U Beču se staklo odvojeno prikuplja još od 1977. godine
Bečanke i Bečani su prošle godine prikupili 31.000 tonu stakla!
Austrijski glavni grad uzor je mnogim drugim europskim i svjetskim gradovima i možda najbolji primjer uspješnog upravljanja gradovima. Beč svakako prednjači i na području gospodarenja otpadom, a njegov nam se model zbrinjavanja otpada iz tristotinjak kilometara udaljenog Zagreba najblaže rečeno čini nedostižnim.
Propisnim odvajanjem otpada stanovnici Beča svoj grad održavaju čistim i urednim te tako značajno doprinose zaštiti okoliša, a jedan od načina njihovog aktivnog sudjelovanja u čuvanju okoliša je i odvajanje i recikliranje stakla. U Beču se staklo odlaže u posebne kontejnere još od 1977. godine te se bijelo odvaja od obojenog (smeđeg i zelenog) ambalažnog stakla.
Na području grada trenutno je na 4.465 lokacija raspoređeno čak 7.300 kontejnera za staklo. Većina kontejnera pritom je posebno dizajnirana kako se u njima staklena ambalaža pri padu ne bi razbila. Od 1977. do danas reciklirano je preko 800.000 tona tj. 2,8 milijuna kubičnih metara stakla, a Bečanke i Bečani su samo prošle godine u kontejnere odložili 31.000 tonu stakla koje je zatim reciklirano.
- Prikupljanje bijele staklene ambalaže u Beču / Foto: Facebook / Ulli Sima
Recikliranje stakla jednostavan je proces kojim doprinosimo zaštiti klime i okoliša. Staklo je naime materijal koji se u potpunost može preraditi i to bezbroj puta bez da izgubi na kvaliteti. Pri recikliranju je bitno odvojiti bijelo od obojenog stakla jer već jedna takva boca može obojiti 500 kg bijelog stakla.
- Grad Beč je za svoje građane pripremio i poseban letak o ispravnom odlaganju staklene ambalaže na hrvatskom jeziku / Izvor: Grad Beč
Valja napomenuti kako se recikliranjem samo jedne staklene boce uštedi energija potrebna za 10 minuta rada perilice za rublje, 20 minuta rada televizora i 25 minuta osobnog računala.
Eurocom-PR Zagreb / Ekovjesnik