Novi materijal koji bi mogao prikupljati električnu energiju iz ljudskog tijela

Tko je mislio da stres može imati (zdravstvene) prednosti?

Svi smo mi (ponekad) izloženi stresu, ali nije uobičajeno da u takvim situacijama naše tijelo proizvodi električnu energiju. To se pak ne može reći za novi, fleksibilan gumeni materijal koji su razvili istraživači švicarske EMPA-e, Saveznog instituta za znanost i tehnologiju materijala.

Švicarski znanstvenici razvili su tanak, fleksibilan i gumeni materijal koji proizvodi električnu energiju putem mehaničke deformacije oblika rastezanjem i stezanjem, a sve zahvaljujući piezoelektričnom efektu, pojavi stvaranja električnog naboja na površini čvrste tvari prilikom njene mehaničke deformacije.

EMPA-ini znanstvenici nisu samo dizajnirali izvanredan materijal, već su i pomakli granice dosadašnjih saznanja o piezoelektričnom efektu. Prije se piezoelektrični efekt proučavao samo u kristalima, ali sada je dokazano da ista svojstva mogu postojati i u elastičnom materijalu.

Nažalost, proizvodnja navedenog materijala nije jednostavna. Za oblikovanje polarnih nanočestica i silikona koji se koriste za njegovu izradu, potrebno je uložiti puno truda i vremena prije no što se spoje. Potom se u tanki, elastični film uvodi snažno električno polje kako bi se stvorio piezoelektrični efekt koji se postiže izlaganjem materijala „stresu“, odnosno naizmjeničnim izlaganjima izuzetno vrućim i hladnim temperaturama.

Zbog svoje tanke, fleksibilne i organske prirode, materijal bi se puno lakše integrirao s ljudskim tijelom, nego krutim elektroničkim uređajima i stoga se razmatra njegova upotreba u tlačnim senzorima, pacemakerima i drugim medicinskim uređajima. Također, ovaj materijal ima velik potencijal za primjenu na odjeći, kontrolnim gumbima ili čak nosivim monitorima koji proizvode električnu energiju pokretima nositelja.

„Ovaj materijal bi se mogao koristiti i za dobivanje energije iz ljudskog tijela“, izjavila je članica znanstvenog tima Dorina Opris, „Ako se ugradi u blizini srca, može iz otkucaja srca proizvoditi električnu energiju.“

Ovaj organski, gumeni materijala koji proizvodi električnu energiju iz mehaničkog stresa i pokreta mogao bi kao takav postati revolucionarno otkriće, a sa svojom medicinskom primjenom i spasonosan za brojne ljude.

VEZANE VIJESTI

Ljetne vrućine lakše se podnose uz igru vode i hlad stabala

Praterstern, jedno od najfrekventnijih prometnih čvorišta u Beču, u posljednjih godinu dana u potpunosti se transformirao u zeleni otok svježine koji predstavlja još jedan primjer uspješne provedbe mjera kojima se bečka gradska uprava bori protiv učinka urbanih toplinskih otoka.

Gorivo od perja peradi

Profesor Manoranjan Mano Misra i članovi njegovog tima na Sveučilištu u Nevadi su stvorili novu i ekološki prihvatljivu tehnologiju za proizvodnju biodizelskog goriva iz tzv. „pilećeg pernatog obroka“.

Morske dubine trebaju više zaštite

Žurba za eksploatacijom mineralnih sirovina s morskog dna mogla bi uzrokovati nepovratne štete na već krhkim ekosustavima morskih dubina, upozorili su znanstvenici te preporučili niz mjera za sprječavanje daljnjeg oštećenja morskog dna s ciljem poticanja šire rasprave prije donošenja konkretnih odluka o budućim eksploatacijskim pothvatima.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER