koji je odobren za sufinanciranje iz Programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska za programsko razdoblje 2014.-2020. Organizacija konferencije je jedna od projektnih aktivnosti koju provodi Grad Ludbreg, koji je ujedno i vodeći partner na projektu.

Ovaj projekt ima snažan prekogranični karakter, jer će pojačati suradnju, kako između dvaju prekograničnih gradova, tako i različitih ciljanih skupina koje su direktno uključene u provedbu projekta. Ukupno predviđeno trajanje projekta u razdoblju od 1. listopada 2017. do 31. siječnja 2019. godine je 16 mjeseci, a njegova ukupna vrijednost iznosi 204.943,00 eura, od čega udjel Grada Ludbrega iznosi 108.193,00 eura.

Ludbreg je spreman za primjenu Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom

Gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić izrazio je zadovoljstvo projektom i inovacijama koje se njime uvode te je istaknuo kako je riječ o trećem projektu iz istog raspisa.

„Ovaj projekt gospodarenja otpadom posebno je važan u svjetlu uvođenja nove Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom, čijom će primjenom svi gradovi biti prisiljeni učiniti velik korak u zbrinjavanju otpada. Mi smo se na ovaj projekt prijavili, jer smo željeli istražiti koje su mogućnosti jednog suvremenog, za građane prilično nevidljivog sustava zbrinjavanja otpada, i to uvođenjem i proizvodnjom jedne digitalne platforme posebno prilagođene za praćenje popunjenosti kontejnera. Posebna novost za grad Ludbreg je ugradnja dvije podzemne platforme za odvojeno prikupljanje otpada koje će se postaviti u najgušće naseljenim dijelovima grada, kako bi se ispitala opravdanost investicije za sljedeće godine. Važno je istaknuti kako postavljanje ovog sustava neće utjecati na promjenu cijena zbrinjavanja otpada koju građani sada plaćaju. Mislim da će naši građani kroz ovaj projekt, ali i sve ostalo što radimo kad je u pitanju zbrinjavanje otpada biti zadovoljni“, izjavio je Dubravko Bilić.

Zamjenik župana Robert Vugrin pohvalio je napore ludbreške gradske uprave, kako na području gospodarenja otpadom, tako i u uspješnom povlačenju sredstava iz EU fondova. „U Ludbregu su među prvima započeli s realizacijom programa pametnog grada i mogu  poslužiti kao primjer drugim sredinama. Nadam se kako će se ovaj model gospodarenja otpadom preslikati i u drugim gradovima i općinama“, rekao je Vugrin.

O projektu i dosadašnjim iskustvima iz programa prekogranične suradnje govorio je Tvrtko Čelan, programski i komunikacijski menadžer HU-HR.

Interes za nove programe iziskuje više sredstava

„Iskustva i suradnja s mađarskim susjedima je jako dobra, što potvrđuje i 169 projekata koje smo zajednički proveli u prethodnom programu IPA 2007-2013, dok Hrvatska još nije postala članicom Europske unije, a na hrvatsku i mađarsku stranu otišlo je oko 25 milijuna eura“, rekao je Čelan. „U ovom razdoblju imamo jako velik interes: za prvi smo poziv imali 208 prijava, 54 financirana projekta koji su sada krenuli u provedbu i 23 milijuna eura u ovom prvom pozivu. Interes je tako velik da bi za nove programe trebali više sredstava u budućnosti“, dodao je Čelan.

Uz vodećeg partnera i voditeljice Josipe Grđan, koja je prezentirala cjelokupni projekt i njegov očekivani doprinos na unaprjeđenje sustava gospodarenja otpadom, o iskustvima mađarskog grada Zalaegerszega i očekivanjima od projekta govorili su gradonačelnik Zoltán Balaicz i voditelj projekta dr. Buzu László.

R.I.

VEZANE VIJESTI

Saniranje odlagališta otpada Meka je samo dio velike priče razvoja Ludbrega

Priča o Ludbregu je u biti priča o tome kakva bi Hrvatska mogla biti, odnosno kakva može biti. U moru sumornih vijesti i događaja pravo je otkriće doći u sredinu u kojoj se mnogo toga kreće na bolje, gdje se vrijedno radi, stvara i ubiru rezultati.Ludbreg je ove godine hrvatski rekorder po povlačenju sredstava iz EU, a razvija se gospodarstvo, nezaposlenih gotovo da nema

Ludbreg: Uređuje se perivoj dvorca Batthyany

Prema projektu arhitektonskog ureda specijaliziranog za krajobraznu arhitekturu Zeleni ured d.o.o. iz Zagreba pristupilo se nastavku uređenja perivoja dvorca u središtu Ludbrega.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER